X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sejmowe expose ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 11:00
Pozycja międzynarodowa Polski wynika z silnej pozycji, jaką posiada ona w Europie - powiedział szef MSZ przedstawiając w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2018 roku. Wystąpienie ministra transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. W PR24 można też było wysłuchać komentarza prezydenta Andrzeja Dudy. 
Audio
  • 21.03.2018 Expose Jacka Czaputowicza
  • 21.03.2018 Expose szefa MSZ. Komentarz prezydenta Andrzeja Dudy
  • 21.03.2018 Expose szefa MSZ. Relacja Michała Fabisiaka - reportera PR24
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wygłasza w Sejmie expose dotyczące polityki zagranicznej rządu w 2018 roku. Warszawa, 21.03.2018
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wygłasza w Sejmie expose dotyczące polityki zagranicznej rządu w 2018 roku. Warszawa, 21.03.2018Foto: PAP/Radek Pietruszka

Jacek Czaputowicz przedstawił cztery tezy - dotyczące pozycji Polski w świecie, Unii Europejskiej, bezpieczeństwa i stosunków ze Stanami Zjednoczonymi oraz polityki wobec Rosji.

Jak powiedział szef MSZ, "źródłem atrakcyjności Polski i zarazem zdolności jej skutecznego oddziaływania na procesy decyzyjne, czy to jako sojusznika w ramach NATO, czy też partnera w strukturach Unii Europejskiej, jest jej zdolność do artykułowania interesów państw naszego regionu i działania w roli ich adwokata". Podkreślił, że odbywać się to może przy pełnym poszanowaniu dla podmiotowości politycznej naszych partnerów z sąsiedztwa.
- Na Polsce, jako największym państwie w regionie, leży główny ciężar promocji i obrony zbieżnych z polskimi interesów naszych regionalnych partnerów - dodał szef MSZ.

Mówiąc o Unii Europejskiej, powiedział, że znajduje się ona w kryzysie - zarówno w sferze instytucjonalnej, aksjologicznej, jak i bezpieczeństwa zewnętrznego. Podkreślił, że kryzys procedur demokratycznych w państwach członkowskich i przeniesienie rzeczywistych procesów decyzyjnych do nieformalnych gremiów, prowadzi do osłabienia pozycji Unii, narastania eurosceptycyzmu i renacjonalizacji polityk państw europejskich.

Szef MSZ mówił także o wojskowej obecności Stanów Zjednoczonych w Europie i ich silnej pozycji w NATO, która ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa militarnego Polski i całego regionu. "W interesie Polski i Europy Środkowo-Wschodniej jest trwałe zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i Sojuszu Północnoatlantyckiego w tej części świata. Polska jest jak najżywotniej zainteresowana utrzymaniem silnych więzi transatlantyckich. Ich nieustanne wzmacnianie i rozwój są fundamentalnym zadaniem polskiej polityki bezpieczeństwa" - podkreślił Jacek Czaputowicz.

Minister poruszył też temat zagrożenia dla zbudowania podmiotowości Polski w stosunkach międzynarodowych jakim jest polityka Rosji. - Rosja dąży do rewizji porządku politycznego w Europie, który ukształtował się po 1989 r. i przyniósł Polsce przywrócenie niepodległości. Instrumentami osiągania tego celu są zaś destabilizacja licznych rejonów w bliższym i dalszym sąsiedztwie Polski, działanie na rzecz zaostrzenia podziałów politycznych wewnątrz poszczególnych państw, jak i między nimi, rozbijanie jedności transatlantyckiej, oraz pogłębianie podziałów wewnątrz Unii Europejskiej - mówił minister.

Minister spraw zagranicznych zaznaczył, że przyjazne relacje z Niemcami są warunkiem powodzenia wszelkich pozytywnych projektów zgłaszanych na forum Unii Europejskiej. Dodał, że w wielu obszarach działalności Unii, takich jak współpraca obronna, polityka fiskalna, czy konsekwencje Brexitu, oba kraje prezentują zbliżone stanowiska. - Doceniamy także rolę Niemiec w utrzymywaniu sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej agresją na Krymie i w Donbasie - dodał szef resortu dyplomacji. Podkreślił jednocześnie, że Polska ma również świadomość spraw, które dzielą oba kraje. Wśród nich wskazał kwestie projektu budowy Nord Stream 2, a także kwestie reparacji wojennych za straty poniesione w czasie II wojny światowej.

Minister Jacek Czaputowicz wskazał również na Francję jako ważnego partnera Polski. - Łączą nas szczególne więzy historyczne. Z wdzięcznością wspominamy wsparcie Francuzów dla wolności i niepodległości Polski; dla Wielkiej Emigracji, paryskiej Kultury i Solidarności. Polacy cenią wysoko francuską kulturę - zaznaczył. 

Jacek Czaputowicz zapowiedział dalsze rozmowy z prezydentem Emmanuelem Macronem na temat przyszłego kształtu Unii Europejskiej. Dodał również, że Polska widzi we Francji kluczowego partnera we współpracy wojskowej, zarówno w stosunkach dwustronnych, jak i w ramach NATO oraz Unii. 
Wśród ważnych europejskich partnerów minister wskazał również Wielką Brytanię. Minister podkreślił, że oba kraje współpracują zarówno na poziomie gospodarczym, biznesowym jak i naukowym. "W tym roku obchodzimy Polsko-Brytyjski Rok Przedsiębiorczości, Nauki i Innowacji. W maju odbędzie się Forum biznesowe. Prowadzimy prace nad stworzeniem nowego mechanizmu regularnych konsultacji w kwestiach gospodarczych" - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Po wystąpieniu szefa dyplomacji rozpocznie się debata, która zaplanowano do godz. 18.00.

____________________ 

Data emisji: 21.03.2018

Godzina emisji: 09:05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Podsumowanie Dnia: Priorytety polskiej dyplomacji

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 21:19
Witold Waszczykowski podczas sejmowego wystąpienia przedstawił cele polskiej dyplomacji na najbliższe miesiące. To wydarzenie, które komentowaliśmy w audycji Podsumowanie Dnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie dnia: Szczyt UE i wizyta wiceministra MON w USA

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 22:05
- Polska nie musi zgadzać się na jakiś dyktat. Powinna jednak być wiarygodnym uczestnikiem rozmowy. Musi rozumieć język solidarność – powiedział w kontekście polityki migracyjnej prof. Sławomir Sowiński z UKSW. Główne wydarzenia dnia, w tym szczyt UE w Brukseli i wizytę wiceministra obrony Tomasza Szatkowskiego w Stanach Zjednoczonych, komentowali także dr Michał Kuź z Uczelni Łazarskiego i ekspert ds. obronności Maksymilian Dura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyplomacja. Szef MSZ Jacek Czaputowicz po powrocie z Berlina

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 11:21
- Zrobił doskonałe wrażenie w Niemczech. Jednocześnie opanował pewne pole konfliktu jeśli chodzi o reparacje – powiedział o Jacku Czaputowiczu, nowym ministrze spraw zagranicznych, socjolog, były ambasador dr Ryszard Żółtaniecki. Odniósł się w ten sposób w Polskim Radiu 24 do zakończonej wizyty nowego szefa MSZ w Berlinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po spotkaniu Czaputowicz-Timmermans. Komentarz

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 17:00
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans, oświadczył po czwartkowym spotkaniu z szefem polskiego MSZ, Jackiem Czaputowiczem, że ma nadzieję, że w ciągu kilku tygodni zostanie znalezione rozwiązanie sporu z Polską w sprawie praworządności. W Polskim Radiu 24 komentarz Małgorzaty Bonikowskiej z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ONZ: Szef MSZ Jacek Czaputowicz na briefingu ministerialnym w Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 14:53
Rada Bezpieczeństwa ONZ omawiała w środę znaczenie Karty Narodów Zjednoczonych w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego. Na briefingu ministerialnym w Nowym Jorku Polskę reprezentował minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. O jego wystąpieniu mówił w Polskim Radiu 24 korespondent Marek Wałkuski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Londyn: Spotkanie szefów polskiej i brytyjskiej dyplomacji

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 12:35
Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii – Jacek Czaputowicz i Boris Johnson – spotkali się w piątek w Londynie, gdzie rozmawiali m.in. o wspólnej reakcji na próbę zabójstwa Siergieja Skripala. W Polskim Radiu 24 komentarz dra Pawła Kowalskiego z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń