Wrocław: Niedziela Pamięci o polskich ofiarach III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 14:59
„Golgota Zachodu” - pod taką nazwą organizowany jest we Wrocławiu cykl wydarzeń, poświęcony najtrudniejszym wydarzeniom w historii Polski. Spotkanie rozpoczęła konferencja poświęcona reparacjom wojennym dla Dolnego Śląska. O działalności organizacji konspiracyjnej OLIMP mówił w Polski Radiu 24 Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła.
Audio
  • 26.11.2017 Tadeusz Szczyrbak: OLIMP gromadził podstawowe informacje o gospodarce III Rzeszy
Pomnik organizacji Olimp we Wrocławiu, róg ulic Zelwerowicza i Sokolniczej
Pomnik organizacji Olimp we Wrocławiu, róg ulic Zelwerowicza i SokolniczejFoto: Bonio / wikipedia / CC BY-SA 3.0

Jak podkreślał Tadeusz Szczyrbak, OLIMP był polską organizacją konspiracyjną we Wrocławiu. - OLIMP to inicjatywa, która powstała we Wrocławiu w czasie wojny. Zakładała skupienie Polaków, którzy przyjeżdżali do Wrocławia dobrowolnie. Ruch gromadził podstawowe informacje o gospodarce III Rzeszy, badał nastroje społeczne robotników, ale też pozyskiwał dokumenty nt. transportów wojennych. Rok działania tej organizacji zakończył się tajną akcją gestapo 5 czerwca 1942 roku. Konspiratorzy trafili do obozów koncentracyjnych – mówił gość Polskiego Radia 24.

Po południu organizatorzy - Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania we Wrocławiu oraz Rodzina Rodła - zapraszają do przyjścia pod pomnik Polskiego Ruchu Oporu OLIMP, gdzie upamiętniona zostanie 75. rocznica aresztowania jego członków. Jak powiedział prezes Rodziny Rodła, „chcemy przypomnieć w ten sposób wielką ofiarę krwi polskiego narodu”. – To nie jest wydarzenie powszechnie znane, nawet w świadomości mieszkańców Wrocławia. Naszym zadaniem jest przypomnienie tego wydarzenia. Po części plenerowej odbędą się dalsze części uroczystości w Akademii Muzycznej, gdzie obok muzyki, będzie prelekcja IPN – powiedział Szczyrbak.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR

____________________ 

Data emisji: 26.11.2017

Godzina emisji: 14:33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Za chwilę może się okazać, że Niemcy zaczną fundować pomniki ku chwale Wehrmachtu"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 09:15
Lider Alternatywy dla Niemiec (AfD) w wyborach do Bundestagu Alexander Gauland uważa, że Niemcy mogą być dumni z osiągnięć swoich żołnierzy w obu wojnach światowych i nie powinni dłużej godzić się na wytykanie im zbrodni z czasów Trzeciej Rzeszy. O wypowiedzi lidera AfD mówili w audycji Debata Poranka Wojciech Korkuć (artysta-plastyk), Magdalena Piejko (Gazeta Polska Codziennie) i Agaton Koziński (Polska The Times).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomista: Reparacje to nie tylko historia. Skutki II WŚ nadal odczuwalne

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 14:41
– II wojna światowa to nie jest zamierzchła przeszłość. Na nas wszystkich w dalszym ciągu odbijają się wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat – mówił w Polskim Radiu 24 dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Ekonomista, odnosząc się do kwestii wypłaty Polsce przez Niemcy ewentualnych reparacji, podkreślał że największy konflikt w dziejach ludzkości w znaczącym stopniu osłabił nasz potencjał gospodarczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka: Publicyści o sprawie reparacji wojennych od Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 12:59
Gośćmi Debaty Poranka byli Mariusz Gierej z „mPolska24.pl” i Jacek Liziniewicz z „Gazety Polskiej Codziennie”. Publicyści w Polskim Radiu 24 mówili m.in. o kwestii roszczeń reparacyjnych, wysuwanych przez Warszawę w stosunku do Berlina. O zasadnośći polskich roszczeń wobec Niemiec mówił w PR24 także historyk Piotr Dmitrowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Jerzy Targalski: powinniśmy opracować strategię uzyskania reparacji

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 08:51
Przedstawiciele Niemiec poinformowali, że reparacje wojenne to sprawa zamknięta. Przyznali, że Niemcy popełnili straszne zbrodnie, ale dodali, że o reparacjach nie ma mowy. – Mogą sobie gadać – stwierdził w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
rozwiń zwiń