Afera Amber Gold: przesłuchanie b. wiceszefa gdańskiej ABW. "Marcin P. nie był żadnym słupem"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 14:00
Były wicedyrektor gdańskiej delegatury ABW Jarosław Dąbrowski powiedział, że w jego ocenie właściciel Amber Gold Marcin P. nie był słupem. Trwa jego przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą. Posiedzenie komisji relacjonujemy i transmitujemy w Polskim Radiu 24.
Audio
  • 13.03.2018 Posiedzenie sejmowej komisji ds. Amber Gold. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24 i fragment transmisji (godz. 13:36)
  • 13.03.2018 Posiedzenie sejmowej komisji ds. Amber Gold. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24 i fragment transmisji (godz. 12:36)
  • 13.03.2018 Posiedzenie sejmowej komisji ds. Amber Gold. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24 (godz. 12:06)
  • 13.03.2018 Posiedzenie sejmowej komisji ds. Amber Gold. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24 i fragment transmisji (godz. 11:36)
  • 13.03.2018 Posiedzenie sejmowej komisji ds. Amber Gold. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24 (godz. 11:06)
  • 13.03.2018 Posiedzenie sejmowej komisji ds. Amber Gold. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24 i fragment transmisji (godz. 10:36)
  • 13.03.2018 Posiedzenie sejmowej komisji ds. Amber Gold. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24 (godz. 10:06)
Członkowie komisji od lewej: Witold Zembaczyński, Krzysztof Brejza, Wojciech Zubowski, Jarosław Krajewski i przewodnicząca Małgorzata Wassermann, Warszawa, 13.03.2018
Członkowie komisji od lewej: Witold Zembaczyński, Krzysztof Brejza, Wojciech Zubowski, Jarosław Krajewski i przewodnicząca Małgorzata Wassermann, Warszawa, 13.03.2018 Foto: PAP/Marcin Obara

Jarosław Dąbrowski stwierdził, że szef gdańskiej piramidy finansowej prowadził swoją działalność samodzielnie. Dodał, że w swojej karierze zawodowej spotkał się z podobnym przypadkiem. - Nie był żadnym słupem. Jego plan był taki, żeby w pewnym momencie zainwestować środki - mówił były zastępca dyrektora gdańskiego ABW.

Były wicedyrektor gdańskiego ABW zeznał, że jego jednostka zwróciła uwagę, iż część współpracowników Marcin P. była związana w przeszłości z instytucjami finansowymi, choć sam właściciel Amber Gold miał również dużą wiedzę. - Jak budowaliśmy jego portret psychologiczny, okazało się, że jest człowiekiem bardzo dobrze zorientowanym w działaniach gospodarczych - powiedział Jarosław Dąbrowski.

Dziś popołudniu zaplanowano też przesłuchanie drugiego świadka. Będzie nim były dyrektor gdańskiego ABW Adam Gruszka. 

W sierpniu 2011 roku jeden z oficerów ABW sporządził notatkę służbową na temat wejścia Amber Gold na rynek lotniczy i przypuszczenia, że firma może być piramidą finansową. Szef tej służby generał Krzysztof Bondaryk 24 maja 2012 roku wysłał do najważniejszych osób w państwie notatkę ostrzegającą, że w sprawie Amber Gold może zostać poszkodowanych kilkadziesiąt tysięcy osób. Pismo trafiło między innymi do ówczesnego premiera, prezydenta i ministra finansów.

ABW prowadziła też czynności procesowe na zlecenie prokuratury, a na początku lipca 2012 roku Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przekazała jej śledztwo. Na kilka tygodni przed upadkiem spółki służby specjalne założyły podsłuchy na telefonach należących do szefa Amber Gold Marcina P. i jego współpracowników.

Spółka Amber Gold powstała w 2009 roku i miała inwestować pieniądze klientów w złoto oraz inne kruszce, oferując oprocentowanie wyższe od lokat bankowych. W 2011 roku przejęła trzy linie lotnicze i na ich podstawie stworzyła przewoźnika OLT Express. Firma założona przez Marcina P. okazała się jednak piramidą finansową. W sierpniu 2012 roku ogłosiła upadłość. Oszukała niemal 19 tysięcy klientów na kwotę ponad 850 milionów złotych

PR24, IAR


Zobacz więcej na temat: Amber Gold ABW
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kolejne przesłuchania ws. Amber Gold. Komentarz

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 17:35
 - Gdy premier dużego europejskiego państwa wie, że w ważnych strukturach, w służbach specjalnych, dzieje się źle, a nie podejmuje żadnych działań kontrolnych, zaradczych i nie przeciwdziała temu procederowi, to kwalifikuje się to pod Trybunał Stanu – powiedział w Polskim Radiu 24 Roman Mańka z Fundacji Fibre. W poniedziałek sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchała kolejnych funkcjonariuszy ABW, którzy zajmowali się sprawą gdańskiej piramidy finansowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Pięta: gdańska prokuratura rozłożyła parasol ochronny nad Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 08:25
Dopiero tydzień po otrzymaniu prokurator skierował wniosek gdańskiej delegatury ABW, o założenie podsłuchu Marcinowi P., do sądu - wynika z zeznań funkcjonariusza ABW, który jest przesłuchiwany przez Sejmową Komisję Śledczą ds. Amber Gold. Jej członkowie badają wątek dotyczący działań ABW w sprawie gdańskiej piramidy finansowej. O przesłuchaniach przed komisją śledczą ds. Amber Gold mówił w audycji 24 Pytania członek komisji poseł Stanisław Pięta z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świadek przed komisją ds. Amber Gold: gdańska ABW nie miała wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 16:30
„Nadzór nad sprawą Amber Gold prowadziłem od września 2012 roku; delegatura prowadziła czynności praktycznie samotnie, generalnie nie mieliśmy wsparcia z zewnątrz, czyli z centrali Agencji” - zeznał we wtorek funkcjonariusz gdańskiej delegatury ABW przed sejmową komisją śledczą. O zeznaniach świadków przed komisją śledczą ds. Amber Gold mówili w audycji Rozmowa PR24 Elżbieta Zielińska (Kukiz’15), Jarosław Krajewski (członek komisji ds. Amber Gold, PiS) i Piotr Misiło (Nowoczesna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja ds. Amber Gold przesłuchała kolejnych funkcjonariuszy ABW

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 22:00
- Z przesłuchań przed komisją ds. Amber Gold wyłania się ewidentny układ przestępczy, w który zaangażowani byli najważniejsi urzędnicy w państwie, służby specjalne, prokuratura, urzędy skarbowe. Podstawowe pytanie jest takie, kto pociągał za sznurki – powiedział w audycji Północ Południe Wojciech Biedroń z Tygodnika Sieci. We wtorek komisja przesłuchała kolejnych funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Krajewski: afera Amber Gold pokazuje stan państwa w latach 2009-2012

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 16:02
- Pojawiły się jasne sugestie o braku zaufania ze strony centrali ABW do delegatury gdańskiej. Świadkowie zeznali, że mieli zajmować się tylko małżeństwem P., a nie synem premiera Tuska. Pojawiły się też informacje o ewentualnej korupcji w kontekście braku działań instytucji państwa ws. Amber Gold. Niestety, te wątki nie zostały rozwinięte, ponieważ oficerowie usłyszeli, że mogą dostać zarzuty – mówił w audycji Jeden Na Jednego poseł PiS Jarosław Krajewski o przesłuchaniach funkcjonariuszy ABW przed komisją ślędczą.
rozwiń zwiń