X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Niemcy zdają sobie sprawę, że Polska broni prawdy historycznej"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 11:35
 - Oświadczenie niemieckiego szefa MSZ to bardzo wyraźny sygnał dyplomacji niemieckiej kierowany do polskiego rządu, do polskiego premiera. Niemcy zdają sobie sprawę, że Polska i Polacy będą bronić swojego imienia i nie liczą na żadne zgniłe kompromisy – powiedział w Polskim Radiu 24 historyk, senator PiS Jan Żaryn. O oświadczeniu szefa MSZ Niemiec mówili też publicysta Jan Bogatko, mec. Lech Obara i Adam Traczyk z Fundacji GlobalLab.
Audio
  • 04.02.2018 Adam Traczyk: „Ustawa pozostawia furtkę, która może przy złej woli być wykorzystana do zamknięcia ust historykom”
  • 04.02.2018 Lech Obara: „Penalizacja jest potrzebna, ale nie zawsze musi być stosowana”
  • 04.02.2018 Jan Bogatko: „Przeciwnicy nowelizacji dostrzegają, że zapędzili się w kozi róg”
  • 4.02.18 Jan Żaryn o oświadczeniu szefa niemieckiego MSZ ws. Holokaustu
Prof. Jan Żaryn, senator PiS
Prof. Jan Żaryn, senator PiSFoto: PR24/MR

Sigmar Gabriel zapewnił w sobotę, że Polska może być pewna, iż Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust i będą potępiać takie zafałszowania historii jak sformułowanie "polskie obozy śmierci".

Gabriel odniósł się w ten sposób do dyskusji, jaką wywołała nowelizacja ustawy o IPN i podkreślił, że tylko "staranna ocena własnej historii może przynieść pojednanie”. „Zorganizowane masowe morderstwo zostało popełnione przez nasz naród i nikogo innego. Pojedynczy kolaboranci nic tu nie zmieniają" - dodał Gabriel.

Jak podkreślił Jan Żaryn, jest to "normalne oświadczenie, gdyż jest zgodne z prawdą". – Trzeba też jednak powiedzieć, że to oświadczenie cieszy, bo jest to ważnym krokiem, jaki daje minister spraw zagranicznych Niemiec polskiej dyplomacji. To sygnał, że Polska może mieć sojusznika w tej kwestii i świadczy o tym, że Niemcy zdają sobie sprawę, że Polska broni prawdy historycznej – mówił gość.

Jego zdaniem, nowelizacja ustawy o IPN jest sama w sobie bardzo ważna, podobnie jak dyskusja wokół niej. - Nie uznawajmy jednak, że ta nowelizacja kończy przebieg sporu polsko-żydowskiego, który jest sporem o majątek – podsumował Żaryn.

Zdaniem Jana Bogatki oświadczenie szefa niemieckiego MSZ rozpoczyna dyskusję o tym, co się wydarzyło w Polsce w czasie II wojny światowej. – Oświadczenie, że Niemcy ponoszą winę za założenie, prowadzenie i wymordowanie milionów europejskich Żydów to wyraźne stwierdzenie. Zabrakło mi stwierdzenia, że ustawa o IPN-ie nie dotyczy Holokaustu. Przeciwnicy nowelizacji dostrzegają, że zapędzili się w kozi róg – mówił publicysta.

Według Lecha Obary te przepisy otwierają drogę szerszej grupie. – Jako prawnicy wskazywaliśmy w opiniach dla Ministerstwa Sprawiedliwości na niewielką skuteczność jaką będzie miał ten przepis. Zapominamy o pierwszej części ustawy o IPN-ie, która mówi o drodze cywilnej, na którą mogą wstępować stowarzyszenia. Penalizacja jest potrzebna, ale nie zawsze musi być stosowana – powiedział prawnik.

W ocenie Adama Traczyka głos Sigmara Gabriela prostuje historię. – W ostatnim czasie pojawiło się wiele krzywdzących określeń w stosunku do Polski, po części przez Polskę same sprowokowane. To nie jest jednak szokująca wypowiedź przedstawiciela niemieckiego rządu, Niemcy nie wypierają się odpowiedzialności za przeprowadzenie Holokaustu. To powtórzenie faktów, ale to nie pomaga Polsce w sporze wokół ustawy o IPN-ie. Ustawa pozostawia furtkę, która może przy złej woli być wykorzystana do zamknięcia ust historykom – mówił gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/PAP/pr

____________________ 

Data emisji: 4.02.18

Godzina emisji: 11:06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Szef MSZ Niemiec: bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 16:00
Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel zapewnił w oświadczeniu, że Polska może być pewna, iż Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust i będą potępiać takie zafałszowania historii jak sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne". Do wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Niemiec odniósł się w audycji „Północ-Południe” dr Krzysztof Kawęcki, politolog z Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wrabianie Polaków w Holokaust miało miejsce od dawna"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 18:00
- Polska nie była współodpowiedzialna za Holokaust i nie pozwolimy używać frazy „polskie obozy śmierci”; popieram ustawę o IPN, ona nie ogranicza wolności słowa - mówił premier Mateusz Morawiecki w piątek w Markowej. Wyraził jednocześnie nadzieję, że relacje Polski i Izraela wkrótce się poprawią. O sporze Polski z Izraelem o ustawę o IPN mówili w audycji Debata Dnia Piotr Semka (Do Rzeczy), Tomasz Żółciak (Dziennik Gazeta Prawna) i Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PiS: prezydent powinien podpisać nowelizację ustawy o IPN

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 07:47
- Odmówiono nam prawa do obrony własnej godności, godności narodu, któremu w sposób niebywale wręcz skandaliczny przypisuje się winy innego narodu, narodu niemieckiego – powiedział w Polskim Radiu prezes PiS. Jarosław Kaczyński odniósł się w rozmowie w radiowej Jedynce do ustawy o IPN i sporu dyplomatycznego na linii Izrael - Polska. Skomentował także m.in. rekonstrukcję rządu.
rozwiń zwiń