X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Majątek i zadłużenie Polaków

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 16:39
„Przeciętny majątek polskiego gospodarstwa domowego wynosi ok. 264 tys. zł” - wynika z raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski. Jeden z autorów opracowania, Zbigniew Żółkiewski z NBP, wyjaśnia, że na majątek Polaków składają się aktywa rzeczowe i finansowe. Podkreśla, że najcenniejszym jego składnikiem są nieruchomości, które posiada ok. 80 proc. Polaków. Wyniki raportu komentowali w Polskim Radiu 24 Zbigniew Żółkiewski i Piotr Bańbuła z NBP.
Audio
  • 13.01.17 Zbigniew Żółkiewski i Piotr Bańbuła o majątku i zadłużeniu Polaków.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: flickr/K. Yasuhara

Zaskakującym wynikiem badania jest to, że średnia wartość majątku Polaków jest zbliżona do tego, co posiadają Niemcy. Największym majątkiem dysponują Polacy w wieku 45 do 54 lat. Wartość tego, co posiadamy rośnie wraz z wykształceniem. Okazuje się, że większa jest średnia wartość majątku mieszkańców wsi.

Jak podkreślił Zbigniew Żółkiewski, Polacy mają silną preferencję do aktywów rzeczowych, zwłaszcza do posiadania głównego miejsca zamieszkania, „które jest najbardziej wartościowym aktywem, gdyż wynosi przeciętnie 265 tys. zł i jest aktywem powszechnie posiadanym”.

- Ponad 79 proc. gospodarstw posiada swoje główne miejsce zamieszkania. Bardzo ważnym składnikiem majątku - o wartości ok. 145 tys. zł – jest także majątek z prowadzenia działalności gospodarczej. Zamożniejsi są mieszkańcy wsi, ponieważ dużo częściej posiadają oni główne miejsce zamieszkania i częściej podejmują działalność gospodarczą i gromadzą majątek z tym związany – wyjaśnił Żółkiewski.

Jak podkreślił Piotr Bańbuła, na tle krajów strefy euro Polacy nie są bardzo zadłużeni. – Niecałe 41 proc. gospodarstw domowych deklaruje zadłużenie. 14 proc. posiada kredyty mieszkaniowe, ok. 33 proc. kredyty inne niż mieszkaniowe, a 6 proc. populacji posiada i te, i te. W przypadku kredytów mieszkaniowych średnie zadłużenie to ponad 110 tys. zł, a innych niż mieszkaniowe - zaledwie 3 tys. zł. Nie jest to dużo na tle krajów Unii Europejskiej – wyjaśnił Bańbuła.

Ze Zbigniewem Żółkiewskim rozmawiał Arkadiusz Augustyniak.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/pr

___________________

Data emisji: 13.01.17

Godzina emisji: 15:45

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Bezpieczne Finanse: Dlaczego Polacy niechętnie oszczędzają?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 14:06
Ludzie starsi a także ci co otrzymują wynagrodzenia w gotówce decydują się na trzymanie pieniędzy w skarpecie - mówiła w PR24 Aleksandra Łukasiewicz, analityk finansowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczne finanse: Nie bójmy się plastikowych pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 14:06
Życie bez karty płatniczej byłoby bardziej skomplikowane i uciążliwe - twierdzi w PR24 Piotr Czepulonis prawnik z Federacji Konsumentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczne finanse. Podsumowanie cyklu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 14:07
Ścisła kontrola wydatków, pożyczki "chwilówki", kredyty hipoteczne, parabanki i banki, które nas szpiegują - to tylko część z tematów poruszonych w studiu PR24 w ramach audycji "Bezpieczne finanse". Jak więc zadbać o bezpieczeństwo własnych pieniędzy? Zapraszamy na podsumowanie cyklu. Gościem PR24 był Jarosław Sadowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finanse: Rośnie zadłużenie Polaków

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 10:00
Ponad 2,3 miliona Polaków nie radziło sobie z terminową spłatą zobowiązań finansowych w 2016 roku. W ciągu roku suma długów wzrosła o 25 proc. do 54 miliardów złotych, a liczba dłużników wzrosła o 13 proc. O problemach finansowych Polaków mówili w audycji Rządy Pieniądza Marek Tatała (wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju), Marek Tejchman (zastępca redakatora naczelnego „Dziennika Gazety Prawnej”) i Ignacy Morawski (WiseEuropa).
rozwiń zwiń