MON: Szef SKW Piotr Bączek podał się do dymisji

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 18:00
Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Bączek podał się do dymisji - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Bączek jest współtwórcą SKW i jednym z najbliższych współpracowników b. szefa MON Antoniego Macierewicza. Bączka ma zastąpić Maciej Materka. O dymisji Bączka mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Nisztor z „Gazety Polskiej Codziennie”.
Audio
  • 12.01.2018 Piotr Nisztor: Nowy szef SKW to człowiek, który cieszy się bardzo pozytywną opinią
Na zdjęciu archiwalnym z 06.03.2017 r. szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Bączek. Jak podało 12.01.2018 r. Ministerstwo Obrony Narodowej szef SKW Piotr Bączek podał się do dymisji.
Na zdjęciu archiwalnym z 06.03.2017 r. szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Bączek. Jak podało 12.01.2018 r. Ministerstwo Obrony Narodowej szef SKW Piotr Bączek podał się do dymisji. Foto: PAP/Marcin Obara

Piotr Bączek w SKW był pierwszy dyrektorem zespołu studiów i analiz, członkiem Komisji Weryfikacyjnej WSI w latach 2006-08. Był ekspertem sejmowej komisji śledczej ds. „nacisków”, pracował w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego za czasów Lecha Kaczyńskiego. Był też doradcą parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej. Funkcję szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego pełnił od listopada 2015 roku.

Zdaniem Piotra Nisztora Maciej Materka to dobry wybór. – Nowy szef SKW to człowiek, który cieszy się bardzo pozytywną opinią, zarówno wśród współpracowników Mariusza Błaszczaka, jak i swoich dawnych współpracowników z ABW i CBA. Nie jest to postać z pierwszych stron gazet, ale wszyscy eksperci jednogłośnie twierdzą, że zapewni SKW dobre funkcjonowanie – mówił redaktor.

Piotr Nisztor mówił też o zmianach strukturalnych w Ministerstwie Obrony Narodowej. Jak informował dziennikarz, nadzór nad Polską Grupą Zbrojeniową ma przejść z rąk MON do Ministerstwa Rozwoju i Inwestycji.

– Jeden z wiceministrów i zastępców Mariusza Błaszczaka w MSWiA przyjdzie do Ministerstwa Obrony Narodowej. Nieoficjalnie to on zastąpi Bartosza Kownackiego, odpowiedzialnego za modernizację armii i nadzór nad Polską Grupą Zbrojeniową. Ma się zmienić koncepcja działania MON. Wszystko wskazuje, że ministerstwo nie będzie nadzorować Polskiej Grupy Zbrojeniowej, tylko będzie to robić Ministerstwo Rozwoju i Inwestycji – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Data emisji: 12.01.2018

Godzina emisji: 18:23


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Wymiana kadr w polskiej armii

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 11:22
Gen. broni Leszek Surawski przejął niedawno obowiązki szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Na stanowisku zastąpił gen. Mieczysława Gocuła, który odszedł na emeryturę. Armię opuścili w ostatnich miesiącach również trzej inni generałowie: gen. broni Marek Tomaszycki, gen. broni Mirosław Różański i gen. bryg. Adam Duda. O zmianach kadrowych w wojsku rozmawiali w audycji "Cafe Armia" Marek Świerczyński (Polityka Insight) i Mariusz Cielma (miesięcznik Nowa Technika Wojskowa).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef SKW: jest zawiadomienie do prokuratury ws. działań służb

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 12:40
– Można przyjąć za pewnik, że czas po 10 kwietnia 2010 roku był punktem zwrotnym w działaniach Służby Kontrwywiadu Wojskowego – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Piotr Bączek, szef SKW. Do prokuratury skierowane zostały zawiadomienia, dotyczące organizacji wizyty w Smoleńsku przez służby specjalne, a także kontaktów SKW i Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. W środę w drugiej ze spraw, w charakterze świadka zeznawać będzie były premier, Donald Tusk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka: Jaka polityczna przyszłość czeka Antoniego Macierewicza?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 09:37
Dymisja Antoniego Macierewicza ze stanowiska ministra obrony narodowej zaskoczyła wielu komentatorów polskiej sceny politycznej, a także wywołała negatywne komentarze części wyborców Prawa i Sprawiedliwości. O politycznej przyszłości i dokonaniach w MON byłego ministra mówili w audycji Debata Poranka Michał Rachoń (TVP Info) i dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicyści o roszadach w MON. "Prezes PiS nie był fanem dymisji Macierewicza"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 09:47
– Myślę, że decyzję w tej sprawie podjął sam Jarosław Kaczyński – mówił w Debacie Poranka Piotr Semka z Do Rzeczy, odnosząc się do dymisji Antoniego Macierewicza, która miała miejsce w ramach ostatniej rekonstrukcji rządu. W Polskim Radiu 24 również komentarz Tomasza Sakiewicza z Gazety Polskiej i Michała Matysa, publicysty.
rozwiń zwiń