Reprywatyzacja. Jan Popławski o kamienicy przy ul. Dahlberga 5

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 16:50
Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji warszawskiej bada zwrot kamienicy przy ul. Dahlberga 5 na stołecznej Woli. W Polskim Radiu 24 komentarz Jana Popławskiego ze stowarzyszenia „Miasto jest Nasze”.
Audio
  • 16.04.18 Reprywatyzacja. Jan Popławski o kamienicy przy ul. Dahlberga 5
  • 16.04.2018 Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji warszawskiej bada zwrot kamienicy przy ul. Dahlberga 5 na stołecznej Woli. Relacja Michała Fedusio - reportera PR24
Kamienica przy ulicy Dahlberga 5 w Warszawie
Kamienica przy ulicy Dahlberga 5 w WarszawieFoto: Eastnews/Wlodzimierz Wasyluk

W grudniu 2006 roku prezydent m.st. Warszawy podjął decyzję o ustanowieniu użytkowania wieczystego nieruchomości przy Dahlberga 5 na okres 99 lat na rzecz dwójki nowych właścicieli. Miasto zachowało 4/12 udziału w tej nieruchomości. Jak wskazywał na naszej antenie Jan Popławski, to „nowa sytuacja” w kontekście spraw dotychczas rozpatrywanych prze komisję weryfikacyjną.

– Miasto nie robiło nic. Nie udzielało lokatorom informacji, nie udostępniało danych dotyczących sprawy. Tymczasem, miasto będące w jednej trzeciej udziałowcem nieruchomości, którą zwróciło, mogło pomóc lokatorom – mówił gość Polskiego Radia 24. – Miasto było współudziałowcem „czyszczenia kamienicy”. Biernie się temu przyglądało, choć miało prawne możliwości, żeby się temu sprzeciwić – dodawał komentator.

Wiceszef komisji weryfikacyjnej, Sebastian Kaleta, zarzucił stołecznemu ratuszowi brak reakcji na dramatyczną sytuację lokatorów po reprywatyzacji, którym podnoszono czynsze, grożono eksmisją. Według Kalety w czerwcu 2007 roku ówczesny burmistrz dzielnicy Wola, członek PO, Marek Andruk, spotkał się „ze znanym kolekcjonerem kamienic” Markiem M., który oświadczył, że celem jego aktywności jest to, żeby podnosić mieszkańcom czynsze aż wpadną w spiralę zadłużenia, a następnie doprowadzić do ich eksmisji. Jak mówił Kaleta, „w 2007 roku PO zarządzająca Warszawą miała pełną świadomość, jakie działania zamierza podejmować Marek M. w kamienicach, które przejął on w procesie reprywatyzacji"”.

Więcej w rozmowie z Janem Popławskim.

Gospodarzem programu był Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24/IAR/zz

__________________

Data emisji: 16.04.18

Godzina emisji: 13.45


 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

„Miasto niechętnie przyjmuje zwracane kamienice”

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 12:29
Komisja weryfikacyjna oddała kilka nieruchomości miastu stołecznemu Warszawa. - Komisja stoi na stanowisku, że nieruchomości należą do miasta. Miasto zaś, że żeby objąć je w zarząd, musi mieć wpis w księgę wieczystą, muszą być załatwione sprawy proceduralne – powiedział w audycji Jakim Prawem Jan Popławski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reprywatyzacja. Kiedy nieruchomości wrócą do miasta?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 14:05
– To skandal do kwadratu – tak sprawę nieprzejmowania w wymaganym terminie przez władze Warszawy nieruchomości, wobec których uchylono decyzje reprywatyzacyjne, komentował w Polskim Radiu 24 Piotr Gozdowski ze stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja weryfikacyjna. „Spodziewam się, że prokuratura postawi zarzuty kolejnym osobom”

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 17:00
- Spodziewam się, że w wyniku przesłuchań przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji znajdą się kolejne osoby, którym prokuratura postawi zarzuty – powiedział w audycji Jeden na Jednego Paweł Lisiecki, poseł PiS, członek Komisji Weryfikacyjnej. Odniósł się także do bieżących spraw politycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reprywatyzacja. Pokrzywdzeni składają wnioski o odszkodowania

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 18:00
Dwadzieścia cztery wnioski o wypłatę zadośćuczynień i odszkodowań wpłynęły dotychczas do komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. O pieniądze mogą ubiegać się lokatorzy kamienic, których zwroty komisja uchyliła. W Polskim Radiu 24 komentarz Jakuba Żaczka z Komitetu Obrony Praw Lokatorów.
rozwiń zwiń