"Schetyna mówił o PO w sposób konkretny, że jest partią centrową. To nowość"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 13:45
„Zaczynamy maraton wyborczy. Jesteśmy przygotowani na wybory samorządowe, parlamentarne i prezydenckie” - podkreślił w sobotę podczas Konwencji Programowej PO w Łodzi przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Jego wystąpienie komentował w Polskim Radiu 24 Michał Kolanko z Rzeczpospolitej, politolog prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski) i Adrian Stankowski (Gazeta Polska Codziennie).
Audio
  • 21.10.17 Michał Kolanko o Konwencji Programowej PO w Łodzi.
  • 21.10.17 Adrian Stankowski o Konwencji Programowej PO w Łodzi.
Politycy PO: Małgorzata Kidawa-Błońska (L), Tomasz Siemoniak (C) i Bogdan Borusewicz (P) podczas spotkania. Konwencja krajowa Platformy Obywatelskiej odbywa się, 21 bm. w Łodzi. Głównym celem spotkania jest przyjęcie nowego programu i zmiany w statucie.
Politycy PO: Małgorzata Kidawa-Błońska (L), Tomasz Siemoniak (C) i Bogdan Borusewicz (P) podczas spotkania. Konwencja krajowa Platformy Obywatelskiej odbywa się, 21 bm. w Łodzi. Głównym celem spotkania jest przyjęcie nowego programu i zmiany w statucie.Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Przewodniczący Platformy przypomniał podczas swojego wystąpienia, że w 2018 roku odbędą się wybory samorządowe, chwile potem do Parlamentu Europejskiego, parlamentarne i wybory prezydenckie.

„Ten wyborczy maraton nie jest podobny do żadnego po roku 89. Dziś nie chodzi o zwykłą konkurencję miedzy partiami politycznymi, dziś tak jak kiedyś walczymy o przyszłość Polski. Polski opartej na wolności, własności prywatnej i na samorządności. Musimy tej Polski bronić przed tymi, którzy chcą odbudować PRL. Państwo partyjnej nomenklatury, które kontroluje i chce odbierać nam wolność" – mówił Schetyna.

Jak zauważył Michał Kolanko, „w wystąpieniu przewodniczącego PO pojawiło się dużo pomysłów i propozycji, które obracają się wokół tego, że Polska ma być bardziej zwrócona ku obywatelom, a mniej centralistycznie sterowana i zarządzana jeśli chodzi o wszystkie sfery, od gospodarki po kulturę”.

- Schetyna mówił o Platformie w sposób konkretny, że jest partią centrową. To pewna nowość, bo przez dwa lata rzadko definiował w jakikolwiek sposób Platformę Obywatelską. Podczas jego wystąpienia padły m.in. deklaracje, że PO będzie za utrzymaniem kompromisu aborcyjnego – zaznaczył Kolanko.

Zdaniem prof. Mieczysława Ryby, „by Grzegorz Schetyna mógł mówić o nowym otwarciu, 2 lata temu powinien uporządkować sprawę m.in. Hanny Gronkiewicz-Waltz i odciąć się od takiego dziedzictwa sprawowania władzy”. - Nie widzę też nowych idei, którymi PO może skusić wyborców – stwierdził gość…

Podobnego zdania był Adrian Stankowski. – PO powinna rozliczyć się z okresu, kiedy sprawowała władzę, bo stan, który obserwujemy w Warszawie – korupcja i blisko 50 tys. ludzi na bruku – to nie tylko specyfika Warszawy, ale również Gdańska, gdzie rządzi Platforma Obywatelska i Łodzi – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 21.10.17

Godzina emisji: 13:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Schetyna o wspólnych listach opozycji: celem są wybory parlamentarne

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 11:59
„Zbudowanie wspólnych list opozycji przed wyborami samorządowymi będzie trudne, ale celem są wybory parlamentarne” - powiedział przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Jak dodał, opozycja pracuje nad „wspólnotą programową”. Na temat rozmów partii opozycyjnych o wspólnym starcie w wyborach mówili w Polskim Radiu 24 Karol Gac i Marcin Makowski z tygodnika „Do Rzeczy”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politolog: widać kryzys przywództwa w PO

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 13:35
W sondażu, przeprowadzonym na zalecenie Polskiego Radia 24, 58 procent respondentów na pytanie: "kto według Pan(i) byłby najlepszym liderem Platformy Obywatelskiej?", odpowiedziało: "trudno powiedzieć". W PR24 komentarz dra Piotra Zakrzewskiego, politologa z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń