X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wrocław: Niedziela Pamięci o polskich ofiarach III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 14:59
„Golgota Zachodu” - pod taką nazwą organizowany jest we Wrocławiu cykl wydarzeń, poświęcony najtrudniejszym wydarzeniom w historii Polski. Spotkanie rozpoczęła konferencja poświęcona reparacjom wojennym dla Dolnego Śląska. O działalności organizacji konspiracyjnej OLIMP mówił w Polski Radiu 24 Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła.
Audio
  • 26.11.2017 Tadeusz Szczyrbak: OLIMP gromadził podstawowe informacje o gospodarce III Rzeszy
Pomnik organizacji Olimp we Wrocławiu, róg ulic Zelwerowicza i Sokolniczej
Pomnik organizacji Olimp we Wrocławiu, róg ulic Zelwerowicza i SokolniczejFoto: Bonio / wikipedia / CC BY-SA 3.0

Jak podkreślał Tadeusz Szczyrbak, OLIMP był polską organizacją konspiracyjną we Wrocławiu. - OLIMP to inicjatywa, która powstała we Wrocławiu w czasie wojny. Zakładała skupienie Polaków, którzy przyjeżdżali do Wrocławia dobrowolnie. Ruch gromadził podstawowe informacje o gospodarce III Rzeszy, badał nastroje społeczne robotników, ale też pozyskiwał dokumenty nt. transportów wojennych. Rok działania tej organizacji zakończył się tajną akcją gestapo 5 czerwca 1942 roku. Konspiratorzy trafili do obozów koncentracyjnych – mówił gość Polskiego Radia 24.

Po południu organizatorzy - Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania we Wrocławiu oraz Rodzina Rodła - zapraszają do przyjścia pod pomnik Polskiego Ruchu Oporu OLIMP, gdzie upamiętniona zostanie 75. rocznica aresztowania jego członków. Jak powiedział prezes Rodziny Rodła, „chcemy przypomnieć w ten sposób wielką ofiarę krwi polskiego narodu”. – To nie jest wydarzenie powszechnie znane, nawet w świadomości mieszkańców Wrocławia. Naszym zadaniem jest przypomnienie tego wydarzenia. Po części plenerowej odbędą się dalsze części uroczystości w Akademii Muzycznej, gdzie obok muzyki, będzie prelekcja IPN – powiedział Szczyrbak.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR

____________________ 

Data emisji: 26.11.2017

Godzina emisji: 14:33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Za chwilę może się okazać, że Niemcy zaczną fundować pomniki ku chwale Wehrmachtu"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 09:15
Lider Alternatywy dla Niemiec (AfD) w wyborach do Bundestagu Alexander Gauland uważa, że Niemcy mogą być dumni z osiągnięć swoich żołnierzy w obu wojnach światowych i nie powinni dłużej godzić się na wytykanie im zbrodni z czasów Trzeciej Rzeszy. O wypowiedzi lidera AfD mówili w audycji Debata Poranka Wojciech Korkuć (artysta-plastyk), Magdalena Piejko (Gazeta Polska Codziennie) i Agaton Koziński (Polska The Times).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomista: Reparacje to nie tylko historia. Skutki II WŚ nadal odczuwalne

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 14:41
– II wojna światowa to nie jest zamierzchła przeszłość. Na nas wszystkich w dalszym ciągu odbijają się wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat – mówił w Polskim Radiu 24 dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Ekonomista, odnosząc się do kwestii wypłaty Polsce przez Niemcy ewentualnych reparacji, podkreślał że największy konflikt w dziejach ludzkości w znaczącym stopniu osłabił nasz potencjał gospodarczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka: Publicyści o sprawie reparacji wojennych od Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 12:59
Gośćmi Debaty Poranka byli Mariusz Gierej z „mPolska24.pl” i Jacek Liziniewicz z „Gazety Polskiej Codziennie”. Publicyści w Polskim Radiu 24 mówili m.in. o kwestii roszczeń reparacyjnych, wysuwanych przez Warszawę w stosunku do Berlina. O zasadnośći polskich roszczeń wobec Niemiec mówił w PR24 także historyk Piotr Dmitrowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Jerzy Targalski: powinniśmy opracować strategię uzyskania reparacji

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 08:51
Przedstawiciele Niemiec poinformowali, że reparacje wojenne to sprawa zamknięta. Przyznali, że Niemcy popełnili straszne zbrodnie, ale dodali, że o reparacjach nie ma mowy. – Mogą sobie gadać – stwierdził w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
rozwiń zwiń