Ekspert: Pracownicy z Ukrainy „odpłyną” na Zachód

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 10:55
– Pracownicy z Ukrainy „odpłyną” na Zachód. Widać, że jest tam tendencja, by Ukraińców przyjmować. My nie jesteśmy na to przygotowani – mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Rybikowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Audio
  • 10.02.18 Ekspert: Pracownicy z Ukrainy „odpłyną” na Zachód
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: BRUNO/REPORTER/EASTNEWS

Jak mówił na naszej antenie Kamil Rybikowski, Ukraińcy w istotny sposób wpływają na rodzimy rynek pracy. Ekspert zauważył, że zajmują oni różnego rodzaju stanowiska, nie tylko te wymagające niskich kwalifikacji. Wskazywał m.in. na segment IT, zaznaczył też, że w naszym kraju jest 50 tysięcy studentów, którzy w przyszłości mogą zasilić rynek pracy.

Oprócz tego, w kontekście imigrantów z Ukrainy – przy deficycie rąk do pracy w Polsce – istotna jest ich liczebność. – 387 tysięcy osób zza naszej wschodniej granicy płaci ZUS – mówił Kamil Rybikowski. – Nikt jednak dokładnie nie wie, ilu Ukraińców pracuje w Polsce. Liczba osób, które przyjeżdżają do Polski, zwłaszcza na krótki czas, jest tak duża, że określenie konkretnej liczby Ukraińców mieszkających w Polsce jest bardzo trudne – podkreślał gość PR24. – Może być ich około 1-1,5 mln – szacował.

Zdaniem Rybikowskiego, w przyszłości jednak ukraińscy pracownicy „odpłyną na Zachód”, co może negatywnie wpłynąć na polski rynek pracy. – Widać, że jest tam tendencja, by Ukraińców przyjmować. W innych krajach UE są takie same problemy jak w Polsce, również brakuje rąk do pracy. Tymczasem, Ukraińcy sprawdzają się jako pracownicy, co nie zawsze można powiedzieć o innych emigrantach – pointował ekspert z ZPP.

Więcej w całej audycji, której gościem był również Piotr Tyma ze Związku Ukraińców w Polsce.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/zz

__________________

Data emisji: 10.02.18

Godzina emisji: 9.06


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ukraińcy oszukiwani przez pośredników pracy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 10:15
W zeszłym roku do Polski, w poszukiwaniu pracy, przyjechało prawie milion Ukraińców. Niestety część z nich została w naszym kraju oszukana. O tym w jaki sposób Ukraińcy mogą dochodzić swoich praw z Myrosławą Keryk z fundacji "Nasz wybór" rozmawiała Paulina Kozion.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie Dnia: Ukraińcy mogą wjeżdżać do Unii Europejskiej bez wiz

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 22:08
Pierwszy dzień bezwizowego ruchu obywateli Ukrainy po terytorium państw Unii Europejskiej, wybory parlamentarne we Francji, a także powyborcze zamieszanie na brytyjskiej scenie politycznej. Oto główne tematy, jakie skomentowali goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Ukraińcy mają świadomość tego, jak daleka jest droga do UE”

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 20:00
„Ukraina rozpoczyna nowy etap na drodze do Unii Europejskiej” – tak prezydent Ukrainy Petro Poroszenko skomentował wtorkowe ostateczne zatwierdzenie ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą i Unią Europejską. Na środę przewidziany jest szczyt UE – Ukraina. O tym, czego oczekują od niego Ukraińcy i władze Ukraińskie, mówili w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Kijowie Paweł Buszko i ekspert ds. wschodnich Grzegorz Gromadzki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie w drodze. O problemy pracowników delegowanych

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 09:00
W październiku urzędnicy Unii Europejskiej, przy sprzeciwie Polski, zdecydowali o zaostrzeniu przepisów pozwalających na pracę tzw. pracowników delegowanych. Jak to wpłynie na polskich przedsiębiorców i osoby przez nich zatrudniane? Gośćmi audycji O sobie Samych byli: Tadeusz Kucharski z Krajowej Sekcji Transportu Drogowego „Solidarność” i Maciej Wroński przedstawiciel organizacji pracodawców Transport i Logistyka Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MRPiPS: Jest zainteresowanie naszym rynkiem pracy

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 14:11
W Społecznym Punkcie Widzenia Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, mówił o pracownikach spoza Unii Europejskiej na polskim rynku pracy. Jak wskazywał na antenie Polskiego Radia 24 polityk, obecnym celem rządu jest m.in. pozyskiwanie fachowców.
rozwiń zwiń