Trwa kryzys w służbie zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 11:55
- Kryzys wokół służby zdrowia to zmarnowana szansa. Został szybko sprofilowany jako kryzys roszczeniowy dotyczący przede wszystkim płac – powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Libura z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Odniosła się w ten sposób do protestu lekarzy rezydentów.
Audio
  • 9.01.17 Maria Libura o sytuacji w służbie zdrowia
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay / CC0

W środę podczas debaty sejmowej nad projektem budżetu, klub Platformy Obywatelskiej ma przedstawić pakiet poprawek gwarantujących wzrost finansowania na ochronę zdrowia jeszcze w tym roku. „Nie można mówić pacjentom, że będzie lepiej w 2025 roku. Trzeba znaleźć rozwiązanie na sytuację obecną” – mówił rzecznik klubu Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec.

Jak podkreśliła Maria Libura, kryzys w służbie zdrowia nie jest kryzysem roszczeniowym dotyczącym głównie płac, ale kryzysem wynikającym ze zmiany pokoleniowej.

- Przyszli młodzi lekarze, którzy powiedzieli, że nie odnajdują się w dotychczasowych strukturach, które skazują ich bardzo długo na niesamodzielność. Chcieli wcześniej stać się samodzielni – wyjaśniła.

Dodała, że można to postrzegać jako problem albo szansę. - To szansa zmiany pewnego modelu kształcenia w systemie ochrony zdrowia, która uczyniłaby tę karierę bardziej przyjazną. Problem młodych lekarzy to nie tylko problem Polski. To kryzys globalny, który pokazuje, że w obecnym modelu kształcenia i rozwoju zawodowego lekarzy jest coś takiego, na co nowe pokolenie się nie godzi. Nagłośnienie przypadków śmierci lekarzy z przepracowania jest epitomem tego, o co chodzi lekarzom – podsumowała.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/pr

____________________ 

Data emisji: 9.01.17

Godzina emisji: 10:45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także