X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego Konstytucja 3 maja jest tak ważna?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 10:27
Konstytucję 3 maja uchwalona została przez  Sejm Wielki w 1791 r. Była to pierwsza konstytucja w nowożytnej Europie regulująca organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Czy można z niej czerpać nawet w XXI wieku? Mówił o tym w Polskim Radiu 24 historyk prof. Janusz Odziemkowski. Natomiast o powiązaniach konstytucji 3 maja maja z ustawą zasadniczą USA powiedział w PR24 amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Audio
  • 3.05.18. prof. Janusz Odziemkowski: Konstytucja majowa stała się symbolem odrodzenia Polski i jako taka pozostanie
  • 03.05.2018 Artur Wróblewski: „Twórcy polskiej konstytucji wzorowali się na amerykańskiej”.
Uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 roku, obraz Kazimierza Wojniakowskiego z 1806 roku
Uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 roku, obraz Kazimierza Wojniakowskiego z 1806 roku Foto: Domena publiczna

Jak podkreślił prof. Janusz Odziemkowski, Konstytucja 3 maja zmobilizowała polskie elity, pokazała że możemy się rządzić, mamy pomysł na państwo i potrafimy je wydobyć z bardzo trudnego położenia. - Przez cały wiek XIX była ona pewnym wektorem, spoiwem, do którego odnosiły się pieśni, poezja patriotyczna i powstania – dodał historyk i przypomniał, że nikt nie odwoływał się wówczas do pięknych uchwał czy konstytucji sejmowych wieku XVII czy XVI.

Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczpospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.

- Było takie poczucie, że dzieje się coś wielkiego i przełomowego. Gdyby tylko polskie elity potrafiły to wykorzystać, gdyby na czele państwa stanęli ludzie zdecydowani, obdarzeni cechami przywódczym, być może nasza historia zakończyłaby się lepiej - przyznał prof. Janusz Odziemkowski.

W ocenie Artura Wróblewskiego jest wiele podobieństw między amerykańską i polską konstytucją. – Twórcy polskiej konstytucji jak Hugon Kołłątaj czy Ignacy Potocki wzorowali się na amerykańskiej konstytucji, której tekst już mieli, bowiem została ona uchwalona cztery lat wcześniej w 1787 roku. Podobna była konstrukcja konstytucji polskiej i amerykańskiej – konstytucja 3 maja składała się z preambuły i 11 artykułów, a amerykańska z preambuły i 7 artykułów. W obu przyjęty był też monteskiuszowski podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą - powiedział gość Polskiego Radia 24.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja odbiło się szerokim echem w całej Europie. Zdaniem wielu historyków, Polska odzyskiwała niepodległość trzykrotnie: właśnie 3 maja 1791 r. oraz 11 listopada 1918 r. i 4 czerwca 1989 r.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24/km/pap

__________________

Data emisji: 3.05.18

Godzina emisji: 9.15; 13:06

 

Zobacz więcej na temat: konstytucja 3 maja konstytucja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Publicysta: Konstytucja 3 maja to historia walki o podmiotowość

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2018 13:11
227 lat temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Święto konstytucji to też okazja do rozmowy o zmianach w obecnej ustawie zasadniczej. O znaczeniu Konstytucji 3 Maja i rewizji obecnej konstytucji mówił w audycji Jakim Prawem historyk i publicysta Piotr Gursztyn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza w Europie, druga na świecie. Święto Konstytucji 3 maja

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 08:42
Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w uroczystościach z okazji Święta Narodowego 3 Maja. Obchody są związane z 227. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. - Wyciągała z ustroju Rzeczpospolitej to, co najlepsze i porządkowała go - mówił w rozmowie z reporterką Polskiego Radia 24 Izabelą Kozłowską prof. Jan Żaryn. 
rozwiń zwiń