X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mateusz Morawiecki: działania rządu prowadzą do podniesienia bezpieczeństwa Polaków

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 13:30
Nasze żmudne codzienne działania prowadzą do podniesienia bezpieczeństwa wewnętrznego, ale również do poczucia bezpieczeństwa Polaków - powiedział Mateusz Morawiecki. Premier podziękował funkcjonariuszom za sprawne działania w walce z przestępczością. Konferencję po posiedzeniu rządu transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24.
Audio
  • 17.04.2018 Mateusz Morawiecki: działania rządu prowadzą do podniesienia bezpieczeństwa Polaków
Premier Mateusz Morawiecki oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński  podczas wspólnej konferencji prasowej w KPRM w Warszawie. 17.04.2018
Premier Mateusz Morawiecki oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński podczas wspólnej konferencji prasowej w KPRM w Warszawie. 17.04.2018Foto: PAP/Jacek Turczyk

Mateusz Morawiecki podkreślił na konferencji prasowej, że jednym z priorytetów rządu PiS jest bezpieczeństwo "w wielu wymiarach". "Niezwykle się cieszę, że nasze żmudne codzienne działania prowadzą do podniesienia bezpieczeństwa wewnętrznego, do bezpieczeństwa Polaków, ale również do poczucia tego bezpieczeństwa" - powiedział premier.

Powołując się na badania, powiedział, że blisko 90 proc. Polaków czuje się bezpiecznie w swoim kraju. "Odwróciliśmy politykę naszych poprzedników zwijania bezpieczeństwa. Tutaj takim symbolem jest zamykanie placówek policyjnych z ponad 800 placówek, blisko połowa została zamknięta w czasach rządu PO-PSL" - powiedział.

"Pan minister (Joachim) Brudziński, a przed nim minister (Mariusz) Błaszczak odtwarzają te posterunki policji i one są bardzo wyraźnym dowodem państwa w terenie, zapewniania bezpieczeństwa naszym obywatelom" - podkreślił premier.

Jak dodał, służby działają sprawnie także na arenie międzynarodowej. "Dzisiaj też w szczególności spotykamy się, żeby przedstawić rezultaty bardzo skomplikowanej, wielowątkowej akcji, właściwie niejednej, a kilku, która doprowadziła do ogromnego sukcesu na arenie międzynarodowej i do pozbawienia środków różnych mafii i grup przestępczych" - powiedział premier.

Morawiecki podziękował wszystkim funkcjonariuszom służb mundurowych za "zapewnianie poczucia bezpieczeństwa Polaków".

Brudziński: policja ma sukcesy w wymiarze krajowym i międzynarodowym

Polska policja ma sukcesy realizując swoje zadania w kraju, a także w wymiarze międzynarodowym - ocenił z kolei szef MSWiA Joachim Brudziński. Wskazał m.in. na skuteczną pracę CBŚP i Archiwum X.

"Nie ma zbrodni doskonałej. Funkcjonariusze krakowskiego Archiwum X doprowadzili do ujawnienia i postawienia zarzutów zbrodniarzom, których czyny przez lata były nierozwiązywalne" – powiedział. Wskazał wśród sukcesów CBŚP jest m.in. zatrzymanie tzw. gangu karateków.

Podczas konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim, minister dziękował szefowi rządu za zrozumienie, że bezpieczeństwo państwa i obywateli musi wiązać się z dobrze wyposażoną i opłacaną służbą. Wskazywał w tym kontekście m.in. na program modernizacji służb mundurowych oraz podwyżki.

Podniósł, że "bez mała 70 proc. Polaków ocenia dobrze polską policję". Podkreślał, że codziennie dziesiątki tysięcy polskich funkcjonariuszy – policjantów, straży pożarnej, straży granicznej – niejednokrotnie z narażeniem własnego życia dba o bezpieczeństwo wszystkich obywateli.

Zaznaczył jednocześnie, że "nie będzie miał najmniejszego problemu, żeby funkcjonariuszy, którzy narażają dobre imię, honor służby i całego państwa na szwank, z tej służby eliminować". "To też jest apel do komendantów poszczególnych służb, żeby nie było źle pojętej solidarności grupowej czy zawodowej" – dodał.

Szymczyk: działania CBŚP doprowadziły do uwolnienia porwanej Polki

Działania funkcjonariuszy CBŚP w porozumieniu z policjantami z RPA doprowadziły do uwolnienia porwanej Polki; nasza obywatelka w dniu wczorajszym bezpiecznie powróciła do naszego kraju - poinformował komendant główny policji Jarosław Szymczyk.

Zgodnie z relacją przedstawioną przez Szymczyka, Polka po przybyciu do RPA została pozbawiona wolności, a za jej uwolnienie zażądano okupu w wysokości 2 mln euro.

"Ta informacja trafiła niezwłocznie do Centralnego Biura Śledczego Policji, uruchomiono współpracę z innymi służbami w naszym kraju, ale przede wszystkim uruchomiono współpracę międzynarodową poprzez kanał interpolowski, europolowski, a także zaangażowanie bezpośrednie policji brytyjskiej, a także FBI; z pomocą tych wszystkich instytucji staraliśmy się dotrzeć do policji w RPA i podjąć szybkie i skuteczne działania zmierzające do uwolnienia naszej obywatelki" - mówił komendant główny policji.

Jak zaznaczył, w efekcie kontaktu nawiązanego z przedstawicielami RPA podjęto decyzję o wysłaniu do tego państwa dwóch policjantów CBŚP, którzy podjęli "bezpośrednią współpracę z tamtejszą policją". "Po dwóch dniach udało się uwolnić naszą obywatelkę i ustalić osoby, które dokonały jej porwania, uprowadzenia i żądały okupu" - dodał Szymczyk.

Według niego, porwana Polka "była przetrzymywana w bardzo trudnych warunkach" i "bardzo brutalnie traktowana". "Przystawiano jej pistolet do głowy, zmuszając do wykonywania telefonów do syna i żądania przyspieszenia transakcji finansowej" - doprecyzował komendant główny policji.

Jak zauważył, wagę sprawy pokazuje fakt, że rocznie na terytorium RPA "dochodzi do około 10 tys. uprowadzeń dla okupu" i "w wielu przypadkach osoby uprowadzone do tej pory nie zostały odnalezione". "Tak, że naprawdę niebezpieczeństwo było ogromne, ale cieszymy się niezmiernie, że (...) nasza rodaczka jest już w Polsce, jest bezpieczna wśród swoich bliskich" - podkreślił Szymczyk.

Polskie Radio 24/PAP

___________________

Data emisji: 17.04.18

Godzina emisji: 12.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Szef MSWiA Joachim Brudziński: zero tolerancji dla takich zachowań

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 13:30
- W Polsce takie kreatury muszą chować się po lasach, w Niemczech maszerują przez centrum Berlina - mówił minister SWiA Joachim Brudziński odnosząc się do rzekomo narastającej w Polsce fali nazizmu. Posłowie wysłuchali jego informacji na temat osób, stowarzyszeń i ugrupowań, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania totalitaryzmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo wewnętrzne Polski. Działania antyterrorystyczne

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 12:33
- Terroryzm jest plagą współczesnego świata. Nie ma takiego punktu na mapie świata, który byłby wolny od zagrożenia terroryzmem – może z wyjątkiem Korei Płn. gdzie jest terroryzm państwowy – powiedział w Debacie Polskiego Radia 24 ekspert ds. bezpieczeństwa dr Łukasz Kister. O bezpieczeństwie wewnętrznym Polski, w tym m.in. przygotowaniu Polski do działań antyterrorystycznych, mówili także poseł Kukiz’15 Piotr Apel i były funkcjonariusz służb specjalnych płk Piotr Wroński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Służba Ochrony Państwa zastąpiła BOR?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 14:21
- W Polsce jest w tej chwili zbyt wiele służb specjalnych, w sumie około 21, przez co ich kompetencje się pokrywają. Im więcej podmiotów, tym słabsze służby, a im słabsze służby, tym słabsze państwo – powiedział w Polskim Radiu 24 współtwórca ustawy o Służbie Ochrony Państwa gen. Andrzej Pawlikowski. Formalnie od 1 lutego Biuro Ochrony Rządu zostało zastąpione przez Służbę Ochrony Państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Straż Ochrony Kolei będzie podlegać pod MSWiA?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 16:57
– Jestem wielkim zwolennikiem takiego rozwiązania – mówił w Rozmowie PR24 dr inż. Józef Hałyk, Komendant Główny Straży Ochrony Kolei. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji jest projekt, który zakłada przeniesienie SOK z PKP PLK pod zarząd MSWiA.
rozwiń zwiń