Sprawa Tomasza Komendy. "Od stwierdzania niewinności jest sąd"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 14:02
"Od początku mówiłem, że to nie ja nie jestem osobą, która powinna siedzieć na ławie oskarżonych" - powiedział Tomasz Komenda, który po 18 latach więzienia za rzekome zabójstwo i zgwałcenie 15-latki wyszedł na wolność. Według prokuratury mężczyzna nie popełnił tej zbrodni. O sprawie Komendy mówili w Polskim Radiu 24 mec. Ewa Szymecka (była pełnomocnik rodziny zamordowanej Małgorzaty K.) i Andrzej Mroczek (specjalista ds. bezpieczeństwa w Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas).
Audio
  • 17.03.2018 mec. Ewa Szymecka i Andrzej Mroczek o zwolnieniu warunkowym Tomasza Komendy.
Tomasz Komenda wychodzi z aresztu śledczego we Wrocławiu
Tomasz Komenda wychodzi z aresztu śledczego we WrocławiuFoto: PAP/Maciej Kulczyński

W czwartek sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolnił Komendę z odbywania kary 25 lat więzienia. "Wiele wskazuje na to, że w postępowaniu dotyczącym Tomasza Komendy popełniono nawet kardynalne błędy" - ocenił w sobotę komendant główny policji Jarosław Szymczyk. Zapowiedział, że policja będzie intensywniej wracać do dawnych, niewyjaśnionych dotychczas spraw.

Mecenas Ewa Szymecka podkreślała, że od stwierdzenia niewinności jest sąd. – W tej sprawie prokuratura zebrała dowody, które były oceniane jako niebudzące wątpliwości w zakresie możliwości przypisania winy oskarżonemu. Do dowodów należał genotyp DNA na miejscu zbrodni, ugryzienie na ciele pokrzywdzonej i badania osmologiczne czapki. Dziwi mnie, że śledczy stwierdzają, iż Tomasz Komenda został niesłusznie skazany. Uważam, że od takiego stwierdzenia jest sąd. Chciałaby zapytać śledczych dlaczego te dowody, które miały być w 100 proc. pewne, dzisiaj okazują się być tymi, które nie pasują do Tomasza Komendy? – mówiła prawniczka.

Zdaniem Andrzeja Mroczka wyposażenie policji było wtedy na mizernym poziomie – Zatrzymanie Tomasza Komendy nie miało miejsca od razu, tylko trzy lata od morderstwa. Trzeba spojrzeć na stan wyposażenia organów śledczych z tamtych lat. Różnice w metodologii prowadzenia badań DNA to kosmos. Postęp kryminalistyki poszedł do przodu. Skłaniam się ku temu, że prokuratura posiada inne dowody niż te, które obecnie posiadamy. Mamy policję, prokuraturę i sąd – każda z tych instancji powinna weryfikować pierwotne założenia – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24

 

Data emisji: 17.03.2018

Godzina emisji: 13:33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Tomasz K. od 18 lat siedzi w więzieniu za gwałt i zabójstwo. Prawdopodobnie jest niewinny

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 20:33
Tomasz K. został skazany na 25 lat pozbawienia wolności za brutalny gwałt i morderstwo 15-letniej Małgosi. Mężczyzna odsiedział 18 lat z wyroku. Teraz okazuje się, że prawdopodobnie jest niewinny. Wrocławska prokuratura wystąpi do Sądu Najwyższego z wnioskiem o wznowienie postępowania w jego sprawie. Mówił o tym w audycji W Gruncie Rzeczy dziennikarz Gazety Wrocławskiej Marcin Rybak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa PR24: Politycy o sprawie Tomasza Komendy

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 16:45
 – To tragiczna sytuacja, każdy ma tego świadomość – mówił w Rozmowie PR24 Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej, odnosząc się do sprawy Tomasza Komendy, który przez 18 lat odsiadywał wyrok za gwałt i morderstwo, których nie popełnił. Gościem Polskiego Radia 24 był również Jacek Wilk, poseł Wolności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Komenda po 18 latach na wolności. "Wielka tragedia tego człowieka i wielka tragedia wymiaru sprawiedliwości"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 18:40
Sąd z urzędu warunkowo zwolnił z odbywania kary Tomasza Komendę, który w 2004 r. prawomocnie został skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki. Mężczyzna, który spędził w więzieniu 18 lat, według najnowszych ustaleń prokuratury, nie popełnił tej zbrodni. O sprawie mówiła w Polskim Radiu 24 dr Hanna Gajewska-Kraczkowska z Instytutu Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicyści o sprawie Tomasza Komendy. „Dramatyczna historia”

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 18:01
– To niezwykły dramat. Nie jesteśmy sobie stanie wyobrazić, co czuje człowiek, który spędził 18 lat w więzieniu – mówił w Debacie Dnia Jacek Nizinkiewicz z „Rzeczpospolitej”, odnosząc się do sprawy Tomasza Komendy, który przez kilkanaście lat odsiadywał wyrok za gwałt i morderstwo, których nie popełnił. Gościem Polskiego Radia 24 była również Anna Sarzyńska z portalu „wPolityce.pl”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka: Sprawa Tomasza Komendy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 09:35
W Debacie Poranka m.in. o sprawie Tomasza Komendy, który przez kilkanaście lat odsiadywał wyrok za gwałt i morderstwo, których nie popełnił. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Maciej Kożuszek z „Gazety Polskiej Codziennie” i Jakub Majmurek z „Krytyki Politycznej”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Piotr Kruszyński o zwolnieniu warunkowym Tomasza Komendy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 13:01
- Tomasz Komenda nie został uniewinniony, tylko na razie skorzystał z dobrodziejstwa przedterminowego warunkowego zwolnienia, to zupełnie inna sprawa. Przedterminowe warunkowe zwolnienie polega na tym, że sędzia zwolnił pana Komendę z odbywania reszty kary, pod warunkiem, że będzie przestrzegał porządku prawnego. Teraz dopiero jest otwarta droga do tego, by prokurator złożył wniosek o wznowienie postępowania do Sądu Najwyższego – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Kruszyński z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń