X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

100 lat od orędzia Wilsona. „To było coś niebywałego dla Polaków”

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 14:59
– To było coś niebywałego dla Polaków. Po 123 latach niewoli pojawiła się nadzieja na utworzenie Polski, niezwisłej gospodarczo i politycznie – mówił w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, politolog i amerykanista. 100 lat temu, 8 stycznia 1918 roku, ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Thomas Woodrow Wilson, ogłosił swój czternastopunktowy plan powojennego ładu politycznego.
Audio
  • 8.01.18 100 lat od orędzia Wilsona. „To było coś niebywałego dla Polaków”
8 stycznia 1918 roku Thomas Woodrow Wilson w swoim orędziu przedstawił program pokojowy, który miałby zapobiec kolejnej wojnie światowej. Dla Polski ważny był 13. punkt, mówiący o utworzeniu niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza na terenach zamieszkanych w większości przez ludność polską
8 stycznia 1918 roku Thomas Woodrow Wilson w swoim orędziu przedstawił program pokojowy, który miałby zapobiec kolejnej wojnie światowej. Dla Polski ważny był 13. punkt, mówiący o utworzeniu niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza na terenach zamieszkanych w większości przez ludność polskąFoto: domena publiczna

Przedostatni, trzynasty postulat zgłaszany przez Wilsona, dotyczył stworzenia niepoległego państwa polskiego, z dostępem do morza, na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską.

– Walka o niepodległość była trudna. Nawet w rzeczonym trzynastym punkcie zawarto takie słowa, jak „Polska powinna powstać”, a nie „Polska musi powstać”. Tak, jak to napisano chociażby w punkcie dotyczącym Belgii – wskazywał Artur Wróblewski.

– To było jednak coś niebywałego dla Polaków. Po 123 latach niewoli pojawiła się nadzieja na utworzenie Polski, niezwisłej gospodarczo i politycznie – oceniał ekspert. – To był trudny lobbing, ale został on zakończony powodzeniem. Dzięki Amerykanom, którzy przystąpili do I wojny światowej, dzięki prezydentowi Wilsonowi, udało się Polakom, takim ludziom jak Ignacy Jan Paderewski, wymusić w pewnym sensie na Waszyngtonie, by pomógł przywrócić Polskę na mapę świata – pointował Artur Wróblewski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/zz

___________________

Data emisji: 8.01.18

Godzina emisji: 14.15


 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Dotacje na wydarzenia

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 10:30
Do 16 sierpnia można składać wnioski o dofinansowanie wydarzeń dotyczących setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku przeznaczono na nie w sumie 3 miliony zł. Dzięki tym projektom możliwe będzie uhonorowanie lokalnych bohaterów, przypomnienie najważniejszych wydarzeń historycznych oraz miejsc pamięci z poszczególnych regionów Polski. O obchodach 100-lecia niepodległości w Polskim Radiu 24 mówił Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Niepodległość dla mnie to…”

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 19:40
Powrót Polski na mapę świata – w 1918 roku – to dzieło pokoleń. Choć Święto Niepodległości w dużej mierze jest wspólnym przeżyciem narodu, to samo postrzeganie niepodległości może mieć również wymiar osobisty. W Polskim Radiu 24 pytaliśmy osobowości życia publicznego – ludzi nauki, kultury, polityki – czym dla nich jest niepodległość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 lat niepodległości. "W 1918 roku wszyscy grali do jednej bramki"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 13:56
- Na odzyskanie przez Polskę niepodległości złożył się wysiłek tysięcy, jeśli nie dziesiątków tysięcy ludzi z różnych środowisk politycznych, nawet zwalczających się. W 1918 roku okazało się jednak, że wszyscy grali do jednej bramki – powiedział w Rozmowie Kulturalnej Jan Engelgard z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej - Oddziału Muzeum Niepodległości w Warszawie. Gość mówił także o wystawach i konferencjach naukowych z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda do Polaków: przed nami rok narodowej dumy

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2017 21:10
rozwiń zwiń

Czytaj także

„W polskiej tradycji mieliśmy wiele postaci, do których warto dziś sięgać”

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 08:39
W 2018 świętować będziemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaplanowano wiele uroczystości i imprez kulturalnych oraz patriotycznych. Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od wyświetlenia specjalnej iluminacji na budynkach Pałacu Prezydenckiego i Belwederu. O tym, na co powinni zwrócić uwagę organizatorzy uroczystości mówił audycji 24 Pytania senator PiS prof. Jan Żaryn.
rozwiń zwiń