X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sprawa Tomasza Komendy. "Od stwierdzania niewinności jest sąd"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 14:02
"Od początku mówiłem, że to nie ja nie jestem osobą, która powinna siedzieć na ławie oskarżonych" - powiedział Tomasz Komenda, który po 18 latach więzienia za rzekome zabójstwo i zgwałcenie 15-latki wyszedł na wolność. Według prokuratury mężczyzna nie popełnił tej zbrodni. O sprawie Komendy mówili w Polskim Radiu 24 mec. Ewa Szymecka (była pełnomocnik rodziny zamordowanej Małgorzaty K.) i Andrzej Mroczek (specjalista ds. bezpieczeństwa w Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas).
Audio
  • 17.03.2018 mec. Ewa Szymecka i Andrzej Mroczek o zwolnieniu warunkowym Tomasza Komendy.
Tomasz Komenda wychodzi z aresztu śledczego we Wrocławiu
Tomasz Komenda wychodzi z aresztu śledczego we WrocławiuFoto: PAP/Maciej Kulczyński

W czwartek sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolnił Komendę z odbywania kary 25 lat więzienia. "Wiele wskazuje na to, że w postępowaniu dotyczącym Tomasza Komendy popełniono nawet kardynalne błędy" - ocenił w sobotę komendant główny policji Jarosław Szymczyk. Zapowiedział, że policja będzie intensywniej wracać do dawnych, niewyjaśnionych dotychczas spraw.

Mecenas Ewa Szymecka podkreślała, że od stwierdzenia niewinności jest sąd. – W tej sprawie prokuratura zebrała dowody, które były oceniane jako niebudzące wątpliwości w zakresie możliwości przypisania winy oskarżonemu. Do dowodów należał genotyp DNA na miejscu zbrodni, ugryzienie na ciele pokrzywdzonej i badania osmologiczne czapki. Dziwi mnie, że śledczy stwierdzają, iż Tomasz Komenda został niesłusznie skazany. Uważam, że od takiego stwierdzenia jest sąd. Chciałaby zapytać śledczych dlaczego te dowody, które miały być w 100 proc. pewne, dzisiaj okazują się być tymi, które nie pasują do Tomasza Komendy? – mówiła prawniczka.

Zdaniem Andrzeja Mroczka wyposażenie policji było wtedy na mizernym poziomie – Zatrzymanie Tomasza Komendy nie miało miejsca od razu, tylko trzy lata od morderstwa. Trzeba spojrzeć na stan wyposażenia organów śledczych z tamtych lat. Różnice w metodologii prowadzenia badań DNA to kosmos. Postęp kryminalistyki poszedł do przodu. Skłaniam się ku temu, że prokuratura posiada inne dowody niż te, które obecnie posiadamy. Mamy policję, prokuraturę i sąd – każda z tych instancji powinna weryfikować pierwotne założenia – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24

 

Data emisji: 17.03.2018

Godzina emisji: 13:33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Tomasz K. od 18 lat siedzi w więzieniu za gwałt i zabójstwo. Prawdopodobnie jest niewinny

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 20:33
Tomasz K. został skazany na 25 lat pozbawienia wolności za brutalny gwałt i morderstwo 15-letniej Małgosi. Mężczyzna odsiedział 18 lat z wyroku. Teraz okazuje się, że prawdopodobnie jest niewinny. Wrocławska prokuratura wystąpi do Sądu Najwyższego z wnioskiem o wznowienie postępowania w jego sprawie. Mówił o tym w audycji W Gruncie Rzeczy dziennikarz Gazety Wrocławskiej Marcin Rybak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa PR24: Politycy o sprawie Tomasza Komendy

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 16:45
 – To tragiczna sytuacja, każdy ma tego świadomość – mówił w Rozmowie PR24 Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej, odnosząc się do sprawy Tomasza Komendy, który przez 18 lat odsiadywał wyrok za gwałt i morderstwo, których nie popełnił. Gościem Polskiego Radia 24 był również Jacek Wilk, poseł Wolności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Komenda po 18 latach na wolności. "Wielka tragedia tego człowieka i wielka tragedia wymiaru sprawiedliwości"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 18:40
Sąd z urzędu warunkowo zwolnił z odbywania kary Tomasza Komendę, który w 2004 r. prawomocnie został skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki. Mężczyzna, który spędził w więzieniu 18 lat, według najnowszych ustaleń prokuratury, nie popełnił tej zbrodni. O sprawie mówiła w Polskim Radiu 24 dr Hanna Gajewska-Kraczkowska z Instytutu Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicyści o sprawie Tomasza Komendy. „Dramatyczna historia”

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 18:01
– To niezwykły dramat. Nie jesteśmy sobie stanie wyobrazić, co czuje człowiek, który spędził 18 lat w więzieniu – mówił w Debacie Dnia Jacek Nizinkiewicz z „Rzeczpospolitej”, odnosząc się do sprawy Tomasza Komendy, który przez kilkanaście lat odsiadywał wyrok za gwałt i morderstwo, których nie popełnił. Gościem Polskiego Radia 24 była również Anna Sarzyńska z portalu „wPolityce.pl”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka: Sprawa Tomasza Komendy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 09:35
W Debacie Poranka m.in. o sprawie Tomasza Komendy, który przez kilkanaście lat odsiadywał wyrok za gwałt i morderstwo, których nie popełnił. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Maciej Kożuszek z „Gazety Polskiej Codziennie” i Jakub Majmurek z „Krytyki Politycznej”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Piotr Kruszyński o zwolnieniu warunkowym Tomasza Komendy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 13:01
- Tomasz Komenda nie został uniewinniony, tylko na razie skorzystał z dobrodziejstwa przedterminowego warunkowego zwolnienia, to zupełnie inna sprawa. Przedterminowe warunkowe zwolnienie polega na tym, że sędzia zwolnił pana Komendę z odbywania reszty kary, pod warunkiem, że będzie przestrzegał porządku prawnego. Teraz dopiero jest otwarta droga do tego, by prokurator złożył wniosek o wznowienie postępowania do Sądu Najwyższego – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Kruszyński z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń