X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jest wyrok w sprawie Puszczy Białowieskiej. „Nie ma zaskoczenia”

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 11:50
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że Polska złamała prawo wspólnotowe poprzez prowadzenie wycinki w Puszczy Białowieskiej. W PR24 komentarze prof. Jacka Hilszczańskiego z Instytutu Badawczego Leśnictwa i prof. Roberta Grzeszczaka z Uniwersytetu Warszawskiego oraz relacja korespondentki Polskiego Radia w Brukseli Beaty Płomeckiej. 
Audio
  • 17.04.18 Jest wyrok ws. Puszczy Białowieskiej. „Nie ma zaskoczenia”
  • 17.04.2018 Trybunał UE - Polska złamała unijne prawo w Puszczy Białowieskiej. Relacja Beaty Płomeckiej
  • 17.04.18 Trybunał UE - Polska złamała unijne prawo w Puszczy Białowieskiej. Komentarz prof. Roberta Grzeszczaka
Puszcza Białowieska, zdjęcie ilustracyjne
Puszcza Białowieska, zdjęcie ilustracyjne Foto: flicr/Frank.Vassen/CC2

Decyzja unijnego trybunału nie wiąże się z jakimikolwiek karami finansowych, ponieważ nie było takiego wniosku. Strona polska wycofała też z lasu ciężki sprzęt. Wyrok zatem kończy spór Brukseli z Warszawą, pod warunkiem, że prace w Puszczy Białowieskiej nie zostaną wznowione.

– Nie ma żadnego zaskoczenia. To, co napisał rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE w swojej opinii, pokazywało, jaka zapadnie decyzja – mówił na naszej antenie prof. Jacek Hilszczański. – Mam nadzieję, że to rzeczywiście będzie oznaczać koniec międzynarodowego sporu, który nie jest korzystny dla Polski, dla puszczy – dodawał.

Jak podkreślał jednak prof. Jacek Hilszczański, zakończenie postępowania przed unijnym trybunałem nie jest końcem problemów dotyczących Puszczy Białowieskiej. – Musimy teraz zdecydować, jak chronić ten obszar. Pytanie, czy chcemy zachować różnorodność puszczy pod względem występowania gatunków roślin i zwierząt, czy obserwować procesy prowadzące do monotypizacji puszczy, czyli zamierania pewnych gatunków – wskazywał ekspert.

Obecnie, jak zapewnia ministerstwo środowiska, wszelkie prace w puszczy są prowadzone zgodnie z prawem, a leśnicy usuwają tylko martwe drzewa zagrażające zdrowiu i życiu ludzkiemu.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/zz

___________________

Data emisji: 17.04.18

Godzina emisji: 10.14


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Co dalej z Puszczą Białowieską?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 13:24
Wszczęcie postępowania Komisji Europejskiej ws. Białowieży, remis w meczu Polska-Niemcy podczas Euro 2016, widmo Brexitu, 25. rocznica podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie – to tematy, które w audycji Sobota po Tygodniu komentowali Kamil Lipiński (Magazyn Kontakt), Michał Wąsowski (Business Insider) i Daniel Czyżewski (Młodzi dla Polski).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Puszcza Białowieska jako dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 13:33
Minister środowiska, chce by UNESCO uznało wkład człowieka w kształtowanie Puszczy Białowieskiej, a cały jej teren nie był jedynie dziedzictwem przyrodniczym lecz dziedzictwem kulturowo-przyrodniczym. O pomyśle mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz z Gazety Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skanery odkrywają tajemnice Puszczy Białowieskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 13:25
Dzięki zastosowaniu lotniczego skanowania laserowego udało się odkryć w Puszczy Białowieskiej kurhany, zarysy dawnych pól i ślady gospodarczej działalności człowieka w tym kompleksie. Archeolodzy z Instytutu Archeologii UKSW realizują od stycznia projekt badawczy, dzięki któremu zostanie stworzona mapa historycznego dziedzictwa tego obszaru. O tym, jakie możliwości daje lotniczy skaning laserowy i co dzięki tej technologii udało się zlokalizować w audycji Czas na Naukę mówili dr Joanna Wawrzeniuk (koordynatorka projektu) i prof. Przemysław Urbańczyk (pomysłodawca badań).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o Puszczę Białowieską. Leśnicy mają głos

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 14:13
Unijny Trybunał Sprawiedliwości nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej. W przeciwnym razie zasądzi co najmniej 100 tys. euro kary dziennie. Czy tak się stanie? Gościem Polskiego Radia 24 był Jarosław Szałata - przewodniczący Związku Leśników Polskich RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o kornika drukarza. Ekspert o kontrowersjach wokół Puszczy Białowieskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 14:44
– W kontekście Puszczy Białowieskiej mylony jest prosty fakt. Jest park narodowy, o powierzchni 10 tysięcy hektarów (…) i około 50 tysięcy hektarów drzewostanu otaczającego park narodowy – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Hilszczański z Instytutu Badawczego Leśnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o Puszczę Białowieską. "Od dłuższego czasu jest zlecenie na Polskę"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 09:09
Przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luksemburgu rozpoczęła się rozprawa dotycząca sporu między Komisją Europejską a Polską ws. Puszczy Białowieskiej. KE zarzuca nam naruszenie prawa unijnego; Polska jest innego zdania i twierdzi, że działa zgodnie z przepisami. O problemie Puszczy Białowieskiej mówili w audycji Debata Poranka Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie), Grzegorz Łaguna (SuperStacja) i publicysta Marek Król.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: Kompromis między Polską a UE jest na horyzoncie

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 08:28
Podczas wtorkowego spotkania unijnych ministrów ds. europejskich poruszona zostanie kwestia praworządności w Polsce. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans, ma przedstawić prezentację na temat stanu rozmów z rządem w Warszawie. W audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka komentarz Ryszarda Czarneckiego, europosła Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń