X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

„Mały Oświęcim”. Obóz dla polskich dzieci w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 16:33
1 grudnia 1942 roku na wyodrębnionym terenie żydowskiego getta w Łodzi utworzono obóz dla polskich dzieci i młodzieży. Więziono w nim ok. 12 tys. małych Polaków, spośród których do końca wojny dożyło zaledwie ok. 900. Z powodu wycieńczenia i chorób większość z nich niedługo po wyzwoleniu zmarła. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 dr Hanna Węgrzynek z Muzeum POLIN.
Audio
  • 13.01.17 Dr Hanna Węgrzynek o „Małym getcie” – obozie dla polskich dzieci w Łodzi.
Spośród więzionych od grudnia 1942 roku w obozie dzieci, do końca wojny dożyło zaledwie ok. 900.
Spośród więzionych od grudnia 1942 roku w obozie dzieci, do końca wojny dożyło zaledwie ok. 900.Foto: Domena publiczna

Jak podkreśliła dr Hanna Węgrzynek, niewiele o tym miejscu wiadomo. - Nikt po wojnie nie zajął się tym w głębszy sposób. W obozie były dzieci od 8 do 16 lat, ale także młodsze - nawet 2-letnie – wyjaśniła.

Dr Węgrzynek zaznaczyła, że najczęściej nazywano to miejsce obozem prewencyjnym czy izolacyjnym. - Jego celem nie była śmierć, nie odbywały się tam egzekucje. Celem powstania tego obozu było zapobieżenie - jak to Niemcy nazywali - patologiom wśród młodzieży polskiej. Były to dzieci żebrzące na ulicy, dzieci, które złapano na stacji kolejowej, które kradły żywność lub węgiel. Często trafiały tam też dzieci osób aresztowanych czy wysłanych na roboty, ale było to miejsce bardzo represyjne. Warunki były tam bardzo ciężkie – mówiła.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/pr

___________________

Data emisji: 13.01.17

Godzina emisji: 15:33

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Los Żydów Polskich podczas Holokaustu to część historii Polski"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 21:50
W 74. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim wolontariusze rozdadzą na ulicach Warszawy 100 tysięcy papierowych żonkili. Akcję organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Karolina Sakowicz kierowniczka działu kultury w Muzeum POLIN oraz dr Krzysztof Persak, historyk Instytut Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie w getcie warszawskim. „Żydzi postawili się Niemcom”

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2017 21:43
– To nie był jednorazowy zryw. To była mordercza walka, która trwała cztery tygodnie – podkreślał w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. Gość Polskiego Radia 24 mówił o powstaniu w getcie warszawskim, które trwało od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łódź: Wystawa zabytków zagrabionych w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 13:30
„Utracone – odzyskane. Ciąg dalszy…” – to tytuł wystawy, którą obecnie można oglądać w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Na ekspozycji prezentowanych jest kilkaset zabytków, które podczas II wojny światowej zostały zagrabione przez okupującą Polskę III Rzeszę. W audycji Utracone, Odzyskane rozmowa z Joanną Borucką-Piech i Kingą Stanecką, przedstawicielkami muzeum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Krew. Łączy i dzieli”. Wystawa w Muzeum POLIN w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 16:45
- Krew jest niezwykle uniwersalnym symbolem. Jest jednocześnie biologiczna i szalenie symboliczna. Ma mnóstwo znaczeń w kulturze i w historii. To jeden z bardziej uniwersalnych symboli, nad którym ludzkość od bardzo dawna się zastanawia – powiedziała w audycji Weekend Kulturalny Joanna Fikus z Muzeum POLIN. O wystawie „Krew. Łączy i dzieli”, którą do 29 stycznia można oglądać w Muzeum POLIN w Warszawie, mówiła także Natalia Andrzejewska.
rozwiń zwiń