Rekordowe poparcie dla PiS. „To jeszcze nie koniec”

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 12:34
– Istnieją jeszcze rezerwy poparcia, które PiS może wykorzystać. To jeszcze nie koniec – mówił w Polskim Radiu 24 Roman Mańka z Fundacji FIBRE. Prawo i Sprawiedliwość, według sondażu zrealizowanego przez Kantar Public, osiągnęło poparcie na poziomie 50 procent.
Audio
  • 14.12.17 Rekordowe poparcie dla PiS. „To jeszcze nie koniec”
Roman Mańka
Roman MańkaFoto: PR24

Według sondażu zrealizowanego na zlecenie Faktu, gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS otrzymałby poparcie na poziomie 50 procent (wzrost o 5 punktów proc. w stosunku do listopadowego badania Kantar Public dla TVP).

– To jeszcze nie koniec. Są jeszcze rezerwy poparcia, które PiS może wykorzystać – komentował w Polskim Radiu 24 Roman Mańka, wskazując na to, że obecnie rządząca partia w kolejnych wyborach może liczyć na to, że osoby, które dotychczas nie brały udziału w głosowaniach, pójdą do urn i oddadzą głos właśnie na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego.

– Wyborców można podzielić na trzy grupy. Najmniej jest aktywnych i świadomych, ich jest „garstka”. Potem są aktywni i nieświadomi, intersujący się polityką incydentalnie. Przy okazji wyborów głosują, ale nie poprzedzają tego analizą. Jest też grupa biernych wyborców – tłumaczył gość PR24. – Mitem było, że PiS wygrywa przy niskiej frekwencji, a PO przy wysokiej. Rozmaite programy socjalne aktywizują jednak osoby bierne; wprowadzają je na arenę życia publicznego – wyjaśniał publicysta.

Zgodnie z badaniem Kantar Public, przeprowadzonym 11 grudnia na grupie 1000 dorosłych Polaków, Platformę Obywatelską popiera 17 proc., Kukiz'15 11 proc., a Nowoczesną 9 proc. ankietowanych.

W opinii Romana Mańki, druga w sondażu PO w przyszłości nie zagrozi już PiS-owi. – Platforma Obywatelska w 2018 roku zniknie z powierzchni Ziemi – prognozował gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski

Polskie Radio 24/PAP/zz

___________________

Data emisji: 14.12.17

Godzina emisji: 11.15


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Sondaż PR24: Czy Donald Tusk jako przewodniczący Rady Europejskiej realizuje interesy Polski?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 08:35
Polskie Radio 24 co tydzień publikuje nowy sondaż, który przygotowuje dla nas KANTAR Polska. Wyniki badania komentują na naszej antenie zaproszeni goście. W aktualnym badaniu zapytaliśmy Polaków o to, czy ich zdaniem Donald Tusk jako przewodniczący Rady Europejskiej realizuje interesy Polski? Gdyby w drugiej turze wyborów prezydenckich mieli wybrać między Andrzejem Dudą i Donaldem Tuskiem to na kogo oddaliby swój głos? Czy byliby skłonni zaakceptować jakąś formę odpłatności w zamian za wyższą jakość usług w publicznej służbie zdrowia? A także jak Polacy sądzą, czy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie powinien zostać zburzony? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy pozytywnie o powołaniu Mateusza Morawieckiego na stanowisko premiera

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 17:50
Polskie Radio 24 co tydzień publikuje nowy sondaż, który przygotowuje dla nas KANTAR Polska. Wyniki badania komentują na naszej antenie zaproszeni goście. W aktualnym badaniu zapytaliśmy Polaków m.in. o to, jak oceniają decyzję o dymisji premier Beaty Szydło, jak oceniają decyzję o powołaniu na stanowisko premiera Mateusza Morawieckiego? Interesowało nas także czy Beata Szydło odegra jeszcze ważną rolę w polskiej polityce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Połowa Polaków popiera PiS. Komentarz

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 10:31
Połowa wyborców popiera Prawo i Sprawiedliwość. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar Public. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 komentarz Michała Rachonia z TVP Info i Sebastiana Gajewskiego z Centrum im. I. Daszyńskiego.
rozwiń zwiń