X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Prezydent wetując ustawę, dużo stracił wśród elektoratu prawicowego"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 13:34
„Konkluzja po spotkaniu ws. tzw. ustawy degradacyjnej jest taka, że ta sprawa nie będzie regulowana na poziomie ustawy; natomiast można rozmawiać o symbolicznym, za pomocą uchwały, ocenieniu osób i wydarzeń z przeszłości” - powiedział w sobotę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. O ustawie degradacyjnej mówił Polskim Radiu 24 Piotr Semka z „Do Rzeczy”, a także historyk dr Piotr Gontarczyk z IPN.
Audio
  • 21.04.2018 Piotr Semka: WRON to grupa ludzi, która przyłożyła rękę do miażdżenia niepodległości Polski
Piotr Semka
Piotr SemkaFoto: PR24

W piątek z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Mariusza Błaszczaka odbyły się konsultacje w sprawie tzw. ustawy degradacyjnej, którą prezydent zawetował pod koniec marca. Andrzej Duda zapowiedział też wtedy, że będzie rozmawiał m.in. z szefem MON i środowiskami kombatanckimi „w jaki sposób załatwić tę trudną sprawę”. Łapiński powiedział w sobotę w radiowej Trójce, że konkluzja po piątkowym spotkaniu jest taka, że ta sprawa nie będzie regulowana na poziomie ustawy.

Zdaniem Piotra Semki prezydent nie dawał sygnałów, że coś jest źle z ustawą. – Argumentacja, które użył prezydent przy wecie, że trzeba byłoby postępowania, w którym rodziny prowadziłyby dowodzenie niewinności, jest absurdem. W przypadku WRON mamy do czynienia z jasną deklaracją i wiedzą co te gremium zrobiło złego. Hermaszewski wiedział co robił, wchodząc do rady, czerpał z tego korzyści do końca PRL. PiS deklarując, że nie będzie wracał do sprawy zareagował na sondaże. WRON to grupa ludzi, która przyłożyła rękę do miażdżenia niepodległości Polski, to sprawa oczywista. Uchwały to mydlenie oczu, a degradacja byłaby jasną demonstracją, że ludzie, którzy w ten sposób się zachowali, powinni zostać pozbawieni stopnia wojskowego – mówił gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem publicysty prezydent wetując ustawę, dużo stracił wśród elektoratu prawicowego. – Ta sprawa jest najbardziej bolesna dla pokolenia, które świadomie przeżyło 13 grudnia. Prawica nie miała okazji wcześniej, by ustawę degradacyjną przeprowadzić. Front obrony Jaruzelskiego odnosi sukcesy. Moim zdanie trzeba było ograniczyć ustawę do WRON. Im więcej osób ta ustawa obejmuje, tym bardziej tworzy się front wspólnoty strachu. Absurd polega na tym, że PiS jest walony po głowie za pisanie historii na nowo, a i tak boi się wprowadzić tę ustawę. Wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, że „sprawę jest  zamknięta" była kapitulacją – powiedział Semka.

W ocenie Piotra Gontarczyka jest wiele osób, które na stopnie wojskowe nie zasłużyły. – Osoby z WRON-u doskonale sobie zdawały sprawę co to jest za ustrój i wiedziały o całkowitej podległości PRL-u wobec ZSRR. Te osoby na traktowanie ich jako oficerów Wojska Polskiego nie zasługiwały. Jeśli parlamentarzyści lub prezydent zrezygnowali z wprowadzenia tej ustawy, to trzeba to przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza, natomiast argumenty historyczne za nią były – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Wojciech Kościak.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

_____________________

Data emisji: 21.04.2018

Godzina emisji: 11:38


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ustawa degradacyjna zawetowana. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 14:09
– Człowiek po śmierci jest w innej rzeczywistości, jest przez kogoś innego rozliczany. Być może zatem wystarczyłoby rozliczenie tych osób przez historyków; ich jednoznaczna ocena – mówił w Polskim Radiu 24 Bogumił Łoziński z „Gościa Niedzielnego”. Na naszej antenie sprawę weta prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustawy degradacyjnej komentowali również Jakub Jałowiczor, publicysta, a także Maciej Chudkiewicz z „Tygodnika Solidarność”. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz: decyzja prezydenta jest zła, będzie szkodziła wojsku i państwu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 22:01
– Chodzi o obronę ludzi z Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, wsparcie najbardziej „betonowych” sił w wojsku. To istota decyzji pana prezydenta – komentował w audycji W Gruncie Rzeczy Antoni Macierewicz. Były minister obrony odniósł się do kwestii zawetowania przez Andrzeja Dudę ustawy degradacyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Romuald Szeremietiew: nie można wprowadzać sprawiedliwości w sposób niesprawiedliwy

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 14:54
Sfinalizowanie umowy na dostawę amerykańskich zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Polski oraz odblokowanie kontaktów na linii prezydent i szef MON to w opinii Romualda Szeremietiewa pierwsze znaki zmian dokonujących się w resorcie obrony. Były minister obrony narodowej był gościem Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa degradacyjna. „Weto jest bronią atomową”

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 09:46
- Nie jest dla mnie do końca jasne, jakie były motywy prezydenta Dudy przy wetowaniu ustawy degradacyjnej. Uważam, że wytłumaczenie głowy państwa - krótkie, wygłoszone w Wielki Piątek - jest absolutnie niewystarczające – powiedział w Debacie Poranka Andrzej Rafał Potocki z Sieci Prawdy. Piątkowe weto prezydenta skomentowała także Eliza Olczyk z Tygodnika Wprost.
rozwiń zwiń