X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Antoni Macierewicz: armia to fundament bezpieczeństwa i patriotyzmu

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 15:02
"W Polsce mundur żołnierza, armia, była, jest i będzie fundamentem nie tylko bezpieczeństwa, ale także patriotyzmu. W Polsce armia była, jest i będzie skarbnicą podstawowych wartości patriotycznych. Wy jesteście dzisiaj ich nosicielami, armia polska was potrzebuje" - powiedział szef MON. Podczas niedzielnej promocji oficerskiej żołnierzy rezerwy Antoni Macierwicz zaapelował do żołnierzy o przypominanie historii po to, żeby "Polakom nie towarzyszyło kłamstwo".
Audio
  • 17.12.17 Szef MON: jesteście elitą armii i narodu
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystej promocji 136 żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystej promocji 136 żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerskiFoto: PAP/Jacek Turski

Minister obrony narodowej uczestniczył w niedzielę przed Grobem Nieznanego Żołnierza w uroczystej promocji 195 żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski - podporucznika, podporucznika marynarki. Uroczystość była dedykowana pamięci ofiar Grudnia`70 oraz stanu wojennego, w tym ofiar kopalni "Wujek". W uznaniu szczególnych zasług za działalność na rzecz suwerennej i niepodległej Polski decyzją ministra obrony narodowej złotym medalem zasługi dla obronności kraju zostały wyróżnione Kopalnia Węgla Kamiennego "Wujek" oraz Stocznia Gdańska i Stocznia Szczecińska.

Szef MON nawiązując do składanej przez oficerów przysięgi podkreślił, że polski żołnierz nie zawiódł m.in. we wrześniu 1939 r., walcząc z okupantami, a także w czasie walk żołnierzy niezłomnych z okupacją sowiecką. "Nie zawiedli też Polski ci, których dzisiaj także wspominamy - robotnicy Szczecina, Gdańska, Kołobrzegu, Tczewa, Elbląga, którzy bronili ojczyzny przed Sowietami w powstaniu 1970 r. Bronili narodu, nas wszystkich przed okupacją sowiecką" - powiedział minister.

"Nie zawiedli ojczyzny górnicy Wujka, którzy padli 16 grudnia 1981 r., gdy strzelali do nich ci, którzy zawiedli, którzy splamili honor żołnierza polskiego, ci dla których nie ma miejsca w polskim żołnierskim korpusie oficerskim i w polskiej armii. Czas najwyższy jasno, głośno, publicznie powiedzieć - dla tych, którzy mordowali Polaków, splamili swoje dłonie krwią polską, nie ma miejsca w żołnierskich szeregach" - dodał szef MON.

Macierewicz podkreślił, że na promowanych żołnierzach spoczywa obowiązek wzmacniania polskiej armii i gwarantowanie narodowi bezpieczeństwa, całości, jedności i niepodległości.

"Jesteście elitą armii, ale także jesteście elitą narodu. To według waszego postępowania, według waszego zachowania, tak jak wy będziecie się odnosili do ojczyzny - tak, jak wy będziecie się odnosili do zła, które macie potępić i dobra, które macie podnosić, pokazywać, kształtować - tak będą się zachowywali Polacy, tak będą kształtowali swój sposób patrzenia na rzeczywistości obywatele polscy” - podkreślił szef MON.

Macierewicz zaznaczył, że w 2017 r. wypromowanych zostało 1600 oficerów, a w przeciągu ostatnich dwóch lat 3000, jednak - jak dodał - to ciągle zbyt mała liczba. "Armia polska ma być wielka, skuteczna i musi być zdolna, żeby przeciwstawić się każdemu wrogowi siłą oręża i siłą ducha" - podkreślił.

Szef MON stwierdził, że obowiązkiem żołnierzy jest także pamiętać i przypominać historię Polski tak, żeby nigdy więcej "Polakom nie towarzyszyło kłamstwo", żeby "nie fałszowano historii i nie upadlano narodu polskiego". "Tak, żeby nigdy więcej nie zdarzyła się taka sytuacja, że oficerowie i żołnierze polscy milczą wtedy, gdy ginie ich prezydent. Milczą wtedy, gdy ginie elita ich armii, gdy zaczyna panować kłamstwo tak jak było z kłamstwem smoleńskim" - dodał minister obrony.

Po wystąpieniu minister złożył wraz z przedstawicielami wypromowanych oficerów wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza i wpisał się do księgi pamiątkowej. Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

PAP/IAR/PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Szkolenia w dowództwie operacyjnym. Podsumowanie 2017

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 10:27
W mijającym roku odbyło się kilka ważnych ćwiczeń wojskowych - m.in. Zima2017, Renegade-Kaper i Dragon-17. O znaczeniu tego typu działań i rezultatach, które przyniosły, mówił w audycji Cafe Armia gen. Sławomir Wojciechowski, dowódca operacyjny Sił Zbrojnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON o negocjacjach ws. Patriotów. "Jestem optymistą"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 13:35
– Nie mam powodów, by powątpiewać w efekty negocjacji – przekonywał w Cafe Armii Antoni Macierewicz. W ten sposób minister obrony narodowej odniósł się do trwających rozmów na temat zakupu przez Polskę systemów rakietowych Patriot. W rozmowie z Polskim Radiem 24 szef MON mówił również m.in. o najnowszych propozycjach dotyczących reformy systemu dowodzenia armią.
rozwiń zwiń