X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Premier Morawiecki zapowiedział udogodnienia dla rodzin, firm i seniorów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 18:15
Podczas konwencji PiS premier Mateusz Morawiecki zapowiedział udogodnienia dla rodzin, przedsiębiorców, seniorów, uczniów i kierowców. Konwencję PiS skomentowali w PR24 Andrzej Sadowski (prezes Centrum im. Adama Smitha), Wojciech Wybranowski („Do Rzeczy”), dr Piotr Zakrzewski (politolog z UKSW), Krzysztof Losz ("Nasz Dziennik") oraz Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR
Audio
  • 14.04.2018 Andrzej Sadowski o konwencji PiS.
  • 14.04.2018 Wojciech Wybranowski o konwencji PiS.
  • 14.04.2018 Piotr Zakrzewski o konwencji PiS.
  • 14.04.18 Krzysztof Losz: „Państwo polskie wymaga reformy w wielu dziedzinach (…)”.
  • 14.04.18 Adrian Furgalski: „Przez wiele lat w Polsce nikt nie myślał o stanie infrastruktury drogowej (…)”.
  • 14.04.18 prof. Mirosław Grewiński: „Świadczenia pieniężne są istotne przy zapobieganiu ubóstwu (…)”.
Premier Mateusz Morawiecki podczas Konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie
Premier Mateusz Morawiecki podczas Konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie Foto: PAP/Radek Pietruszka

Zdaniem Wojciecha Wybranowskiego w sobotnie południe podczas konwencji PiS w Warszawie wysłuchaliśmy najlepszego przemówienia premiera. - PiS pokazał, że ma pomysły, a opozycja nie ma nic do zaproponowania oprócz odsunięcia PiS od władzy. To było najlepsze wystąpienie premiera Morawieckiego, lepsze nawet od wcześniejszej mowy prezesa Kaczyńskiego. Premier mówił z werwą, odważnie i śmiało. Odpowiednio gestykulował i żartował, a także wbił kilka szpil PO. Po raz pierwszy Morawiecki wyszedł z formy sztywnego technokraty i był pełnokrwistym, pełnym życia politykiem – powiedział dziennikarz.

W ocenie Piotra Zakrzewskiego dzięki zmianom PiS może odzyskać poparcie wyborców. – Przez propozycje i wyjście do ludzi PiS próbuje zerwać z negatywnym przekazem, który powstał kilka tygodni temu. Te propozycje utrzymują nurt wsparcia socjalnego określonych grup, a z drugiej strony są ukłonem w kierunku przedsiębiorców. Te dwa czynniki mogą wzmocnić pozycję PiS i umożliwić powrót do poprzednich wyników w sondażach – wskazywał politolog.

Komentatorzy odnieśli się do propozycji zmian w obrębie polskiej gospodarki. W ocenie Andrzeja Sadowskiego polskie firmy zabija interpretacja podatków. - Niższe składki ZUS oraz niższe stawki podatku CIT powinny zostać wprowadzone od jutra. Nie sama wysokość opodatkowania, ale zakaz jakiejkolwiek interpretacji jest ważny. Jeśli w Polsce chce się dokonać uszczelnienia systemu podatkowego, to najlepszym sposobem jest jego radykalne uproszczenie. Jest wyjątkowa szansa, by wyrzucić złe ustawy o podatkach, by zrobić to na nowo, nawet eliminując podatek CIT – mówił przewodniczący Centrum im. Adama Smitha.

Krzysztof Losz, publicysta „Naszego Dziennika”, zauważył, że wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego było jednocześnie przedstawieniem programu jego ugrupowania, m.in. przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Dodał, że zapowiedziane reformy społeczno-gospodarcze, pod warunkiem ich sprawnej realizacji, pozwolą partii rządzącej na poprawę sondażowych wyników.

– Myślę, że podobna konwencja powinna odbyć się w momencie zmiany rządu. Mogłaby stanowić motor napędowy dla PiS i jednocześnie sprawić, że opinię publiczną mniej zajmowałyby sprawy dotyczące nagród dla ministrów. W kraju z każdym rokiem przybywa emerytów, a koszty nauki wzrastają, dlatego troska o kwestie społeczne jest niezwykle ważna. Z politycznego punktu widzenia zapowiedzi zmian są dobrym krokiem ze strony partii rządzącej – wskazał rozmówca Polskiego Radia 24.

Wśród propozycji, które przedstawił premier Morawiecki, najwięcej miejsca poświęcono kwestiom społeczno-gospodarczym. Jednak szef rządu wspomniał również o inwestycjach infrastrukturalnych, w tym o modernizacji dróg lokalnych, trasach Via Carpatia oraz Via Baltica, a także o Centralnym Porcie Komunikacyjnym.

– Padła kwota 5 mld złotych, które mają zostać przeznaczone na naprawę i rozbudowę dróg gminnych i powiatowych. Pytanie dotyczy tego, skąd wezmą się wspomniane środki, które na pewno bardzo by się przydały. Według różnych szacunków wynika, że na poprawę jakości dróg w naszym kraju potrzeba 100 mld złotych. Skala potrzeb jest tak duża, że bez wsparcia ze strony państwa ten proces może wydłużyć się do 50-60 lat – ocenił Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Prof. Mirosław Grewiński, ekspert ds. polityki społecznej z Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie, podkreślił, że nowe propozycje partii rządzącej dotykają niezwykle istotnych sfer życia Polaków. Zauważył, że jednym z najważniejszych pomysłów jest wyprawka dla uczniów w wysokości 300 zł.

– Jest to na pewno ciekawy pomysł. Jeśli na to wsparcie i na inne, które zostały zapowiedziane, znajdą się pieniądze, to wszystkie one będą dużą pomocą dla Polaków. Do tej pory były konsekwentnie wdrażane, więc myślę, że podobnie będzie z tymi najnowszymi zapowiedziami. Jednak na pewno będzie to niezwykle kosztowne – dodał prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

_____________________

Data emisji: 14.04.2018

Godzina emisji: 14:06

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

W sobotę konwencja PiS. Komentarz politologa

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 16:59
W sobotę w Warszawie ma odbyć się konwencja Prawa i Sprawiedliwości, w której wezmą udział m.in. premier Mateusz Morawiecki i prezes ugrupowania, Jarosław Kaczyński. W magazynie Północ-Południe komentarz prof. Sławomira Sowińskiego, politologa z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.  Planowane są m.in. wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego. Transmisja wystąpień polityków w Polskim Radiu 24 od godz. 12.00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwa sondaże, różne wyniki. Który jest miarodajny?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 22:00
41 proc. osób deklarujących gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu zamierza głosować na PiS, a 23 proc. na PO – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Wiadomości” TVP. Na kolejnych miejscach znalazło się SLD (9 proc.), Kukiz'15 (8 proc.), Nowoczesna (7 proc.) oraz PSL 5 proc. W magazynie Północ-Południe rozmowa z Edytą Hołdyńską z „Sieci”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konwencja PiS: poznaliśmy kolejne elementy programu społecznego

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 12:46
Podczas Konwencji Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem „Polska jest jedna” premier Mateusz Morawiecki zaproponował niższy ZUS i CIT dla małych firm, wyprawkę 300 zł dla młodzieży szkolnej i 23 mld zł na program dla seniorów. Polskie Radio 24 transmitowało wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: budujemy Polskę równych szans

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 14:04
Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości premier Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżkę ZUS i CIT dla małych przedsiębiorców, wyprawkę dla młodzieży szkolnej oraz 23 mld zł na programy dla seniorów. Konwencję PiS komentowali w audycji Podsumowanie Tygodnia Michał Płociński („Rzeczpospolita”) i Kamil Szewczyk („Super Express”).
rozwiń zwiń