Jezuita: Walentynki powinny ustąpić celebracji Środy Popielcowej

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 09:15
– Ważne, byśmy uświadomili sobie, że cokolwiek robimy, powinniśmy czynić to dobrze i patrzeć na "koniec" – podkreślał w Polskim Radiu 24 o. Mariusz Bigiel. Jezuita na naszej antenie mówił o Środzie Popielcowej, która w Kościele katolickim rozpoczyna okres Wielkiego Postu.
Audio
  • 14.02.18 Ks. Grzegorz Kurp o znaczeniu Środy Popielcowej
  • 14.02.18 O. Mariusz Bigiel: Walentynki powinni ustąpić celebracji Środy Popielcowej
Ksiądz święci popiół przed obrzędem posypania głów popiołem podczas porannej mszy w Bazylice Mniejszej św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Bydgoszcz, 14.02.2018
Ksiądz święci popiół przed obrzędem posypania głów popiołem podczas porannej mszy w Bazylice Mniejszej św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Bydgoszcz, 14.02.2018Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Wielki Post to dla wiernych wezwanie do pokuty i przemiany życia, czyli wewnętrznego nawrócenia. To także czas przygotowania do Wielkanocy. W Środę Popielcową katolicy tradycyjnie uczestniczą we mszy świętej, w czasie której kapłan posypuje ich głowy popiołem ze spalonych gałązek, poświęconych podczas poprzedniej Niedzieli Palmowej. Ksiądz wypowiada przy tym m.in. słowa: "Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz". – Ważne, byśmy uświadomili sobie, że cokolwiek robimy, powinniśmy czynić to dobrze i patrzeć na "koniec" – wyjaśniał w Polskim Radiu 24 o. Mariusz Bigiel.

Jak przypominał duchowny, Wielki Post to wspomnienie czterdziestodniowego postu Jezusa na pustyni. Wówczas Chrystus był kuszony przez szatana. – Dobra nowina chrześcijaństwa polega na tym, że Jezus Chrystus nie tylko walczył ze złym duchem, diabłem, ale także go gromił, pokonywał – mówił gość PR24. – My również jesteśmy do tego zaproszeni. Tylko żeby to było realne, musimy się bardziej uduchowić. Do tego właśnie służy Wielki Post – tłumaczył o. Mariusz Bigiel.

Tymczasem, Środa Popielcowa w tym roku przypada 14 lutego, zbiegając się z Walentynkami, czyli popularnym świętem zakochanych. Duchowny na antenie PR24 zachęcał jednak do tego, by na pierwszym planie pozostał Popielec.

– Walentynki to przede wszystkim tradycja świecka. Owszem, był św. Walenty, który miał objawy zakochania - które, jak mi mówił pewien psychiatra - dokładanie odpowiadają objawom psychozy. Zakochanie jest więc pewną okolicznością łagodząca przy dokonywaniu pewnych głupstw. Ale dziś chodzi o to, byśmy bardziej zakochali się w Duchu Świętym, żebyśmy przeszli na wyższy poziom duchowości – mówił o. Mariusz Bigiel. – Walentynki powinni ustąpić celebracji Środy Popielcowej – pointował jezuita.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

W Polskim Radiu 24 również rozmowa Krzysztofa Grzybowskiego z ks. Grzegorzem Kurpem.

Polskie Radio 24/IAR/zz

____________________ 

Data emisji: 14.02.18

Godzina emisji: 7.06; 10.15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak nie dać się oszukać w Internecie?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 15:33
Zbliża się dzień 14 lutego, czyli Walentynki. Tymczasem, w Polsce rośnie rynek portali i aplikacji randkowych. Często jednak usługi oferowane przez tego typu serwisy są płatne. Jak zabezpieczyć się przed niespodziewanymi kosztami? O tym w Pogotowiu Konsumenckim mówili Andrzej Bućko z Federacji Konsumentów i Edyta Bielak-Jomaa, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety liczą w Dzień Św. Walentego na niespodziankę

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 15:01
– Kobiety chcą być ciągle zaskakiwane przez mężczyzn. 47 proc. pań chciałoby dostać w Dzień Św. Walentego niespodziankę w stylu lot balonem, wspólny masaż czy udać się w szaloną, niezapomnianą podróż – mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Rożalski z serwisu prezentmarzen.com. Jakie są inne walentynkowe marzenia Polaków opowiadał także dr Karol Jachymek, kulturoznawca SWPS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Środa Popielcowa. Początek Wielkiego Postu

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 18:55
Dziś Środa Popielcowa. Rozpoczyna ona w Kościele katolickim trwający 40 dni Wielki Post. Dla wiernych jest to okres pokuty i wewnętrznego nawrócenia. W Polskim Radiu 24 o znaczeniu Środy Popielcowej i Wielkiego Postu mówił ks. Krzysztof Ołdakowski, jezuita, red. naczelny Naczelnej Redakcji Katolickiej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń