Rozdano nagrody "Żeby Polska była Polską"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 20:33
W Warszawie wręczono nagrody Towarzystwa Patriotycznego "Żeby Polska była Polską". Nagrodę główną otrzymał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Towarzystwo nagrodziło też Instytut Pamięci Narodowej i twórców filmu „Niezwyciężeni” - animowanego obrazu pokazującego walkę Polaków o wolność od pierwszego dnia II wojny światowej aż do upadku komunizmu w Europie w 1989 roku.
Audio
  • 05.11.17 Michał Walczyk: „Antoni Macierewicz otrzymał nagrodę za całokształt swojej patriotycznej działalności na rzecz Polski (…)”.
W Warszawie wręczono nagrody Towarzystwa Patriotycznego Żeby Polska była Polską. Nagrodę główną otrzymał w niedzielę minister obrony narodowej Antoni Macierewicz
W Warszawie wręczono nagrody Towarzystwa Patriotycznego „Żeby Polska była Polską”. Nagrodę główną otrzymał w niedzielę minister obrony narodowej Antoni MacierewiczFoto: rdc/polskie radio

Statuetkę Husarza za film „Niezwyciężeni” odebrał prezes IPN Jarosław Szarek. Instytucja ta była producentem 4-minutowej animacji, która do tej pory uzyskała kilka milionów odsłon w internecie.

Nagrodę otrzymał też poeta, dramaturg i filozof dr Bohdan Urbankowski, autor słynnej książki „Czerwona msza, czyli uśmiech Stalina”. W 2017 roku eseista został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

– Wspomniana książka opisuje upadek polskich elit we wczesnym okresie PRL-u. Ten upadek, jak przekonuje dr Urbankowski, miał dokonać się m.in. za sprawą poezji. Laureat dużą część swojego zawodowego życia poświęcił także na opracowanie monografii Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza i Karola Wojtyły – relacjonował reporter Polskiego Radia 24 Michał Walczyk.  

Nagrody Towarzystwa Patriotycznego - fundacji Jana Pietrzaka wręczono podczas uroczystej gali w Hotelu Regent w Warszawie. Towarzystwo wyróżnia nimi "ludzi, postawy i dzieła służące Polsce". Towarzyszył jej Koncert Niepodległości, podczas którego wystąpili: orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwinowicza, Chór Reprezentacyjny Wojska Polskiego, a także aktorzy Kabaretu Pod Egidą i sam Jan Pietrzak.

IAR/Polskie Radio 24/db

________________________________

Data emisji: 05.11.2017

Godzina emisji: 19:11


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Polska myśl filozoficzna w ujęciu dr. Bohdana Urbankowskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 18:00
Czterotomowy cykl poświęcony myśli wybranych polskich filozofów – od Witelona po Karola Wojtyłę. Ukazał się właśnie tom zamykający opracowanie „Źródła. Z dziejów myśli polskiej” autorstwa pisarza, poety i eseisty dr. Bohdana Urbankowskiego. W audycji rozmowa m.in. o tym, jak powstawały „Źródła”, a także w jaki sposób filozofia tworzy naszą narodową kulturę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz: Polskie wojsko jest stawiane za wzór przez prezydenta USA

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 08:31
W ubiegłym tygodniu minister obrony narodowej przebywał w Waszyngtonie na oficjalne zaproszenie amerykańskiego ministra obrony Jamesa Mattisa. – Jesteśmy powszechnie uznawani za jeden z najważniejszych filarów bezpieczeństwa Europy, a polskie wojsko jest stawiane za wzór przez prezydenta USA. Ten sojusz ma dla nas fundamentalne znaczenie – mówił Antoni Macierewicz w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Pietrzak o Koncercie Niepodległości: upamiętnia wielkie święto

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 17:21
– To wydarzenie upamiętniające wielkie, radosne święto – mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak, satyryk. Twórca kabaretu Pod Egidą, wraz ze swoją fundacją – Towarzystwem Patriotycznym – po raz kolejny już organizuje Koncert Niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

VI Koncert Niepodległości. "11 listopada to święto szczególne"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 12:41
Już dziś w Warszawie odbędzie się VI Koncert Niepodległości i gala Nagrody "Żeby Polska Była Polską" organizowane przez Jana Pietrzaka i jego Towarzystwo Patriotyczne. O idei wydarzenia i działaniach towarzystwa mówił w Polskim Radiu 24 jego twórca.
rozwiń zwiń