Prezydent Andrzej Duda w Finlandii. Rozmowy o bezpieczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 10:15
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczyna oficjalną część wizyty w Finlandii. Prezydent spotka się ze swoim fińskim odpowiednikiem, a także z szefową parlamentu, ministrem finansów i z fińskimi start-upami. Odwiedzi też jedną z miejscowych baz wojskowych oraz Polonię. Wizytę prezydenta w PR24 relacjonuje nasz specjalny wysłannik Wojciech Cegielski. 
Audio
  • 24.10.2017 Andrzej Duda w Finlandii. Rozmowy o bezpieczeństwie i gospodarce. Relacja Wojciecha Cegielskiego
Prezydent Andrzej Duda (2L) z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą (L) podczas oficjalnego powitania przez prezydenta Finlandii Sauli Vainamo Niinisto (2P) i jego żonę Jenni Haukio (P) w Pałacu Prezydenckim w Helsinkach,
Prezydent Andrzej Duda (2L) z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą (L) podczas oficjalnego powitania przez prezydenta Finlandii Sauli Vainamo Niinisto (2P) i jego żonę Jenni Haukio (P) w Pałacu Prezydenckim w Helsinkach,Foto: PAP/Paweł Supernak

Prezydenci Polski i Finlandii będą rozmawiać przede wszystkim o bezpieczeństwie w regionie Morza Bałtyckiego. Po rosyjskiej agresji na Ukrainie Finlandia, która sąsiaduje z Rosją, zwiększyła wydatki na obronność i podniosła poziom współpracy z NATO. W ubiegłym miesiącu Finlandia wraz ze Szwecją przeprowadziły liczące 19 tysięcy żołnierzy manewry Aurora, które miały być odpowiedzią na rosyjskie ćwiczenia Zapad.

W Finlandii Andrzej Duda będzie także rozmawiał o gospodarce. Wraz z prezydentem na miejsce przyleciała grupa polskich start-uperów. - Będzie osobne seminarium na uniwersytecie Aalto, który jest nazywany sauną start-upów w Finlandii czyli tym miejscem, gdzie one mogą przetestować swoje programy, swoje projekty. Polska grupa start-upów spotka się z tymi młodymi innowatorami fińskimi i to będzie pewnie bardzo ciekawe seminarium, obok niego forum innowacyjne polsko-fińskie - podkreśla szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydent wróci do kraju w środę wieczorem.

Polskie Radio 24, IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

W Monachium o światowym bezpieczeństwie. "Zmiany są nieuniknione"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 13:37
Trwa 53. monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Prezydent Andrzej Duda powiedział w jej trakcie, że w całym świecie Zachodu "odczuwalny jest wiatr zmian, a elity polityczne nie powinny ich zatrzymywać, ponieważ są one nieuniknione". Senator amerykański John McCain podkreślił z kolei, że nadszedł czas "testowania Stanów Zjednoczonych". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Agnieszka Borowska (Telewizja Republika), Magdalena Piejko (Gazeta Polska), Barbara Sułek-Kowalska (Tygodnik Idziemy) i Michał Matys (Gazeta Wyborcza).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Targalski: celem Rosji jest destabilizacja Finlandii

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 09:44
– Rosji zależy na tym, by zdestabilizować Finlandię. Osiągnęliby szereg korzyści – podkreśla dr Jerzy Targalski. W Polskim Radiu 24 politolog mówił o tym, dlaczego warto zwracać uwagę na nasz region oraz możliwości powstania ogniska zapalnego na Bałkanach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manewry Zapad 2017. Czy państwa bałtyckie są zagrożone?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 11:11
W dniach 14 – 20 września przeprowadzone zostaną na Białorusi manewry Zapad 2017. Ćwiczenia przyjmowanie są z niepokojem w Polsce, a także w krajach bałtyckich. O realnym zagrożeniu wobec Litwy, Łotwy i Estonii ze strony Rosji mówił w audycji 7 Dni Wschód Piotr Szymański z Ośrodka Studiów Wschodnich.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Od Finów możemy uczyć się podejścia do obrony terytorialnej"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 17:35
Polska i Finlandia podpisały umowę wojskową, dotyczącą m.in. współpracy wobec zagrożeń hybrydowych, cybernetycznych i wymiany informacji. Dokument zakłada również wymianę doświadczeń pomiędzy Warszawą a Helsinkami w kwestii budowy struktur obrony terytorialnej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z płk. Maciejem Kliszem, szefem sztabu dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska-fińska współpraca wojskowa. "To ważny sygnał"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 20:53
Minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz, podczas wizyty w Helsinkach podpisał umowę ramową o współpracy z Finlandią. Co ten dokument oznacza dla bezpieczeństwa naszego kraju? O tym w Polskim Radiu 24 mówił Juliusz Sabak z Defence24.pl. 
rozwiń zwiń