Dlaczego Służba Ochrony Państwa zastąpiła BOR?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 14:21
- W Polsce jest w tej chwili zbyt wiele służb specjalnych, w sumie około 21, przez co ich kompetencje się pokrywają. Im więcej podmiotów, tym słabsze służby, a im słabsze służby, tym słabsze państwo – powiedział w Polskim Radiu 24 współtwórca ustawy o Służbie Ochrony Państwa gen. Andrzej Pawlikowski. Formalnie od 1 lutego Biuro Ochrony Rządu zostało zastąpione przez Służbę Ochrony Państwa.
Audio
  • 13.02.18 Gen. Andrzej Pawlikowski o Służbie Ochrony Państwa
Andrzej Pawlikowski
Andrzej PawlikowskiFoto: PR24/AK

Jak podkreślił gen. Andrzej Pawlikowski, BOR jako formacja stanowiło bardzo ważny element w systemie bezpieczeństwa państwa. - Niestety narzędzia, którymi dysponowało nie były wystarczające do tego, by skutecznie realizować ustawowe zadania, a więc w sposób skuteczny zabezpieczyć najważniejsze osoby w państwie – wyjaśnił gość. - Kwerenda pokazała, że należy dokonać daleko idących zmian – dodał.

Gen. Pawlikowski oznajmił, że SOP - jako jedyna formacja w kraju - zajmuje się dziś ochroną najważniejszych osób w państwie, podczas gdy BOR korzystało ze współpracy z innymi służbami. - Połączenie niektórych służb wpływa korzystnie m.in. na ekonomię – tłumaczył gość.

Wyjaśnił, że współpraca pomiędzy służbami wymagała więcej czasu. - W tej chwili usprawniamy i przyspieszamy ten proces. Jako SOP jesteśmy bardziej samodzielni, sami pozyskujemy informacje, weryfikujemy je, wyciągamy wnioski i podejmujemy stosowne decyzje mające na względzie bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie - oznajmił.

Funkcjonariusze SOP mogą przeprowadzać czynności operacyjno-rozpoznawcze w celu pozyskiwania informacji o zagrożeniach dotyczących chronionych osób i obiektów, a także rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw im zagrażających. Mają możliwość prowadzenia kontroli operacyjnej; podsłuchu, podsłuchu rozmów telefonicznych, kontroli korespondencji, również elektronicznej, dostępu do elektronicznych nośników danych i kontroli zawartości przesyłek.

Kontrola operacyjna nie będzie mogła trwać dłużej niż 12 miesięcy; na pisemny wniosek komendanta SOP, po uzyskaniu zgody Prokuratora Generalnego będzie ją mógł zarządzić sąd. Szef MSWiA ma przedstawiać corocznie Sejmowi i Senatowi informację dotyczącą kontroli operacyjnej.

SOP ma rozpoznawać i zapobiegać przestępstwom m.in. przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści, skierowanym przeciwko ochranianym osobom oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów.

W stosunku do zadań realizowanych przez BOR, rozszerza się krąg obiektów, które znajdują się pod ochroną nowej formacji. Ochronie podlegają nie tylko obiekty służące Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesowi Rady Ministrów, ministrowi spraw wewnętrznych i administracji oraz ministrowi spraw zagranicznych, ale także wskazane w decyzji szefa MSWiA inne obiekty państwowe.


Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/pr

____________________ 

Data emisji: 13.02.18

Godzina emisji: 13:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kulisy przejmowania Biura Ochrony Rządu po 8 latach rządów PO

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 21:00
- Okres 8 lat rządów PO-PSL obnażył wady mechanizmów realizacji zadań Biura Ochrony Państwa. Te zaniechania były ogromne, dotyczyły logistyki, braku finansowych i zadaniowych. BOR nie posiadało instrumentów do prawidłowego i skutecznego realizacji zadań. W audycie z grudnia 2015 roku wykazano nieprawidłowości – ten raport przysłużył się też do powołania nowej służby, czyli Służby Ochrony Państwa – mówił w audycji Kulisy Spraw gen. Andrzej Pawlikowski, były szef BOR i jeden z twórców SOP.
rozwiń zwiń