100 lat od orędzia Wilsona. „To było coś niebywałego dla Polaków”

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 14:59
– To było coś niebywałego dla Polaków. Po 123 latach niewoli pojawiła się nadzieja na utworzenie Polski, niezwisłej gospodarczo i politycznie – mówił w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, politolog i amerykanista. 100 lat temu, 8 stycznia 1918 roku, ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Thomas Woodrow Wilson, ogłosił swój czternastopunktowy plan powojennego ładu politycznego.
Audio
  • 8.01.18 100 lat od orędzia Wilsona. „To było coś niebywałego dla Polaków”
8 stycznia 1918 roku Thomas Woodrow Wilson w swoim orędziu przedstawił program pokojowy, który miałby zapobiec kolejnej wojnie światowej. Dla Polski ważny był 13. punkt, mówiący o utworzeniu niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza na terenach zamieszkanych w większości przez ludność polską
8 stycznia 1918 roku Thomas Woodrow Wilson w swoim orędziu przedstawił program pokojowy, który miałby zapobiec kolejnej wojnie światowej. Dla Polski ważny był 13. punkt, mówiący o utworzeniu niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza na terenach zamieszkanych w większości przez ludność polskąFoto: domena publiczna

Przedostatni, trzynasty postulat zgłaszany przez Wilsona, dotyczył stworzenia niepoległego państwa polskiego, z dostępem do morza, na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską.

– Walka o niepodległość była trudna. Nawet w rzeczonym trzynastym punkcie zawarto takie słowa, jak „Polska powinna powstać”, a nie „Polska musi powstać”. Tak, jak to napisano chociażby w punkcie dotyczącym Belgii – wskazywał Artur Wróblewski.

– To było jednak coś niebywałego dla Polaków. Po 123 latach niewoli pojawiła się nadzieja na utworzenie Polski, niezwisłej gospodarczo i politycznie – oceniał ekspert. – To był trudny lobbing, ale został on zakończony powodzeniem. Dzięki Amerykanom, którzy przystąpili do I wojny światowej, dzięki prezydentowi Wilsonowi, udało się Polakom, takim ludziom jak Ignacy Jan Paderewski, wymusić w pewnym sensie na Waszyngtonie, by pomógł przywrócić Polskę na mapę świata – pointował Artur Wróblewski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/zz

___________________

Data emisji: 8.01.18

Godzina emisji: 14.15


 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Dotacje na wydarzenia

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 10:30
Do 16 sierpnia można składać wnioski o dofinansowanie wydarzeń dotyczących setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku przeznaczono na nie w sumie 3 miliony zł. Dzięki tym projektom możliwe będzie uhonorowanie lokalnych bohaterów, przypomnienie najważniejszych wydarzeń historycznych oraz miejsc pamięci z poszczególnych regionów Polski. O obchodach 100-lecia niepodległości w Polskim Radiu 24 mówił Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Niepodległość dla mnie to…”

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 19:40
Powrót Polski na mapę świata – w 1918 roku – to dzieło pokoleń. Choć Święto Niepodległości w dużej mierze jest wspólnym przeżyciem narodu, to samo postrzeganie niepodległości może mieć również wymiar osobisty. W Polskim Radiu 24 pytaliśmy osobowości życia publicznego – ludzi nauki, kultury, polityki – czym dla nich jest niepodległość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 lat niepodległości. "W 1918 roku wszyscy grali do jednej bramki"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 13:56
- Na odzyskanie przez Polskę niepodległości złożył się wysiłek tysięcy, jeśli nie dziesiątków tysięcy ludzi z różnych środowisk politycznych, nawet zwalczających się. W 1918 roku okazało się jednak, że wszyscy grali do jednej bramki – powiedział w Rozmowie Kulturalnej Jan Engelgard z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej - Oddziału Muzeum Niepodległości w Warszawie. Gość mówił także o wystawach i konferencjach naukowych z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda do Polaków: przed nami rok narodowej dumy

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2017 21:10
rozwiń zwiń

Czytaj także

„W polskiej tradycji mieliśmy wiele postaci, do których warto dziś sięgać”

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 08:39
W 2018 świętować będziemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaplanowano wiele uroczystości i imprez kulturalnych oraz patriotycznych. Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od wyświetlenia specjalnej iluminacji na budynkach Pałacu Prezydenckiego i Belwederu. O tym, na co powinni zwrócić uwagę organizatorzy uroczystości mówił audycji 24 Pytania senator PiS prof. Jan Żaryn.
rozwiń zwiń