X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historyk: Marzec ’68 był powszechnym buntem pokoleniowym

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 19:42
- Spojrzenie tylko na Warszawę dominowało dotychczas ze względu na impuls, który wiązał się z pierwszym protestem na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Natomiast to się rozlało na całą Polskę. Do gwałtownych wydarzeń dochodziło w ośrodkach, gdzie trudno było mówić o młodzieży akademickiej. To był bunt powszechny – mówił prof. Włodzimierz Suleja, historyk, uczestnik Marca ‘68 we Wrocławiu.
Audio
  • 08.03.2018 prof. Włodzimierz Suleja: „Marzec’68 pokazał, że trzeba być przyzwoitym”.
  • 08.03.18 Lech Kowalski o wydarzeniach z marca 1968 r.
Wystawa Obcy w domu. Wokół Marca68 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. 09.03.2018.
Wystawa "Obcy w domu. Wokół Marca'68" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. 09.03.2018. Foto: PAP/Jakub Kamiński

Według prof. Włodzimiera Suleji Marzec’68 to był bunt pokoleniowy. - Mamy do czynienia z mechanizmem walki o władzę w obrębie obozu rządzącego. Do tego doszły elementy kampanii antyinteligenckiej, która plasowała się w kontekście zdjęcia "Dziadów" i antysemickiej, która na kanwie czerwca 1967 roku została wywołana przez władze komunistyczne. Ten bunt nie chciał obalać systemu, tylko dokonać jego korekty. To była kwestia przyzwoitości w życiu publicznym – mówił historyk.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Marzec ’68 pokazał, że trzeba być przyzwoitym. – Marcowe wydarzenia pokazały, że trzeba upomnieć się o wartości, które niekoniecznie przynoszą profit. Patrząc z innej perspektywy, to było pozbycie się złudzeń co do tego, że system jest w porządku. To pokolenie, które zobaczyło rozziew między propagandową deklaracją a rzeczywistością, zostało dla tego systemu stracone. Ten efekt Marca przełożył się na udział tych ludzi w późniejszych protestach, którzy ten swoisty uniwersytet życiowy na politycznym gruncie w Marcu ’68 zdobywali – powiedział prof. Suleja.

Jak podkreślał historyk, w tamtym czasie nie było nastrojów antysemickich wśród młodzieży. - Wrocław był jedynym ośrodkiem akademickim poza Warszawą, gdzie w domach akademickich zbierano podpisy pod protestem ws. zdjęcia "Dziadów". Podpisało ten protest ponad 1200 osób. Problem antysemityzmu nawet po czerwcu 1967 roku nie istniał. Co więcej, można było mówić o dużym przypływie nastrojów proizraelskich, z tego powodu, że "nasi Żydzi w wojnie sześciodniowej dali w skórę sowieckim Arabom" – wskazywał prof. Włodzimierz Suleja.

Jak zauważył dr Lech Kowalski, wydarzenia z marca 1968 r. biorą swój początek w wojsku. – Wszystko rozpoczęło się od czystek w Ludowym Wojsku Polskim w czerwcu 1967 r. Pretekstem do tego były zaś wydarzania na Bliskim Wschodzie, gdzie doszło do konfliktu wojsk izraelskich z armiami arabskimi – podkreślił historyk. Wiadomo było wówczas, że za stroną arabską stał murem Związek Sowiecki. Tymczasem Izrael uosabiał opcję amerykańską.

Jak przypomniał dr Lech Kowalski wiele kadr w ówczesnych siłach zbrojnych  było narodowości żydowskiej. - W wojskach obrony powietrznej kraju dotyczyło to niemal całego dowództwa. Czystki w siłach zbrojnych przeprowadzone na polecenie gen. Wojciecha Jaruzelskiego objęły w sumie 1348 oficerów, wśród których wielu było kolegami Jaruzelskiego – zauważył gość audycji i dodał, że ostatni rugowani byli z wojska jeszcze w marcu 1980 r. - To było wydarzenie które odcisnęło ogromne piętno na siłach zbrojnych – podkreślił ekspert.

Więcej w nagraniu

Polskie Radio 24

________________________

Data emisji: 08.03.2018

Godzina emisji: 18:06


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

„Marzec’68 jest argumentem za uznaniem PRL-u za państwo totalitarne”

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 11:15
- Marzec’68 to najbardziej złożony kryzys w historii PRL-u. Jego geneza jest bardzo trudna do wyjaśnienia. Protest studentów i nagonka antysemicka to dwa najbardziej wyraziste elementy, ale Marzec’68 to splot kilku wątków – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej. Gośćmi byli także Piotr Legutko z TVP Historia i senator, historyk prof. Jan Żaryn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda na obchodach 50. rocznicy wydarzeń Marca '68

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 12:55
„Tym, którzy zostali wypędzeni chcę powiedzieć – wybaczcie. Polska moimi ustami prosi o wybaczenie, żeby zechcieli zapomnieć, żeby zechcieli przyjąć, że Polska bardzo żałuje, że ich dzisiaj w niej nie ma” – powiedział podczas uroczystości obchodów wydarzeń marcowych ’68 prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świadkowie tamtych zdarzeń. Wspomnienia z Marca '68

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 13:55
- Byłem nieco sceptyczny wobec tej manifestacji. Wydawało mi się, że nie spotka się ona z masowym poparciem studentów i że represje będą nieproporcjonalne do efektu. Myliłem się – wspominał w Polskim Radiu 24 uczestnik wydarzeń marcowych 1968 roku prof. Ryszard Bugaj. Gościem Polskiego Radia 24 był dr Andrzej Anusz.
rozwiń zwiń