X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Afera Amber Gold: przesłuchanie b. wiceszefa gdańskiej ABW. "Marcin P. nie był żadnym słupem"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 14:00
Były wicedyrektor gdańskiej delegatury ABW Jarosław Dąbrowski powiedział, że w jego ocenie właściciel Amber Gold Marcin P. nie był słupem. Trwa jego przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą. Posiedzenie komisji relacjonujemy i transmitujemy w Polskim Radiu 24.
Audio
  • 13.03.2018 Posiedzenie sejmowej komisji ds. Amber Gold. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24 i fragment transmisji (godz. 13:36)
  • 13.03.2018 Posiedzenie sejmowej komisji ds. Amber Gold. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24 i fragment transmisji (godz. 12:36)
  • 13.03.2018 Posiedzenie sejmowej komisji ds. Amber Gold. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24 (godz. 12:06)
  • 13.03.2018 Posiedzenie sejmowej komisji ds. Amber Gold. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24 i fragment transmisji (godz. 11:36)
  • 13.03.2018 Posiedzenie sejmowej komisji ds. Amber Gold. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24 (godz. 11:06)
  • 13.03.2018 Posiedzenie sejmowej komisji ds. Amber Gold. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24 i fragment transmisji (godz. 10:36)
  • 13.03.2018 Posiedzenie sejmowej komisji ds. Amber Gold. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24 (godz. 10:06)
Członkowie komisji od lewej: Witold Zembaczyński, Krzysztof Brejza, Wojciech Zubowski, Jarosław Krajewski i przewodnicząca Małgorzata Wassermann, Warszawa, 13.03.2018
Członkowie komisji od lewej: Witold Zembaczyński, Krzysztof Brejza, Wojciech Zubowski, Jarosław Krajewski i przewodnicząca Małgorzata Wassermann, Warszawa, 13.03.2018 Foto: PAP/Marcin Obara

Jarosław Dąbrowski stwierdził, że szef gdańskiej piramidy finansowej prowadził swoją działalność samodzielnie. Dodał, że w swojej karierze zawodowej spotkał się z podobnym przypadkiem. - Nie był żadnym słupem. Jego plan był taki, żeby w pewnym momencie zainwestować środki - mówił były zastępca dyrektora gdańskiego ABW.

Były wicedyrektor gdańskiego ABW zeznał, że jego jednostka zwróciła uwagę, iż część współpracowników Marcin P. była związana w przeszłości z instytucjami finansowymi, choć sam właściciel Amber Gold miał również dużą wiedzę. - Jak budowaliśmy jego portret psychologiczny, okazało się, że jest człowiekiem bardzo dobrze zorientowanym w działaniach gospodarczych - powiedział Jarosław Dąbrowski.

Dziś popołudniu zaplanowano też przesłuchanie drugiego świadka. Będzie nim były dyrektor gdańskiego ABW Adam Gruszka. 

W sierpniu 2011 roku jeden z oficerów ABW sporządził notatkę służbową na temat wejścia Amber Gold na rynek lotniczy i przypuszczenia, że firma może być piramidą finansową. Szef tej służby generał Krzysztof Bondaryk 24 maja 2012 roku wysłał do najważniejszych osób w państwie notatkę ostrzegającą, że w sprawie Amber Gold może zostać poszkodowanych kilkadziesiąt tysięcy osób. Pismo trafiło między innymi do ówczesnego premiera, prezydenta i ministra finansów.

ABW prowadziła też czynności procesowe na zlecenie prokuratury, a na początku lipca 2012 roku Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przekazała jej śledztwo. Na kilka tygodni przed upadkiem spółki służby specjalne założyły podsłuchy na telefonach należących do szefa Amber Gold Marcina P. i jego współpracowników.

Spółka Amber Gold powstała w 2009 roku i miała inwestować pieniądze klientów w złoto oraz inne kruszce, oferując oprocentowanie wyższe od lokat bankowych. W 2011 roku przejęła trzy linie lotnicze i na ich podstawie stworzyła przewoźnika OLT Express. Firma założona przez Marcina P. okazała się jednak piramidą finansową. W sierpniu 2012 roku ogłosiła upadłość. Oszukała niemal 19 tysięcy klientów na kwotę ponad 850 milionów złotych

PR24, IAR


Zobacz więcej na temat: Amber Gold ABW
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kolejne przesłuchania ws. Amber Gold. Komentarz

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 17:35
 - Gdy premier dużego europejskiego państwa wie, że w ważnych strukturach, w służbach specjalnych, dzieje się źle, a nie podejmuje żadnych działań kontrolnych, zaradczych i nie przeciwdziała temu procederowi, to kwalifikuje się to pod Trybunał Stanu – powiedział w Polskim Radiu 24 Roman Mańka z Fundacji Fibre. W poniedziałek sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchała kolejnych funkcjonariuszy ABW, którzy zajmowali się sprawą gdańskiej piramidy finansowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Pięta: gdańska prokuratura rozłożyła parasol ochronny nad Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 08:25
Dopiero tydzień po otrzymaniu prokurator skierował wniosek gdańskiej delegatury ABW, o założenie podsłuchu Marcinowi P., do sądu - wynika z zeznań funkcjonariusza ABW, który jest przesłuchiwany przez Sejmową Komisję Śledczą ds. Amber Gold. Jej członkowie badają wątek dotyczący działań ABW w sprawie gdańskiej piramidy finansowej. O przesłuchaniach przed komisją śledczą ds. Amber Gold mówił w audycji 24 Pytania członek komisji poseł Stanisław Pięta z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świadek przed komisją ds. Amber Gold: gdańska ABW nie miała wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 16:30
„Nadzór nad sprawą Amber Gold prowadziłem od września 2012 roku; delegatura prowadziła czynności praktycznie samotnie, generalnie nie mieliśmy wsparcia z zewnątrz, czyli z centrali Agencji” - zeznał we wtorek funkcjonariusz gdańskiej delegatury ABW przed sejmową komisją śledczą. O zeznaniach świadków przed komisją śledczą ds. Amber Gold mówili w audycji Rozmowa PR24 Elżbieta Zielińska (Kukiz’15), Jarosław Krajewski (członek komisji ds. Amber Gold, PiS) i Piotr Misiło (Nowoczesna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja ds. Amber Gold przesłuchała kolejnych funkcjonariuszy ABW

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 22:00
- Z przesłuchań przed komisją ds. Amber Gold wyłania się ewidentny układ przestępczy, w który zaangażowani byli najważniejsi urzędnicy w państwie, służby specjalne, prokuratura, urzędy skarbowe. Podstawowe pytanie jest takie, kto pociągał za sznurki – powiedział w audycji Północ Południe Wojciech Biedroń z Tygodnika Sieci. We wtorek komisja przesłuchała kolejnych funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Krajewski: afera Amber Gold pokazuje stan państwa w latach 2009-2012

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 16:02
- Pojawiły się jasne sugestie o braku zaufania ze strony centrali ABW do delegatury gdańskiej. Świadkowie zeznali, że mieli zajmować się tylko małżeństwem P., a nie synem premiera Tuska. Pojawiły się też informacje o ewentualnej korupcji w kontekście braku działań instytucji państwa ws. Amber Gold. Niestety, te wątki nie zostały rozwinięte, ponieważ oficerowie usłyszeli, że mogą dostać zarzuty – mówił w audycji Jeden Na Jednego poseł PiS Jarosław Krajewski o przesłuchaniach funkcjonariuszy ABW przed komisją ślędczą.
rozwiń zwiń