Rząd Mateusza Morawieckiego bez zmian szefów resortów. Beata Szydło wicepremierem

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 18:18
Ministrowie rządu Beaty Szydło zachowali stanowiska w nowym gabinecie Mateusza Morawieckiego. W Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczył ministerialne nominacje i powołał nowy rząd.
Audio
Prezydent Andrzej duda podpisuje akt powołania na premiera Mateusza Morawieckiego, 11 bm. podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie
Prezydent Andrzej duda podpisuje akt powołania na premiera Mateusza Morawieckiego, 11 bm. podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

Prezydent w swoim wystąpieniu pogratulował premierowi objęcia teki szefa rządu. Podkreślił, że nowy premier zdecydował się pracować z członkami dotychczasowego rządu do czasu wprowadzenia ewentualnych zmian.

"Może ktoś powie - to w zasadzie nie ma zmiany. Jest zmiana proszę państwa, jest nowy prezes Rady Ministrów, który podjął decyzję, że chce pracować z dotychczasową Radą Ministrów, zanim zdecyduje dokonać w niej jakichkolwiek zmian. Ja, jako prezydent Rzeczpospolitej, a zarazem człowiek z tego samego obozu politycznego, bardzo szanuję tę decyzję, to dobra, koleżeńska decyzja" - powiedział Andrzej Duda

Prezydent dodał też, że chciałby, aby zniknęły mankamenty we współpracy rządu z prezydentem, jakie się zdarzały. "Spotkało mnie z państwa strony wiele życzliwości i wiele wyrozumiałości, za co jeszcze raz dziękuję" - mówił. "Ale były też mankamenty, co do których jako prezydent Rzeczypospolitej oczekuję, że znikną. Chciałbym, żeby ta współpraca układała się jak najlepiej" - powiedział. "Nie pracujemy tylko dla siebie, pracujemy dla Rzeczypospolitej, służymy naszym rodakom. To jest niezwykle ważne zadanie dla każdego z nas" - podkreślił Duda.

Mateusz Morawicki podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim podkreślił, że jego rząd będzie "rządem kontynuacji". "Naszą latarnią, naszym punktem odniesienia będzie na pewno rodzina - bezpieczna rodzina, będzie praca - godna praca, będzie mieszkanie - mieszkanie dla wszystkich, mieszkanie dostępne dla jak największej liczby osób" - mówił Morawiecki. Premier zaznaczył, że te punkty możliwe są do zrealizowania tylko wtedy, gdy kwitnie gospodarka.

Mateusz Morawiecki mówił również, że rząd będzie dbał o zachowanie tożsamości kulturowej Polski. Podkreślił, że będzie starał się, aby rząd Zjednoczonej Prawicy był rządem "zjednoczonej Polski".

Premier Morawiecki będzie jednocześnie ministrem rozwoju i finansów. Piotr Gliński pozostał wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, a Jarosław Gowin - wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Trzecim wicepremierem będzie Beata Szydło, dotychczasowa premier.

Andrzej Adamczyk nadal będzie ministrem infrastruktury i budownictwa, Witold Bańka - ministrem sportu i turystyki, Mariusz Błaszczak - ministrem spraw wewnętrznych i administracji, a Marek Gróbarczyk - ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Krzysztof Jurgiel pozostaje ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, Antoni Macierewicz - ministrem obrony narodowej, Konstanty Radziwiłł - ministrem zdrowia, a Elżbieta Rafalska - ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej. Ministrem cyfryzacji będzie nadal Anna Streżyńska, ministrem środowiska - Jan Szyszko, ministrem energii - Krzysztof Tchórzewski, a ministrem spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Anna Zalewska pozostaje ministrem edukacji narodowej, a Zbigniew Ziobro - ministrem sprawiedliwości. Beata Kempa, Elżbieta Witek, Mariusz Kamiński i Henryk Kowalczyk nadal będą ministrami - członkami Rady Ministrów.

We wtorek o godz. 16.00 premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose w Sejmie. Głosowanie nad wotum zaufania w środę rano.

IAR/PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

„Jako przedsiębiorcy cieszymy się, że minister rozwoju został premierem”

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 10:36
- Mateusz Morawiecki, będąc przez wiele lat prezesem banku, był w takiej pozycji jak szef zarządzający większym, skomplikowanym organizmem. Jako premier, z rządem, będzie w bardzo podobnej sytuacji. Nie boję się więc, że nie poradzi sobie z tak skomplikowanym organizmem jakim jest państwo – powiedział w audycji Rządy Pieniądza ekonomista Sławomir Horbaczewski. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza) i Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekonstrukcja rządu. "Nie zdziwiłbym się, gdyby już teraz zapadły mocne decyzje"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 14:56
Według nieoficjalnych informacji, już w poniedziałek dojdzie do głębszych zmian personalnych w rządzie. Po południu, o godz. 17.00, prezydent Andrzej Duda ma powołać Radę Ministrów desygnowanego na premiera Mateusza Morawieckiego. – Jeżeli to jest możliwe, to dlaczego wymiana ministrów nie miałaby się odbyć jeszcze przed światami – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Sellin: sprawy ambicjonalne i personalne nie są najważniejsze

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 17:01
– Nikt na nikogo się nie obraża, nie robi rozłamów. Umawiamy się na dalszą współpracę – mówił w Rozmowie PR24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury. Gość Polskiego Radia 24 odniósł się w ten sposób do zmiany na stanowisku premiera i rekonstrukcji rządu.
rozwiń zwiń