Beata Szydło złożyła rezygnację. Mateusz Morawiecki kandydatem na premiera

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 21:00
– Chodzi o wzmocnienie gospodarczego trzonu rządu. Przed Polską stoją duże wyzwania w tym zakresie – mówił w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski z Gazety Polskiej Codziennie. W ten sposób publicysta odniósł się do rezygnacji Beaty Szydło z urzędu premiera. Kandydatem PiS na nowego szefa rządu jest Mateusz Morawiecki. Na naszej antenie także komentarz dra hab. Łukasza Młyńczyka z Uniwersytetu Zielonogórskiego. 
Audio
  • 7.12.17 Rezygnacja premier Beaty Szydło. Komentarz Adriana Stankowskiego
  • 7.12.17 Rezygnacja premier Beaty Szydło. Komentarz dra hab. Łukasza Młyńczyka
Beata Szydło i Mateusz Morawiecki
Beata Szydło i Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Paweł Supernak

W czwartek Komitet Polityczny PiS przyjął rezygnację Beaty Szydło z funkcji premiera. Jednocześnie Komitet wysunął kandydaturę dotychczasowego wicepremiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko szefa rządu.

Te dwa lata były dla mnie niezwykłym czasem, a służba dla Polski i Polaków zaszczytem – napisała na Twitterze premier Beata Szydło. Podziękowała również za wyrazy wsparcia i podziękowania.Jak podkreślał w PR24 Adrian Stankowski, Mateusz Morawiecki, jako premier, gwarantuje rozwój gospodarczy kraju. Komentator zaznaczył, że w kontekście planowanych, a także już prowadzonych projektów, to kluczowa sprawa.

– Podjęte działania wymagają pieniędzy. Od obrony narodowej, po programy socjalne. Dokonania wicepremiera w tej kwestii są poważne i bardzo obiecujące na przyszłość – wskazywał. – Mam nadzieję, że przyspieszenie gospodarcze, które obserwujemy, zostanie jeszcze zwielokrotnione – dodawał publicysta.

Zdaniem dra hab. Łukasza Młyńczyka – choć z perspektywy tego, że Beata Szydło cieszy się dużym poparciem społecznym, zmiana na stanowisku szefa rządu nie jest do końca zrozumiała – Mateusz Morawiecki ma wszelkie predyspozycje do tego, by pełnić funkcję premiera.

– Jest on pod względem marketingowym znakomitym kandydatem, ma dobrą prasę na Zachodzie, ma też dobrą prasę w Polsce. Z perspektywy opozycji to niewdzięczna osoba do poddawania jej totalnej krytycy. To racjonalny polityk – komentował politolog z UZ.

Jak poinformowała rzeczniczka klubu PiS, Beata Mazurek, Beata Szydło złożyła rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji na ręce Komitetu Politycznego PiS. – Chcemy, by Beata Szydło pełniła ważną, eksponowaną funkcję w rządzie – podkreślała przy tym Mazurek.

Wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego zaplanowano na wtorek; na razie nie będzie zmian ministrów - to - według informacji PAP - miał zapowiedzieć prezes PiS Jarosław Kaczyński na posiedzeniu klubu PiS. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Szydło ma zostać wicepremierem, a reszta zmian w rządzie ma nastąpić w styczniu.

Więcej w rozmowach z Adrianem Stankowskim i Łukaszem Młyńczykiem.

Polskie Radio 24/zz

____________________ 

Data emisji: 7.12.17

Godzina emisji: 20.25; 20.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"To najdłuższa rekonstrukcja w nowoczesnej historii Europy"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 18:51
„Komitet Polityczny PiS zbierze się w czwartek po południu; będziemy rozmawiać na temat bieżącej polityki, m.in. o rekonstrukcji rządu” - poinformowała rzeczniczka PiS Beata Mazurek. O rekonstrukcji rządu mówili w audycji Debata Dnia Jacek Nizinkiewicz („Rzeczpospolita”) i Piotr Gabryel (zastępca redaktora naczelnego „Do Rzeczy”).
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Szykuje się zmiana prezesa Rady Ministrów”

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 08:29
W czwartek przed południem ma się odbyć pilne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premier Beatą Szydło i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. - Szykuje się zmiana prezesa Rady Ministrów. Wszystko wskazuje, że na Mateusza Morawieckiego – powiedział w audycji 24 Pytania Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Wyborcy PiS nie rozumieją dlaczego rekonstrukcja trwa tak długo”

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 08:48
W czwartek po południu w Warszawie zbierze się Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości. Najważniejsi politycy partii rządzącej będą rozmawiać o rekonstrukcji rządu.W grę wchodzi nawet wymiana premier Beaty Szydło. Rano na ten temat rozmawiali prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, prezes PIS Jarosław Kaczyński i marszałek Sejmu Marek Kuchciński. O rekonstrukcji rządu mówił w Polskim Radiu 24 prof. Sławomir Sowiński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Zamiana premier Szydło na Morawieckiego nic nie zmienia”

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 13:15
- W sprawie rekonstrukcji rządu jest pewien scenariusz, o którym praktycznie do tej pory nie mówiono. To scenariusz, w którym premierem zostaje Jarosław Kaczyński, a premier Beata Szydło zostaje wicepremierem ds. społecznych. Byłoby to połączenie sprawczości politycznej, decyzyjności Jarosława Kaczyńskiego z wizerunkiem, poparciem, jakim cieszy się premier Beata Szydło – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posiedzenie Komitetu Politycznego PiS. "Poznamy nowego szefa rządu, będzie nim Mateusz Morawicki"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 18:00
– Wydaje się, że klamka zapadła. Premierem będzie Mateusz Morawiecki – mówił w Debacie Dnia Wojciech Mucha z Gazety Polskiej Codziennie. – Nie ma tematu Jarosława Kaczyńskiego jako szefa rządu – dodawał Mikołaj Wójcik z portalu Fakt.pl.
rozwiń zwiń