X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Postawy Polaków wobec jawności majątków

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 15:00
„65 proc. ankietowanych Polaków jest przeciwna temu, by sąsiedzi czy inne osoby z otoczenia miały możliwość sprawdzenia ich majątku. Jednocześnie 57 proc. badanych popiera pomysł, by stan swojego posiadania ujawniali wszyscy urzędnicy, pracownicy administracyjni oraz osoby pełniące funkcje publiczne w państwie” – wynika z sondażu przeprowadzonego dla serwisu CiekaweLiczby.pl. O postawie Polaków wobec jawności majątków, a także ustawie o jawności życia publicznego, mówiła w Polskim Radiu 24 autorka projektu CiekaweLiczby.pl Alicja Defratyka.
Audio
  • 1.12.17 Alicja Defratyka o postawie Polaków wobec jawności majątków i ustawie o jawności życia publicznego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/CC0 Public Domain

Jak stwierdziła Alicja Defratyka, zaskoczeniem w przeprowadzonym badaniu było dla niej to, że „65 proc. ankietowanych wskazało, że nie chce sprawdzać majątku - czyli ani oszczędności, ani stanu posiadania - osoby z ich najbliższego otoczenia”.

Odniosła się także do ustawy o jawności życia publicznego, która przewiduje m.in., że nazwisko osoby, która wpłaca rocznie powyżej 4 tys. zł na daną organizację, będzie ujawnione.

- Możemy wpaść w szał jawności życia publicznego, a to jest niebezpieczne. Są postulaty, by ograniczyć charytatywność w Polsce, bo nie każdy życzy sobie, by jego nazwisko zostało upublicznione. Niektórzy naprawdę robią to z potrzeby serca i chcą pozostać anonimowi, a ta ustawa im tego prawa nie daje – tłumaczyła Defratyka.

Dodała też, że „czym innym jest ujawnienie majątku odpowiednim organom, a czym innym to, że każdy Kowalski będzie mógł znaleźć sobie te dane w dowolnym momencie”.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 1.12.17

Godzina emisji: 14:45

Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Mariusz Kamiński: celem ustawy o jawności życia publicznego zwiększenie przejrzystości

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 12:25
„Zwiększenie transparentności państwa polskiego i zwiększenie kontroli społecznej nad osobami pełniącymi funkcje publiczne jest podstawowym celem projektu ustawy o jawności życia publicznego” - powiedział w poniedziałek minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Założenia ustawy o jawności komentował w audycji Północ Południe Tomasz Pietryga z Rzeczpospolitej. W Polskim Radiu 24 mówił o nich także prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach i Krzysztof Losz (Nasz Dziennik).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Wąsik: Jawność życia publicznego sprzyja zwalczaniu korupcji

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 16:35
Na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o jawności życia publicznego. Głównym celem nowych przepisów ma być wzmocnienie transparentności państwa. – Ustawa o jawności życia publicznego to w zasadzie nowa ustawa antykorupcyjna – komentował w Rozmowie PR24 Maciej Wąsik, zastępca koordynatora ds. służb specjalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Jawność życia publicznego jest naszym fundamentalnym prawem”

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 09:00
- Uzależnienie udzielenia informacji publicznej od uiszczenia opłaty stanowi ograniczenie konstytucyjnego prawa do informacji publicznej – powiedziała w kontekście zaprezentowanego niedawno projektu ustawy o jawności życia publicznego Małgorzata Brennek z Fundacji Republikańskiej. O wadach i zaletach projektu mówił także w audycji Szukając Dziury w Całym Bartosz Pilitowski z Court Watch Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsultacje w sprawie ustawy o jawności życia publicznego

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 06:01
W poniedziałek w warszawskim Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się drugie spotkanie konsultacyjne w sprawie projektu. Przedstawiciele organizacji społecznych i instytucji przedstawiali uwagi dotyczące nowej wersji tekstu projektu ustawy i każdego z jej trzynastu rozdziałów. O ustawie o jawności życia publicznego mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Sitniewski, wykładowca Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Lecha Kaczyńskiego.
rozwiń zwiń