Senat: wyższe składki na ZUS dla najlepiej zarabiających od 2019 roku

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 15:07
Limit składek na ZUS zostanie zniesiony od stycznia 2019 roku. Senat przyjął poprawkę do ustawy o zniesieniu limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Łukaszem Kozłowskim z Pracodawców RP.
Audio
  • 7.12.17 Senat: wyższe składki na ZUS dla najlepiej zarabiających od 2019 roku. Rozmowa z Łukaszem Kozłowskim (Pracodawcy RP)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Wlodzimierz Wasyluk/EASTNEWS

Według przepisów, które w listopadzie przyjął Sejm, zniesienie limitu miałoby wejść w życie od początku przyszłego roku. Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 Łukasz Kozłowski, przeciwko takiemu rozwiązaniu protestowali m.in. Pracodawcy RP.

– Dopiero pod koniec października poinformowano partnerów społecznych o projekcie, nie było konsultacji. Dwa dni później projekt był już przyjęty prze Radę Ministrów i został skierowany pod obrady Sejmu – relacjonował gość PR24. – Tymczasem, oznaczałoby to, że już w 2018 roku firmy zapłaciłyby o 8 miliardów złotych więcej składek, a większość z nich miała już zaplanowane budżety – dodawał ekspert, zauważając przy tym, że pracodawcy będą ponosić 71 procent wartości ogółu podwyższonych składek.

Jak oceniał również na naszej antenie Łukasz Kozłowski, sama zmiana jest krótkofalowym działaniem. – Z jednej strony najlepiej zarabiający będą płacić wyższe składki, ale z drugiej, będą też w przyszłości otrzymywać proporcjonalnie wyższe emerytury (…). W dłuższym okresie rachunek de facto pozostaje neutralny – mówił.

Zastrzeżenia wobec zmian zgłaszała również m.in. Solidarność. Zdaniem związku, reforma spowoduje rozwarstwienie w świadczeniach – będą większe różnice pomiędzy najwyższą a najniższą emeryturą.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR/zz

__________________

Data emisji: 7.12.17

Godzina emisji: 14.15

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Debata PR24: Eksperci o zmianach w systemie emerytalnym

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 11:59
Sejm uchwalił rządową ustawę o zniesieniu limitu, po przekroczeniu którego najlepiej zarabiający – powyżej trzydziestokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce – nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W Debacie Polskiego Radia 24 rozmowa z prof. Gertrudą Uścińską, prezes ZUS, prof. Leokadią Oręziak z SGH, prof. Marcinem Zielenieckim, wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej, drem Cezarym Mechem, ekonomistą, Bogdanem Kubiakiem z NSZZ „Solidarność” i Łukaszem Kozłowskim z Pracodawców RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Związkowcy i pracodawcy przeciwko zmianom w ZUS. Apel do prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 16:29
- Ustawa znosząca limit 30-krotności wynagrodzenia, od którego potrąca się składki na ubezpieczenia społeczne, została wprowadzona 5 dni po przyjęciu przez Radę Stałą Komitetu Rady Ministrów do Sejmu - właściwie uniemożliwiając jakąkolwiek dyskusję i zaskakując wszystkich – powiedział w audycji Gorący Temat rzecznik NSZZ Solidarność Marek Lewandowski. Konfederacja Lewiatan i NSZZ Solidarność zaapelowały do prezydenta o zawetowanie ustawy znoszącej limit składek na ZUS w razie przyjęcia jej przez parlament.
rozwiń zwiń