X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

„Zarzuty opozycji to półprawdy, ćwierćprawdy czy wręcz antyprawdy”

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 11:44
„To stek kłamstw. Dlaczego komuś zależy na tym, żeby destabilizować sytuację w Polsce? Rząd PiS został wskazany przez Polaków” – powiedziała w czwartek premier Beata Szydło odnosząc się do wniosku PO o wotum nieufności dla rządu. „Widzieliśmy panią premier Szydło jako byłego polityka, byłą premier, zmaltretowaną, zniszczoną przez swoich partyjnych kolegów i prezesa Kaczyńskiego. Niech się pan wstydzi, panie prezesie” – odpowiedział na jej wystąpienie szef PO Grzegorz Schetyna. Sejm wniosek o wotum nieufności ostatecznie odrzucił. Sejmową dyskusję nad wnioskiem PO o konstruktywne wotum nieufności dla rządu komentował w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski (wPolityce.pl).
Audio
  • 7.12.17 Jacek Karnowski o sejmowej dyskusji nad wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności dla rządu premier Szydło.
Jacek Karnowski
Jacek KarnowskiFoto: PR24

„Musimy wspólnie obronić Polskę przed tymi, którzy chcą, żeby Polska stała się poddańcza, przed tymi, którzy chcą ją wykorzystać” – mówiła premier Szydło. Zwróciła się także do opozycji. „Powinniście przestać działać na szkodę Polski. Zacznijmy razem działać na rzecz naszych obywateli. Dość szkodzenia” – apelowała.

„Nikt nie traktuje poważnie premier Beaty Szydło, wszyscy wiedzą, że z tylnego siedzenia rządzi prezes PiS Jarosław Kaczyński. Skończcie z tą fikcją, nie można dalej tolerować tego, co zrobiliście” – stwierdził Grzegorz Schetyna. Dodał, że to prezes PiS powinien zostać premierem rządu i wziąć za niego odpowiedzialność, „bo taki jest jego obowiązek”.

Jak podkreślił Jacek Karnowski, opozycja ma prawo, by składać wnioski o wotum nieufności, „by pewne sprawy podkreślić czy zwrócić na siebie uwagę”.

- Warto zwracać uwagę na zachowanie opozycji. O ile przeszła ona z prób blokowania mównicy, bezpośrednich działań, śpiewania na sali sejmowej, to wciąż kontynuuje nieparlamentarne zachowanie w postaci wykrzykiwań czy zaczepek – zauważył.

W uzasadnieniu wniosku o konstruktywne wotum nieufności, PO zarzuca rządowi, m.in. szefowi MSWiA Mariuszowi Błaszczakowi i odpowiedzialnemu za nadzór na służbami specjalnymi ministrowi koordynatorowi Mariuszowi Błaszczakowi, że nie zrobili nic, by zapobiec „propagowaniu faszyzmu” podczas marszów 11 listopada, a policja zamiast „neofaszystów i bandytów”, zatrzymywała ofiary ich ataków.

W ocenie PO, osobą politycznie odpowiedzialną za wydarzenia 11 listopada jest premier Beata Szydło, ze względu na - jak wskazują autorzy wniosku – „całkowity brak nadzoru nad kluczowymi resortami i ministrami swego rządu”.

- Zarzuty opozycji dotyczące niszczenia sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego, braku reakcji rządu na rasistowskie zachowania uczestników Marszu Niepodległości to charakterystyczne dla naszej debaty publicznej półprawdy, ćwierćprawdy czy wręcz antyprawdy. Jest reakcja na Marsz Niepodległości, który odbył się 11 listopada. Prokuratura wszczęła postępowanie. Przedstawiciele rządu i partii potępili pewne zachowania, ale to były marginalne zjawiska – mówił Karnowski.

Odniósł się także do ewentualnej zmiany na stanowisku premiera. - Dziennikarze i opinia publiczna często zakładają, że jest jakiś jeden scenariusz, który jest realizowany. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że często jest kilka scenariuszy. Lider rozpoznaje rzeczywistość i zastanawia się w marszu, który scenariusz będzie najlepszy - mówił.

Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231). Klub PiS liczy obecnie 235 posłów.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Małgorzata Łopińska

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 7.12.17

Godzina emisji: 10:40

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Konstruktywne wotum nieufności? "Schetyna znów zaskoczył partnerów z opozycji"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 18:37
Poseł PSL – Piotr Zgorzelski – zdementował słowa szefa PO Grzegorza Schetyny, jakoby zapowiedziany przez niego wniosek o wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło był konsultowany z kierownictwem Ludowców. Zapowiedział jednocześnie, że najprawdopodobniej jego ugrupowanie nie poprze propozycji lidera PO. Sprawę skomentował w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski z tygodnika "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Gdyby doszło do zmiany premiera, Szydło odeszłaby jako polityk niezgrany”

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 12:18
- Jeśli będzie zmiana na stanowisku premiera, premier Beata Szydło po 2 latach odejdzie jako polityk niezgrany. W szeregach PiS będzie miała jeszcze duże możliwości polityczne – powiedział w Polskim Radiu 24 politolog dr Andrzej Anusz. Odniósł się też m.in. do zapowiedzi Grzegorza Schetyny dotyczącej wniosku o konstruktywne wotum nieufności dla rządu a także reformy sądownictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PO złożyła wniosek o odwołanie rządu premier Szydło. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 12:43
Klub Platformy Obywatelskiej złożył w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. Zdaniem PO, podległe premier ministerstwa nie zareagowały na – jak ocenia Platforma – zjawiska nacjonalizmu i neofaszyzmu w Polsce, czego dowodem był Marsz Niepodległości. W Podsumowaniu Tygodniu komentarz Kamila Szewczyka z Super Expressu, Miłosza Lodowskiego z portalu Rebelya.pl i Łukasza Rogojsza z Newsweeka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wniosek o wotum nieufności sformułowały środowiska niechętne Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 11:25
Premier Beata Szydło powiedziała, że wniosek o wotum nieufności wobec jej rządu szkodzi Polsce. Dodała, że został on sformułowany przez te same środowiska polityczne, które w Europarlamencie głosowały przeciwko naszemu krajowi. Występując w Sejmie pani premier podkreśliła, że jej gabinet został wybrany głosami większości Polaków i konsekwentnie ralizuje reformy, do których się zobowiązał.
rozwiń zwiń