Jerzy Targalski: Hezbollah i Irańczycy uzyskali duże wpływy w Syrii

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 13:23
Pod koniec ubiegłego tygodnia doszło do największej od lat konfrontacji pomiędzy Izraelem, Iranem i Syrią. W nocy z piątku na sobotę izraelskie wojsko zestrzeliło irańskiego drona wystrzelonego z Syrii. W odpowiedzi syryjska armia zestrzeliła jeden z izraelskich myśliwców. W Polskim Radiu 24 rozmowa z drem Jerzym Targalski, politologiem.
Audio
  • 13.02.18 Jerzy Targalski: Hezbollah i Irańczycy uzyskali duże wpływy w Syrii
Jerzy Targalski
Jerzy Targalski Foto: PR24

Premier Benjamin Netanjahu w specjalnym wystąpieniu powiedział, że Iran naruszył suwerenność Izraela, kiedy z terenu Syrii jego siły wysłały szpiegowskiego drona. – Izrael uznaje Iran i Syrię odpowiedzialnymi za tę agresję. Będziemy nadal robić wszystko, co potrzeba, aby strzec naszej suwerenności i naszego bezpieczeństwa – mówił izraelski premier po spotkaniu z najwyższymi rangą wojskowymi dowódcami w kraju.

Z kolei irański prezydent Hassan Rouhani w odpowiedzi na izraelskie oskarżenia powiedział na konferencji prasowej, że Teheran będzie bronił bezpieczeństwa całego regionu. Apelował też, aby konflikty rozwiązywać za pomocą dyplomacji.

– Obecnie w Syrii duże wpływy uzyskał Hezbollah i Irańczycy – wskazywał w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski. – Będzie problem, jeżeli Izrael pozwoli Irańczykom na zakotwiczenie na Wzgórzach Golan, którzy już tam są. Nie mają oni jednak panowania w powietrzu, dlatego chcą zbudować swoje bazy lotnicze. A Izrael chce je zniszczyć, bowiem panowanie w powietrzu jest kluczem do zwycięstwa – podkreślał gość PR24.

Więcej o konflikcie w Syrii w całej rozmowie z drem Jerzym Targalskim.

Gospodarzem programu była Dorota Kania.

Polskie Radio 24/IAR/zz

____________________ 

Data emisji: 13.02.18

Godzina emisji: 6.45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak