Ekspert: prawdopodobnie nie uda się zablokować budowy Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 13:15
- Rządy Austrii i Niemiec cały czas przekonują, że Nord Stream 2 to projekt biznesowy. Jednak gdy na horyzoncie pojawiła się groźba amerykańskich sankcji, to szefowie MSZ Austrii i Niemiec podnieśli raban. W ten sposób pokazali swój parasol polityczny nad projektem i to się szybko nie zmieni – mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik. O Nord Stream 2 mówił w PR24 też ekspert ds. Rosji Grzegorz Kuczyński.
Audio
  • 18.03.2018 Wojciech Jakóbik i Grzegorz Kuczyński o Nord Stream 2
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: http://www.nord-stream.com/press-info/images

Według Wojciecha Jakóbika nie ma na ten moment przesłanek, by zapadła decyzja polityczna o zaprzestaniu realizacji Nord Stream 2. – Dlatego rozmawiamy teraz o tym jak opóźnić powstanie tego gazociągu i obwarować go takimi przepisami, by był jak najmniej szkodliwy. Najważniejsze jest i tak to, co my zrobimy na własnym podwórku, czyli rozbudowa terminalu, Baltic Pipe i współpraca z sąsiadami. Elity zachodnioeuropejskie są pijane romantyczną wizją Rosji i mają powiązania z Rosją – mówił gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał Grzegorz Kuczyński, Nord Stream 2 będzie realizowany. – Amerykanie bardzo się sprzeciwiają budowie gazociągu, jednak aby projekt zatrzymać, to musiałaby się zmienić postawa Niemiec, a nic nie wskazuje na to, że Berlin zmieni zdanie. Z jednej strony będziemy mieli złe polityczne relacje między Moskwą a Zachodem, a z drugiej strony będzie kontynuowana współpraca na takich polach jak np. energetyka między Rosją a niektórymi krajami Europy Zachodniej – powiedział ekspert.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24

____________________ 

Data emisji: 18.03.2018

Godzina emisji: 12:34


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Gazociąg Opal - bezpieczeństwo energetyczne Polski i UE

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 07:30
Opal to element gazociągu podmorskiego Nord Stream, mającego pompować gaz z Rosji bezpośrednio do Niemiec, z pominięciem państw tranzytowych. – Widać kwestię polityczną bardzo wyraźnie, bo to współpraca energetyczna ponad głowami krajów Europy Środkowej. Pozwala Rosjanom naciskać na nas i naszych sąsiadów – mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Piotr Maciążek z Defence24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Jeśli Nord Stream 2 zostanie zrealizowany, to zależność Berlina od Moskwy będzie rosła”

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 16:00
„Ze względów bezpieczeństwa Unii Europejskiej, projekt gazociągu Nord Stream 2 powinien zostać zatrzymany” - zaapelował w Parlamencie Europejskim przewodniczący frakcji Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber. Z kolei Jerzy Buzek powiedział, że w Parlamencie Europejskim nie ma dobrego klimatu dla budowy gazociągu Nord Stream 2. O budowie gazociągu mówili w audycji Spojrzenie na Wschód dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych i Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dania sprzeciwia się budowie gazociągu Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 20:00
Dania zamierza przyjąć ustawę pozwalającą zablokować budowę drugiej nitki gazociągu Nord Stream 2. W weekendowym wywiadzie dla „Bilda” były szef NATO Duńczyk Anders Fogh Rasmussen stwierdził, że gazociąg Nord Stream 2 to pułapka Rosji. O przyszłości projektu mówił w audycji Świat w Powiększeniu Piotr Stępiński z Biznes Alert.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morawiecki: USA także uważają Nord Stream 2 za zagrożenie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 15:00
Rząd Mateusza Morawieckiego chce zbudować regionalną koalicję sprzeciwiającą się budowie gazociągu Nord Stream 2. Do Polski i Ukrainy dołączyć mogą Inne kraje basenu Morza Bałtyckiego. - Zgadzamy się, że gazociąg Nord Stream 2  jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa w regionie - uważa premier Mateusz Morawiecki, po spotkaniu w Davos z sekretarzem energii USA Rickiem Perry. O Nord Stream 2 mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Stępiński z portalu BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spojrzenie Na Wschód o gazociągu Baltic Pipe

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 16:55
Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że do 2023 roku powinien zostać ukończony gazociąg Baltic Pipe. Oznaczać to będzie wówczas, że gaz docierający do Polski będzie w całości pochodził nie z kierunku wschodniego. Minister mówił w TVP Info, że postęp prac przygotowawczych do budowy Baltic Pipe jest ogromny. „Staramy się nie stracić ani dnia” - dodał. O Baltic Pipe mówił w audycji Spojrzenie Na Wschód Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń