"Żadne reprezentatywne grono nie wyraziło sprzeciwu wobec dezubekizacji uczelni"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 18:04
Wsparcie dla uczelni regionalnych, urlopy rodzicielskie dla doktorantów, zrównanie wieku emerytalnego naukowców bez względu na płeć do 65 r. życia - to wybrane zapisy w najnowszym projekcie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, który przedstawił w poniedziałek szef resortu nauki Jarosław Gowin. O "Konstytucji dla nauki" i "dezubekizacji" uczelni mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller.
Audio
  • 22.01.2018 Piotr Muller: „Żadna osoba, która współpracowała ze służbami nie będzie mogła wejść do żadnego organu uczelni oraz uzyskać tytułu profesora”.
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (Ś) oraz wiceministrowie nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Muller (L) i Piotr Dardziński (P) podczas konferencji prasowej, po prezentacji projektu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (Ś) oraz wiceministrowie nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Muller (L) i Piotr Dardziński (P) podczas konferencji prasowej, po prezentacji projektu ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce"Foto: PAP/Paweł Supernak

Jak podkreślał Piotr Müller, ustawa znosi obowiązek habilitacji. – Dajemy szybką ścieżkę habilitowania się w Polsce dla osób, które dostały granty zagranicą lub prestiżowe granty w Polsce. Naukowcy, którzy mają wybitne osiągnięcia w postaci przeprowadzonych badań z automatu dostaną habilitację. Pozwalamy, by profesorem nadzwyczajnym był doktor, pod warunkiem, że ma wybitne osiągnięcia. Teraz jest bariera, która spowalnia naukowców, nie możemy sobie pozwolić na to – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Wicepremier Jarosław Gowin w radiowej Jedynce powiedział, że nie ma kontrowersji w środowisku akademickim w związku projektem dezubekizacyjnym w szkolnictwie wyższym.  Zakłada on, że osoby, które pracowały w organach bezpieczeństwa PRL lub z nimi współpracowały, nie będą mogły być rektorami, dziekanami czy kierownikami katedr na uczelniach. 

Zdaniem Piotra Müllera żadne reprezentatywne grono nie wyraziło sprzeciwu wobec "dezubekizacji" uczelni. – Przepisy obowiązują wszystkie organy uczelni. Konsultacje społeczne wprowadziły wiele pozytywnych zmian. To byłoby duże faux pas, gdyby ktoś powiedział, że za dobre wychowanie mają odpowiadać osoby, które służyły poprzedniemu systemowi. Żadna osoba, która współpracowała ze służbami nie będzie mogła wejść do żadnego organu uczelni oraz uzyskać tytułu profesora tytularnego, gdy przepisy wejdą w życie – mówił wiceminister.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

___________________

Data emisji: 22.01.2018

Godzina emisji: 16:45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Dezubekizacja” na uczelniach. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 13:49
Projekt „dezubekizacyjny” w szkolnictwie wyższym zakłada, że osoby, które pracowały w organach bezpieczeństwa PRL lub z nimi współpracowały, nie będą mogły być rektorami, dziekanami czy kierownikami katedr na uczelniach. W Polskim Radiu 24 komentarz Janusza Olewińskiego, przewodniczącego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia  Internowanych i Represjonowanych. O „Konstytucji dla Nauki” mówił też w Polskim Radiu 24 doc. Marek Kisilowski z Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń