Egipt: co najmniej 235 ofiar zamachu na meczet. "Wizytówka ISIS"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 14:45
Liczba ofiar śmiertelnych ataku na meczet w Egipcie na Półwyspie Synaj wzrosła do 235, rannych zostało co najmniej 130 osób. O zamachu mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Szewko, ekspert ds. bezpieczeństwa.
Audio
  • 24.11.2017 Wojciech Szewko: „Służby obserwują transfer bojowników z Syrii i Iraku do Egiptu”
Miejsce zamachu  Al-Aris, Egipt, 24.11.2017
Miejsce zamachu Al-Aris, Egipt, 24.11.2017Foto: PAP/EPA/STR

Grupa zamachowców zdetonowała ładunki wybuchowe, gdy wierni opuszczali meczet po piątkowej modlitwie. Następnie otworzyli ogień i strzelali do każdego, kto usiłował uciec. Zdaniem Wojciecha Szewki nie ma wątpliwości, że za zamachem stoją fanatycy z tzw. Państwa Islamskiego.

- Tego typu zamachy na meczety to wizytówka tzw. Państwa Islamskiego. Daesh w ostatnich miesiącach intensywnie walczy z armią egipską na Synaju. Służby obserwują transfer bojowników z Syrii i Iraku do Egiptu. Państwo egipskie od dawno nie ma pełnej kontroli nad Synajem, tzw. Państwo Islamskie wydaje się tej wojny nie przegrywać – powiedział gość Polskiego Radia 24.

W tym regionie Egiptu bojownicy egipskiego odłamu tak zwanego Państwa Islamskiego zabili w ostatnim czasie setki policjantów i żołnierzy. Ich ofiarą padali także cywile, których oskarżali o współpracę z obecnymi władzami kraju.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Błażej Prośniewski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Data emisji: 24.11.2017

Godzina emisji: 14:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Oblicza terroryzmu. "Kiedyś opierał się o ideologię, dziś o religię"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 19:35
- Terroryzm obecny jest od zawsze, od kiedy pojawiła się polityka gdyż nierozerwalnie jest z nią związany – powiedziała w audycji Kulisy Spraw Dorota Kowalska z Polski The Times. Jest także współautorką książki "Oswoić strach. Rozmowa o dekadzie terroryzmu", w której rozmawia o terroryzmie z Krzysztofem Liedlem.
rozwiń zwiń