Sejmowe expose ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 11:00
Pozycja międzynarodowa Polski wynika z silnej pozycji, jaką posiada ona w Europie - powiedział szef MSZ przedstawiając w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2018 roku. Wystąpienie ministra transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. W PR24 można też było wysłuchać komentarza prezydenta Andrzeja Dudy. 
Audio
  • 21.03.2018 Expose Jacka Czaputowicza
  • 21.03.2018 Expose szefa MSZ. Komentarz prezydenta Andrzeja Dudy
  • 21.03.2018 Expose szefa MSZ. Relacja Michała Fabisiaka - reportera PR24
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wygłasza w Sejmie expose dotyczące polityki zagranicznej rządu w 2018 roku. Warszawa, 21.03.2018
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wygłasza w Sejmie expose dotyczące polityki zagranicznej rządu w 2018 roku. Warszawa, 21.03.2018Foto: PAP/Radek Pietruszka

Jacek Czaputowicz przedstawił cztery tezy - dotyczące pozycji Polski w świecie, Unii Europejskiej, bezpieczeństwa i stosunków ze Stanami Zjednoczonymi oraz polityki wobec Rosji.

Jak powiedział szef MSZ, "źródłem atrakcyjności Polski i zarazem zdolności jej skutecznego oddziaływania na procesy decyzyjne, czy to jako sojusznika w ramach NATO, czy też partnera w strukturach Unii Europejskiej, jest jej zdolność do artykułowania interesów państw naszego regionu i działania w roli ich adwokata". Podkreślił, że odbywać się to może przy pełnym poszanowaniu dla podmiotowości politycznej naszych partnerów z sąsiedztwa.
- Na Polsce, jako największym państwie w regionie, leży główny ciężar promocji i obrony zbieżnych z polskimi interesów naszych regionalnych partnerów - dodał szef MSZ.

Mówiąc o Unii Europejskiej, powiedział, że znajduje się ona w kryzysie - zarówno w sferze instytucjonalnej, aksjologicznej, jak i bezpieczeństwa zewnętrznego. Podkreślił, że kryzys procedur demokratycznych w państwach członkowskich i przeniesienie rzeczywistych procesów decyzyjnych do nieformalnych gremiów, prowadzi do osłabienia pozycji Unii, narastania eurosceptycyzmu i renacjonalizacji polityk państw europejskich.

Szef MSZ mówił także o wojskowej obecności Stanów Zjednoczonych w Europie i ich silnej pozycji w NATO, która ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa militarnego Polski i całego regionu. "W interesie Polski i Europy Środkowo-Wschodniej jest trwałe zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i Sojuszu Północnoatlantyckiego w tej części świata. Polska jest jak najżywotniej zainteresowana utrzymaniem silnych więzi transatlantyckich. Ich nieustanne wzmacnianie i rozwój są fundamentalnym zadaniem polskiej polityki bezpieczeństwa" - podkreślił Jacek Czaputowicz.

Minister poruszył też temat zagrożenia dla zbudowania podmiotowości Polski w stosunkach międzynarodowych jakim jest polityka Rosji. - Rosja dąży do rewizji porządku politycznego w Europie, który ukształtował się po 1989 r. i przyniósł Polsce przywrócenie niepodległości. Instrumentami osiągania tego celu są zaś destabilizacja licznych rejonów w bliższym i dalszym sąsiedztwie Polski, działanie na rzecz zaostrzenia podziałów politycznych wewnątrz poszczególnych państw, jak i między nimi, rozbijanie jedności transatlantyckiej, oraz pogłębianie podziałów wewnątrz Unii Europejskiej - mówił minister.

Minister spraw zagranicznych zaznaczył, że przyjazne relacje z Niemcami są warunkiem powodzenia wszelkich pozytywnych projektów zgłaszanych na forum Unii Europejskiej. Dodał, że w wielu obszarach działalności Unii, takich jak współpraca obronna, polityka fiskalna, czy konsekwencje Brexitu, oba kraje prezentują zbliżone stanowiska. - Doceniamy także rolę Niemiec w utrzymywaniu sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej agresją na Krymie i w Donbasie - dodał szef resortu dyplomacji. Podkreślił jednocześnie, że Polska ma również świadomość spraw, które dzielą oba kraje. Wśród nich wskazał kwestie projektu budowy Nord Stream 2, a także kwestie reparacji wojennych za straty poniesione w czasie II wojny światowej.

Minister Jacek Czaputowicz wskazał również na Francję jako ważnego partnera Polski. - Łączą nas szczególne więzy historyczne. Z wdzięcznością wspominamy wsparcie Francuzów dla wolności i niepodległości Polski; dla Wielkiej Emigracji, paryskiej Kultury i Solidarności. Polacy cenią wysoko francuską kulturę - zaznaczył. 

Jacek Czaputowicz zapowiedział dalsze rozmowy z prezydentem Emmanuelem Macronem na temat przyszłego kształtu Unii Europejskiej. Dodał również, że Polska widzi we Francji kluczowego partnera we współpracy wojskowej, zarówno w stosunkach dwustronnych, jak i w ramach NATO oraz Unii. 
Wśród ważnych europejskich partnerów minister wskazał również Wielką Brytanię. Minister podkreślił, że oba kraje współpracują zarówno na poziomie gospodarczym, biznesowym jak i naukowym. "W tym roku obchodzimy Polsko-Brytyjski Rok Przedsiębiorczości, Nauki i Innowacji. W maju odbędzie się Forum biznesowe. Prowadzimy prace nad stworzeniem nowego mechanizmu regularnych konsultacji w kwestiach gospodarczych" - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Po wystąpieniu szefa dyplomacji rozpocznie się debata, która zaplanowano do godz. 18.00.

____________________ 

Data emisji: 21.03.2018

Godzina emisji: 09:05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Podsumowanie Dnia: Priorytety polskiej dyplomacji

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 21:19
Witold Waszczykowski podczas sejmowego wystąpienia przedstawił cele polskiej dyplomacji na najbliższe miesiące. To wydarzenie, które komentowaliśmy w audycji Podsumowanie Dnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie dnia: Szczyt UE i wizyta wiceministra MON w USA

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 22:05
- Polska nie musi zgadzać się na jakiś dyktat. Powinna jednak być wiarygodnym uczestnikiem rozmowy. Musi rozumieć język solidarność – powiedział w kontekście polityki migracyjnej prof. Sławomir Sowiński z UKSW. Główne wydarzenia dnia, w tym szczyt UE w Brukseli i wizytę wiceministra obrony Tomasza Szatkowskiego w Stanach Zjednoczonych, komentowali także dr Michał Kuź z Uczelni Łazarskiego i ekspert ds. obronności Maksymilian Dura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyplomacja. Szef MSZ Jacek Czaputowicz po powrocie z Berlina

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 11:21
- Zrobił doskonałe wrażenie w Niemczech. Jednocześnie opanował pewne pole konfliktu jeśli chodzi o reparacje – powiedział o Jacku Czaputowiczu, nowym ministrze spraw zagranicznych, socjolog, były ambasador dr Ryszard Żółtaniecki. Odniósł się w ten sposób w Polskim Radiu 24 do zakończonej wizyty nowego szefa MSZ w Berlinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po spotkaniu Czaputowicz-Timmermans. Komentarz

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 17:00
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans, oświadczył po czwartkowym spotkaniu z szefem polskiego MSZ, Jackiem Czaputowiczem, że ma nadzieję, że w ciągu kilku tygodni zostanie znalezione rozwiązanie sporu z Polską w sprawie praworządności. W Polskim Radiu 24 komentarz Małgorzaty Bonikowskiej z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ONZ: Szef MSZ Jacek Czaputowicz na briefingu ministerialnym w Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 14:53
Rada Bezpieczeństwa ONZ omawiała w środę znaczenie Karty Narodów Zjednoczonych w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego. Na briefingu ministerialnym w Nowym Jorku Polskę reprezentował minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. O jego wystąpieniu mówił w Polskim Radiu 24 korespondent Marek Wałkuski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Londyn: Spotkanie szefów polskiej i brytyjskiej dyplomacji

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 12:35
Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii – Jacek Czaputowicz i Boris Johnson – spotkali się w piątek w Londynie, gdzie rozmawiali m.in. o wspólnej reakcji na próbę zabójstwa Siergieja Skripala. W Polskim Radiu 24 komentarz dra Pawła Kowalskiego z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń