X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Komisja Weryfikacyjna badała dziś reprywatyzację Noakowskiego 16

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 16:55
Zakończył się pierwszy dzień rozprawy, podczas której Komisja Weryfikacyjna ds. reprywatyzacji badała zwrot kamienicy przy Noakowskiego 16 w Warszawie. Nie udało się przesłuchać wezwanej w charakterze świadka prezydent Warszawy, która nie przyszła na posiedzenie. Zeznania złożyli natomiast: byli lokatorzy kamienicy Krzysztof Lewandowski i Jolanta Wasiak oraz były pełniący obowiązki dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcin Bajko. W Polskim Radiu 24 transmitowaliśmy posiedzenia Komisji Weryfikacyjnej.
Audio
  • 04.12.2017 Posiedzenie Komisji Weryfikacyjnej. Relacja Ewy Wasążnik (godz. 16:38)
  • 04.12.2017 Posiedzenie Komisji Weryfikacyjnej. Relacja Ewy Wasążnik i fragment przesłuchania Marcin Bajko, były dyrektor BGN (godz. 15:10-15:56)
  • 04.12.17 Rozprawa Komisji Weryfikacyjnej - godz. 14:00
  • 04.12.17 Rozprawa Komisji Weryfikacyjnej - godz. 13:00
  • 04.12.17 Rozprawa Komisji Weryfikacyjnej - godz. 11:00
  • 04.12.17 Rozprawa Komisji Weryfikacyjnej - godz. 10:00
  • 04.12.17 Północ – Południe: O przesłuchaniu podczas posiedzenia Komisji Weryfikacyjnej.
Były dyrektor BGN Marcin Bajko, podczas przesłuchania przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji, 4 bm. w siedzibie Prokuratury Krajowej. Rozprawa dotyczy nieruchomości położonej przy ulicy Noakowskiego 16 w Warszawie.
Były dyrektor BGN Marcin Bajko, podczas przesłuchania przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji, 4 bm. w siedzibie Prokuratury Krajowej. Rozprawa dotyczy nieruchomości położonej przy ulicy Noakowskiego 16 w Warszawie. Foto: PAP/Jacek Turczyk

W poniedziałek rozpoczęła się dwudniowa rozprawa Komisji Weryfikacyjnej, na której zbadana ma zostać reprywatyzacja kamienicy przy Noakowskiego 16 w Warszawie. Udziały w nieruchomości miał między innymi mąż prezydent Warszawy - Andrzej Waltz. Wśród wezwanych świadków znalazła się również Hanna Gronkiewicz-Waltz, która odmówiła jednak złożenia zeznań. 

To pierwsza rozprawa, na którą prezydent Warszawy została wezwana w charakterze świadka. Do tej pory była wzywana jako strona prowadzonych przez komisję postępowań. Pomimo kar grzywny nakładanych za niestawiennictwo, ani razu przed komisją się nie pojawiła. Tak też jest i tym razem. - Korzystam z prawa do odmowy zeznań w charakterze świadka przed komisją weryfikacyjną, ponieważ stroną w sprawie jest mój mąż - poinformowała prezydent Warszawy.

Pierwyszym świadkiem, który stawił się przed Komisja był lokator kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 Krzysztof Lewandowski.

Świadek: Gronkiewicz-Waltz ws. Noakowskiego 16 schowała "głowę w piasek"

Hanna Gronkiewicz-Waltz w sprawie Noakowskiego 16 schowała "głowę w piasek"; stała się zakładniczką lobby reprywatyzacyjnego - powiedział w poniedziałek przed komisją reprywatyzacyjną lokator Noakowskiego 16, Krzysztof Lewandowski.

Lewandowski powiedział, że od października 2006 r. lokatorzy kamienicy robili, co w ich mocy, żeby zaalarmować opinię publiczną dowodami "kradzieży" kamienicy przy Noakowskiego przez Romana Kępskiego, czyli wuja męża prezydent Warszawy, który w 1997 r. wystąpił o jej zwrot. Świadek mówił, że Kępski nie mógł być uznany za stronę procesu reprywatyzacyjnego, bo nigdy nie był następcą prawnym dawnych właścicieli.

"Słowa kradzież używam nieprzypadkowo. Roman Kępski składając wniosek reprywatyzacyjny zataił fakt, że dokumenty składanych przez niego pełnomocnictw, na których opierał się cały tok postępowania reprywatyzacyjnego, zostały unieważnione tytułem wykonawczym (...) wydanym przez sąd okręgowy w Warszawie 26 lipca 1948 r. Zatajając ten fakt działał więc w roku 1997 w złej wierze" - zeznał Lewandowski.

Drugą kwestią, na którą zwrócił uwagę Lewandowski była cena za jaką spadkobiercy Kępskiego sprzedali kamienicę firmę Fenix. "W październiku 2006 r. dowiedzieliśmy się, że firma Fenix za lokale warte w tamtym czasie na rynku 11-14 tys. zł za metr kwadratowy, miała zapłaci ok. 1,2 tys, za metr kwadratowy z funduszy własnych, a na spłatę pozostałych 1,250 tys. zł za metr kwadratowy, zaciągnęła kredyt hipoteczny pod zastaw tej kamienicy" - powiedział świadek. Podkreślił, że tak korzystnych warunków wykupu nie zaproponowano lokatorom kamienicy.

Lewandowski powiedział, że trudno uznać, że kamienica została nabyta przez firmę Fenix w dobrej wierze, ponieważ miała ona wgląd w księgi hipoteczne, w których znajdowały się obszerne wpisy przedwojennej właścicielki "alarmujące o dokonanej kradzieży".

Świadek przekonywał również, że kiedy Fenix przejął nieruchomość doszło do "bezprawnych podwyżek czynszów". "W sumie było pięć podwyżek czynszów w krótkim czasie łącznie o ponad 1000 proc." - powiedział Lewandowski. Dodał, że radca prawny reprezentujący firmę Fenix, zapewniał że będzie podnosił czynsz aż do skutku, czyli do momentu, gdy lokator nie będzie już w stanie go płacić i zacznie się zadłużać.

Lewandowski zeznał także, że prowadzona była przebudowa kamienicy "pod przykrywką" remontu, co wiązało się z codziennym hałasem, unoszącym się pyłem oraz zagrożeniem zdrowia i życia. Przekonywał, że te prace były prowadzone nielegalnie i doprowadziły do degradacji zabytkowych elementów oraz zagrożenia katastrofą budowlaną.

Świadek ocenił, że ws. Noakowskiego 16, "od 2006 r. zaangażowanie Hanny Gronkiewicz-Waltz w tuszowanie nielegalnego przejęcia kamienicy jej męża było oczywiste, choć niejawne". "Wykorzystywała ona do tego celu pośredników, sama ukrywając się w cieniu" - powiedział Lewandowski.

Lokator twierdził, że Gronkiewicz-Waltz unikała spotkania z mieszkańcami Noakowskiego 16, chociaż mieszkańcy umawiali się z nią trzykrotnie. "Za każdym razem pani prezydent odwoływała spotkanie" - zaznaczył.

 "Chowając głowę w piasek, nie wyjaśniając poważnie udokumentowanych zarzutów, dot. wzbogacenia się jej męża i rodziny, Hanna Gronkiewicz-Waltz już jako prezydent Warszawy stała się zakładniczką lobby reprywatyzacyjnego, któremu trudno było potem wytykać coś, co samemu się zrobiło. Sytuacja ta okazałą się świetną pożywką dla zorganizowanej przestępczości reprywatyzacyjnej w Warszawie" - powiedział świadek. 

 Lewandowski powiedział także, że w wywiadzie prasowym Andrzej Waltz zaniżył ilość swoich udziałów w kamienicy przy Noakowskiego. "Faktycznie posiadał 6,84 proc. udziałów, a nie 0,068 proc. jak podawał" - zaznaczył świadek.

"Nikt nie ma prawa odmówić zeznań"

Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego, "nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem małżonka strony, wstępnych, zstępnych i rodzeństwa strony oraz jej powinowatych pierwszego stopnia". Świadek może odmówić odpowiedzi na pytania, gdy odpowiedź mogłaby narazić jego lub jego bliskich na odpowiedzialność karną, hańbę lub bezpośrednią szkodę majątkową albo spowodować naruszenie obowiązku zachowania prawnie chronionej tajemnicy zawodowej.

- Szkoda, że dla wiceprzewodniczącej PO Hanny Gronkiewicz-Waltz rodzinny portfel jest ważniejszy niż transparentność w życiu publicznym - uznał członek komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta (PiS). Według innego członka komisji Jana Mosińskiego (PiS), niestawiennictwo prezydent na rozprawie oznacza kolejną grzywną.

 - Pani prezydent twierdzi, że nie ma sobie nic do zarzucenia, jak państwo widzicie, uciekła przed pytaniami. I tak samo ucieka przed nami już pół roku (...) Ucieka przed mieszkańcami Polski i mieszkańcami Warszawy - powiedziała z kolei Patryk Jaki przed rozpoczęciem rozprawy komisji weryfikacyjnej.

- Do tej pory (Gronkiewicz-Waltz) twierdziła, że była wzywana jako organ, w związku z powyższym nie mogła się stawić; ale gdyby była wezwana jako świadek, to co innego - mówił Jaki, dodając, że "to wszystko jest kuriozalne". Jego zdaniem, "celem pani prezydent jest to, żeby nie odpowiedzieć na kluczowe pytania".

Kary finansowe dla prezydent Warszawy

Dotychczas prezydent stolicy nie stawiła się ani razu przed komisją, która wzywała ją wcześniej jako stronę swych postępowań. Komisja dotychczas nałożyła na nią łącznie 40 tys. zł grzywien za nieusprawiedliwione niestawiennictwa. Prezydent stolicy odmawia stawiennictwa przed komisją jako strona postępowań, argumentując, że komisja jest niekonstytucyjna. Komisja oddala wnioski Gronkiewicz-Waltz o uchylanie tych grzywien, od czego odwołuje się ona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Uchylając pierwsze grzywny WSA uznał, że prezydent Gronkiewicz-Waltz jako organ uprawniony do reprezentacji m.st. Warszawy mogła zostać wezwana do stawienia się na rozprawę osobiście, ale nie wynika z tego podstawa do nałożenia grzywny. "W obecnym stanie prawnym ewentualna grzywna mogła być nałożona tylko na stronę, czyli na m.st. Warszawę" - dodał sąd.

Kamienica w prywatne ręce trafiła w 2006 roku. Koordynator działającej przy komisji Rady Społecznej Oskar Hejka wyjaśnia, że reprywatyzacja budzi wątpliwości, ponieważ prawa do nieruchomości Roman Kępski, czyli wuj męża prezydent Warszawy, nabył od szmalcowników. Po śmierci Kępskiego o kamienicę upomniał się między innymi Andrzej Waltz. Później kamienicę sprzedano. Jak dodaje Oskar Hejka, nowy właściciel, czyli spółka Feniks rozpoczęła uciążliwy dla mieszkańców remont kamienicy. Lokatorzy mieli być też straszeni.


Po godz. 13.00 zeznania zaczął składać były pełniący obowiązki dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami. Marcin Bajko przyznał, że kilkukrotnie rozmawiał z prezydent stolicy na temat wątpliwości co do zwrotu kamienicy przy ulicy Noakowskiego 16. Marcin Bajko zeznał, że o wątpliwościach co do tej reprywatyzacji wiedział od 2008 roku. Dodał, że Hanna Gronkiewicz-Waltz nie wydała polecenia, aby wznawiać postępowanie. Marcin Bajko powiedział, że nie pamięta, aby prezydent zwracała się do niego o akta, dotyczące nieruchomości przy Noakowskiego 16. Jego zdaniem mógł je jednak
dostarczyć inny urzędnik.

_________

Posiedzenie komisji zaplanowano na dwa dni w auli Prokuratury Krajowej. W poniedziałek na świadków wezwano Hannę Gronkiewicz–Waltz i Andrzeja Waltza, lokatorów kamienicy, Marcina Bajko – b. dyrektora BGN oraz b. urzędników - Marka Dębskiego i Jacka W. (zatrzymanego w poniedziałek rano przez CBA - PAP).

Na wtorek wezwano Andrzeja Waltza, lokatorów kamienicy, Krzysztofa Kawalca – prokurenta Fenix Capital, Andrzeja Kawalca – członka RN Fenix Capital, Radosława Martyniaka – likwidatora FC SPV Noakowskiego sp. z o.o. w likwidacji oraz Gertrudę J.-F. – b. naczelnik z wydziału spraw dekretowych miasta.

Posiedzenie Komisji Weryfikacyjnej relacjonuje reporterka #PR24 Ewa Wasążnik.

Polskie Radio 24/IAR/

_________________

Data emisji: 4.12.17

Godzina emisji: od 10:00

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Apel posła Kukiz’15 do prezydent Warszawy: proszę podać się do dymisji

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 16:38
– Hanna Gronkiewicz-Waltz przekracza wszystkie możliwe granice; powinna podać się do dymisji (…) – mówił w Rozmowie Polskiego Radia 24 Marek Jakubiak, poseł Kukiz’15. W środę komisja weryfikacyjna zajmowała się sprawą reprywatyzacji kamienicy przy ul. Nowogrodzkiej 6A, a prezydent stolicy po raz kolejny nie stawiła się na wezwanie organu. W PR24 również komentarz członków komisji – Sebastiana Kalety, Łukasza Kondratki i Roberta Kropiwnickiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy Spraw: Historia kamienicy przy Noakowskiego 16

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 19:30
Gościem audycji Kulisy Spraw był Jarosław Jakimczyk. Dziennikarz śledczy w Polskim Radiu 24 mówił o tym, w jaki sposób rodzina męża Hanny Gronkiewicz-Waltz weszła w posiadanie praw do kamienicy położonej przy Noakowskiego 16 w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reprywatyzacja. Nowe materiały dotyczące kamienicy przy ul. Noakowskiego 16

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 22:05
Komisja weryfikacyjna dysponuje niepublikowanymi wcześniej dokumentami w sprawie kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 - ujawnił przewodniczący komisji Patryk Jaki. W jaki sposób, nieznane dotąd materiały, wpłyną na dalsze badania reprywatyzacji kamienicy, do której prawa nabył mąż prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To, co dotychczas robi Hanna Gronkiewicz-Waltz, to swoista forma mataczenia"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 08:39
– Chciałbym, aby wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej wreszcie przestała „odgrywać teatr” i stawiła się na przesłuchanie. Tak, jak dotąd zrobiły to dziesiątki innych osób – oceniał w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Ryszard Czarnecki, europarlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości. Wśród świadków wezwanych na posiedzenie komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji Noakowskiego 16 jest Hanna Gronkiewicz-Waltz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera reprywatyzacyjna: kolejne zatrzymania w warszawskim Ratuszu

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 09:43
Komisja weryfikacyjna zajmie się sprawą reprywatyzacji kamienicy przy Noakowskiego 16. Jako świadek na posiedzenie została wezwana m.in. prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Tymczasem, jak poinformowała Prokuratura Krajowa, trzech urzędników stołecznego Ratusza zostało zatrzymanych ws. „dzikiej reprywatyzacji”. W Debacie Poranka komentarz publicystów – Karola Gaca i Grzegorza Łaguny.
rozwiń zwiń