Premier Morawiecki: Chcę wspierać polski kapitał

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 17:59
Premier zapowiada wsparcie dla polskiego kapitału – zwłaszcza małych i średnich firm. Mateusz Morawiecki mówił o tym podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Audio
  • 15.05.18 Premier Morawiecki: Chcę wspierać polski kapitał
Katowice, 15.05.2018. Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego (2L) w strefie start-upów w Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek, 15 bm. w ramach odbywającego się w Katowicach X Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Katowice, 15.05.2018. Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego (2L) w strefie start-upów w Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek, 15 bm. w ramach odbywającego się w Katowicach X Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Podczas spotkania z przedsiębiorcami szef rządu podkreślał, że jak dotąd polski kapitalizm opierał się na prywatyzacji i sprzedaży majątku narodowego zagranicznym firmom. – Pozbawiliśmy się jednej ideologii, wychodząc z komunizmu. Potem był skok do wolności, ale jednak nie do końca dopasowany do potrzeb – mówił Mateusz Morawiecki. Premier zapewniał, że teraz będzie inaczej. – Przez następne 25 lat chcę wspierać polską własność. Chcę wspierać polski kapitał – podkreślał.

Jak tłumaczył, chce, aby było coraz więcej małych firm, które będą stawały się coraz większe i wybiją się na innowacyjność. Podkreślił, że będzie to możliwe dzięki preferencyjnym warunkom dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz „równym i zdecydowanym” działaniom wobec większych.

Zdaniem premiera, rozwój polskich firm wspiera też wyższa ściągalność VAT. Mateusz Morawiecki wskazywał, że w jednym roku „przypływ podatków z tytułu VAT, CIT i PIT nastąpił w wysokości 40 miliardów złotych”. – To więcej niż wydajemy na program 500 Plus i wiele innych programów inwestycyjnych – podkreślał.

Premier zwracał uwagę, że symbolem pomagania mniejszym firmom jest też obniżka dla nich podatku CIT z 15 na 9 procent. – Tworzymy całe środowisko, które ma być sprzyjające start-upom, małym i średnim firmom – mówił.

Polskie Radio 24/IAR

____________________ 

Data emisji: 15.05.18

Godzina emisji: 17.38


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Osiągnięcia polityki społecznej rządu. "Najważniejszym sukcesem roku jest wyeliminowanie w Polsce nędzy wśród polskich dzieci.

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 12:19
Polityka społeczna rządu w 2017. W Debacie Polskiego Radia 24 dyskutowali na ten temat: Bartosz Marczuk wiceminister RPiPS, prof. Grażyna Ancyparowicz - członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, prof. Józefina Hrynkiewicz - socjolog, prof. Jacek Męcina - dyrektor Instytutu Polityki Społecznej UW oraz prof. Ryszard Bugaj – PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po konwencji PiS. "Program ważniejszy od nazwisk”

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 15:45
Pięć propozycji programowych, tzw. "piątkę Morawieckiego" przedstawił premier podczas konwencji PiS w Warszawie. Komentował je Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada nowe projekty. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 18:35
Politycy Prawa i Sprawiedliwości rozpoczęli serię spotkań z wyborcami. - To jedyna władza odkąd pamiętam, która dotrzymuje obietnic – zaznaczył w Debacie Dnia Polskiego Radia 24 Adam Borowski, redaktor Gazety Polskiej. Razem z Adamem Bułą z Polska The Times podsumowywali zapowiedzi PiS złożone sobotniej konwencji wyborczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dobry dla budżetu i małych firm". Eksperci o projekcie obniżenia składek ZUS

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 10:31
Goście Polskiego Radia 24 w audycji "Rządy pieniądza": dr Stanisław Cichocki (Uniwersytet Warszawski), Piotr Soroczyński (Krajowa Izba Gospodarcza) i Mateusz Walewski (Bank Gospodarstwa Krajowego) dyskutowali między innymi o propozycji premiera Mateusza Morawieckiego obniżenia składek ZUS dla małych i średnich przedsiębiorstw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstytucja biznesu wchodzi w życie. Działalność nierejestrowana, ulga na start

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 10:51
Mikro przedsiębiorcy nie muszą rejestrować działalności i płacić składek. Ponadto ulga na start, czyli zwolnienie ze składek ZUS przez pierwsze pół roku. To wybrane elementy wchodzącej 30 kwietnia w życie konstytucji biznesu. Mówili o niej goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24. Byli nimi Kazimierz Krupa (DrawBridge), Roman Przasnyski (Gerda Broker) i Adam Ruciński (BTFG Advisory).
rozwiń zwiń