Prezydenckie projekty ustaw o KRS i SN. Jakie zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 14:19
 - Najważniejsza zmiana jaką wprowadzają prezydenckie projekty to upodmiotowienie obywateli. Obywatele uzyskują wpływ zarówno na proponowane kandydatów na ławników, jak i na propozycje kandydatów do KRS – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bogusław Banaszak z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Odniósł się w ten sposób do prezydenckich projektów o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, których pierwsze czytanie odbędzie się w środę po południu.
Audio
  • 22.11.17 Prof. Bogusław Banaszak o pierwszym czytaniu prezydenckich projektów o SN i KRS
Przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicza rozmawia z dziennikarzami podczas posiedzenia Sejmu. Piotrowicz: prace nad projektami ws. KRS i SN mogą zakończyć się na następnym posiedzeniu Sejmu. Warszawa, 22.11.2017.
Przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicza rozmawia z dziennikarzami podczas posiedzenia Sejmu. Piotrowicz: "prace nad projektami ws. KRS i SN mogą zakończyć się na następnym posiedzeniu Sejmu". Warszawa, 22.11.2017.Foto: PAP/Tomasz Gzell

Jak stwierdził prof. Bogusław Banaszak, nie miał on problemu z zapoznaniem się z projektami ustaw. - Wcisnąłem odpowiedni link w internecie i obydwa projekty mogłem przeczytać. Jeśli ktoś chce, może się z tym zapoznać – wyjaśnił.

Odniósł się także do treści projektów ustaw. - W ustawie o Sądzie Najwyższym mamy ciekawe rozwiązania. Jedno z nich polega m.in. na tym, by zapewnić obywatelom udoskonalenie wymiaru sprawiedliwości tak by był wymiarem prawdziwej sprawiedliwości. Mam tu na myśli skargę nadzwyczajną, którą przewiduje projekt prezydencki – mówił prof. Banaszak.

Po głosowaniu pod obrady trafi również projekt ograniczający handel w niedziele, a także projekt zmian m.in. w Kodeksie wyborczym i w ustawach regulujących działanie samorządów wszystkich szczebli.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/PAP/pr

____________________ 

Data emisji: 22.11.17

Godzina emisji: 13:45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Reforma sądownictwa. "Mam wrażenie, że warunki brzegowe Andrzeja Dudy i PiS nie stykają się ze sobą"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 16:35
"Nie zgadzałem się na hegemonię prokuratura generalnego i ministra sprawiedliwości nad Sądem Najwyższym. Nie zgadzałem się także na to, by sędziowie mogli być wybierani do Krajowej Rady Sądownictwa zwykłą większością głosów w parlamencie" – powiedział w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej prezydent Andrzej Duda. Jego słowa skomentował w audycji Gorący Temat mec. Adam Tomczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister Michał Woś o reformie sądownictwa: porozumienie w kluczowych kwestiach zostało osiągnięte

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 17:40
W środę pierwsze czytanie prezydenckich ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. – Porozumienie w kluczowych kwestiach zostało osiągnięte – zapewniał w Rozmowie PR24 Michał Woś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma sądownictwa. Projekty ustaw o KRS i SN w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 12:05
Sejm zajmie się dziś prezydenckimi ustawami dotyczącymi Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Za włączeniem ustaw do porządku dziennego zagłosowało 255 posłów, a 168 było przeciw. – Obie strony, obóz rządzący i prezydent, mając świadomość upływu czasu, dołożą wszelkich starań, by sprawę dokończyć – komentował w Polskim Radiu 24 Cezary Krysztopa z Tygodnika Solidarność.
rozwiń zwiń