"Twarz" Małgorzaty Szumowskiej nagrodzona na Festiwalu Filmowym w Berlinie. "To mocny film"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 21:27
Film „Twarz” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale. To kolejny tytuł Szumowskiej pokazywany na Berlinale po "W imię..." oraz "Body/ciało" wyróżnionym trzy lata temu również Srebrnym Niedźwiedziem dla Najlepszego Reżysera.
Audio
  • 24.02.18 Marcin Radomski: „Film >>Twarz<< dotyka wielu istotnych kwestii (…)”.
Małgorzata Szumowska podczas 68. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.
Małgorzata Szumowska podczas 68. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.Foto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

"Twarz" miała na Berlinale swoją międzynarodową premierę. Film, który był pokazywany w Konkursie Głównym, jest współczesną baśnią o człowieku, który stracił twarz w wypadku i po jej rekonstrukcji musi na nowo odnaleźć się w dotychczasowym świecie.

– Jest to bardzo mocny film, który zapewne wywoła w naszym kraju spore dyskusje, bo mówi o naszych współczesnych problemach po 1989 roku, transformacji, konsumpcjonizmie i braku tolerancji dla innego człowieka. Sama reżyserka przyznała, że chciała pokazać obraz oparty na symbolach, ale nie uciekający od ironii w stosunku do świata, który otacza głównego bohatera – powiedział Marcin Radomski, krytyk filmowy. 

W głównej roli "Twarzy" wystąpił Mateusz Kościukiewicz, aktor po raz kolejny współpracujący z Szumowską i określony w 2012 roku jako wschodząca gwiazda europejskiego kina.

Reżyserka odbierając statuetkę podkreśliła, że "Twarz" jest filmem o problemach palących nie tylko Polskę i Europę, ale cały świat.

Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu otrzymał dramat "Touch Me Not" urodzonej w Rumunii Adiny Pintilie. Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki otrzymała Norweżka Ana Brun za rolę w "Las herederas", a Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego aktora otrzymał Anthony Bajon za rolę w "La priere".

Srebrnym Niedźwiedziem byli nagradzani wcześniej także inni polscy reżyserzy: Krzysztof Kieślowski w 1994 roku, Roman Polański w 2010 i Agnieszka Holland w 2017.

PAP/Polskie Radio 24/db

Więcej kultury w Polskim Radiu 

____________________ 

Data emisji: 24.02.2018

Godzina emisji: 12:15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Rozkwit polskiego kina autorskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 19:05
Europejska Nagroda Filmowa, nominacje do Oscara i Złotych Globów. „Ida” podbija kolejne światowe festiwale, a jeszcze do niedawna mało kto sądził, że polski film będzie miał szansę na sukcesy tej rangi. Obraz Pawła Pawlikowskiego jest doskonałym przykładem na to, że kino autorskie w Polsce nabrało wiatru w żagle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Srebrny Niedźwiedź dla Szumowskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 14:10
Tegoroczny festiwal w Berlinie z pewnością będzie nam się dobrze kojarzył. Statuetka Srebrnego Niedźwiedzia dla Małgorzaty Szumowskiej dają powody do radości – powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Szymański, który uczestniczył w gali wręczenia nagród festiwalu Berlinale. Jury nagrodziło Szumowską za jej najnowszy film pod tytułem „Ciało”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Z innego świata” już na ekranach kin

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 12:01
Namiętność i szaleństwo we Francji lat 50. 9 grudnia na ekrany kin wchodzi film „Z innego świata” w reżyserii Nicole Garcii. O premierze mówiła w Rozmowie Kulturalnej Paula Szmidt z m2films.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pokot" Agnieszki Holland ze Srebrnym Niedźwiedziem. "Ten film szokuje, prowokuje, fascynuje i czasami irytuje"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 13:04
Najnowszy film Agnieszki Holland "Pokot" wyróżniony na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale. Obraz otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za otwieranie nowych perspektyw w sztuce filmowej. O nagrodzonym filmie oraz innych polskich akcentach na festiwalu w Berlinie mówił Artur Cichmiński, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń