O co chodzi w aferze ws. Cambridge Analytica? Ekspert wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 08:37
"Jest mi naprawdę przykro z powodu poważnego naruszenia zaufania i wykorzystania danych użytkowników przez firmę Cambridge Analytica" - oświadczył w środę szef Facebook’a Mark Zuckerberg. O sprawie mówił Cyprian Gutowski z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
Audio
  • 22.03.18 Cyprian Gutowski o aferze związanej z Facebook’iem i Cambridge Analytica.
Mark Zuckerberg przyznał, że to na Facebooku spoczywa odpowiedzialność za ochronę danych jego użytkowników
Mark Zuckerberg przyznał, że to na Facebooku spoczywa odpowiedzialność za ochronę danych jego użytkownikówFoto: PAP/EPA/Alberto Estevez

Unijna komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jourova chce poruszyć podczas wizyty w USA sprawę zarzutów dotyczących nielegalnego użycia danych ok. 50 mln użytkowników Facebooka. Zamierza rozmawiać z przedstawicielami Facebooka i amerykańskiego rządu. Jak stwierdzili przedstawiciele Komisji Europejskiej, "z perspektywy Unii Europejskiej niewłaściwe wykorzystanie do celów politycznych danych osobowych należących do użytkowników Facebooka - jeśli zostanie potwierdzone - jest nie do zaakceptowania".

"Parlament Europejski chce poznać całą prawdę na temat Facebooka" - powiedział w środę przewodniczący PE Antonio Tajani. Wyjaśnień od Facebooka domaga się także m.in. niemiecki minister sprawiedliwości i brytyjscy posłowie.

Jak wyjaśnił Cyprian Gutowski, do Facebook’a zgłosił się jakiś czas temu naukowiec o imieniu Aleksandr, który - jak twierdzi - prowadził badania naukowe i poprzez politykę Facebook’a uzyskał możliwość podpisania umowy, która by mu gwarantowała przeprowadzenie badań na grupie tego portalu.

- Ta grupa użytkowników się zgodziła i w ten sposób Aleksandr dostawał dane dotyczące tego, co dane osoby lubią, w jakich są grupach, w jakich dyskusjach uczestniczą. Dzięki temu profilował te osoby poznając ich preferencje np. polityczne. Co więcej, dotykało to także znajomych tych osób więc jeśli byliśmy w grupie ich znajomych, również zostaliśmy sprofilowani – mówił Gutowski.

Ekspert wyjaśnił, że Aleksandr sprzedał uzyskane dane m.in. firmie Cambridge Analytica, która wykorzystywała je do tego by „można było skroić przekaz skierowany do tych osób dokładnie w taki sposób, w jaki tego oczekują”.

Wiadomość, że firma Cambridge Analytica mogła wykorzystać uzyskane bezprawnie dane ok. 50 tys. użytkowników Facebooka do działań mogących mieć wpływ na przebieg ostatnich wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych przedostała się do mediów w ubiegłym tygodniu.

Zuckerberg przyznał, że na Facebooku spoczywa odpowiedzialność za ochronę danych jego użytkowników. Obiecał dołożenie wszelkich starań aby zapobiec powtórzeniu się podobnych błędów w przyszłości.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 22.03.18

Godzina emisji: 7:17

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także