Warszawa: Tydzień Różnorodności Językowej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2017 12:30
W dniach 13-18 listopada Warszawa stanie się stolicą unikatowych języków. W ramach otwartych wydarzeń organizowanych przez Uniwersytet Warszawski w ramach Tygodnia Różnorodności Językowej będzie można usłyszeć języki zagrożone wymarciem, m.in. Wilamowian mieszkających w południowej Polsce, Łemków, Buriatów z Azji czy język Indian z Meksyku.
Audio
  • 12.11.17 dr Stanisław Kordasiewicz: „W językach zawarte są bardzo bogaty dorobek historyczny i dziedzictwo kulturowe różnych społeczności (…)”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/CC0 Public Domain

Przez sześć dni listopada stolica będzie obfitowała w wydarzenia językowo-kulturowe. Jak twierdzą organizatorzy – naukowcy z Wydziału "Artes Liberales" UW – celem Tygodnia Różnorodności Językowej jest zwrócenie uwagi na szczególną rolę kulturową, jaką odgrywają języki mniejszościowe, a także na korzyści płynące z wielojęzyczności.

– Jest to jedna z najważniejszych części projektu "Zaangażowana humanistyka". W czasie wydarzenia motywem przewodnim będą języki, które należy wspierać i pozwalać się rozwijać, gdyż grozi im całkowity zanik. Na co dzień są przez nas niemal niezauważalne, ale stanowią istotną wartość dla społeczności, które się nimi posługują. Ponad 100 gości z całego świata będzie prowadziło prelekcje na temat tych grup językowych – wyjaśnił dr Stanisław Kordasiewicz z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.

W kilku miejscach Warszawy odbędą się wystawy zdjęć, warsztaty, konferencje, koncerty i pokazy filmów. Organizatorzy przewidzieli również atrakcje dla najmłodszych. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Ponadto w audycji dr Stanisław Kordasiewicz w szerszy sposób przedstawił znaczenie i rolę języków zanikających.

Polskie Radio 24/db

_____________________

Data emisji: 12.11.17

Godzina emisji: 12.07

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jak obchodziła go Polonia?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2017 18:07
Już po raz siedemnasty obchodzono na świecie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dla Polaków mieszkających poza granicami kraju 21 lutego był okazją do tego, by przypomnieć sobie skąd pochodzą i w jakim języku mówią. O tym, jak upamiętniali ten dzień mówiliśmy w audycji "Polacy w świecie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Język esperanto – dzieło życia Ludwika Zamehnofa

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 13:30
Esperanto jest najbardziej popularnym językiem pomocniczym. Został stworzony przez dra Ludwika Zamenhofa w 1887 roku. Choć żadne państwo nie uznaje esperanta za swój język urzędowy, jest używane przez międzynarodową wspólnotę, której wielkość, szacuje się na sto tysięcy do dwóch milionów. O idei mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Żebrowski – esperantysta.
rozwiń zwiń