X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wojciech Biedroń: Służby prowadziły podwójną grę wobec Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 14:56
– Moim zdaniem służby specjalne, zwłaszcza Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, prowadziły podwójną grę względem Amber Gold – powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Biedroń, publicysta „Sieci”. Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchuje byłego szefa ABW, Krzysztofa Bondaryka.
Audio
  • 16.05.18 Wojciech Biedroń: Służby prowadziły podwójną grę względem Amber Gold
Krzysztof Bondaryk, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Krzysztof Bondaryk, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Foto: PAP/Marcin Obara

Były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Krzysztof Bondaryk, był pytany przez komisję Amber Gold m.in. o notatkę z maja 2012 roku. Wysłał ją wówczas do prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska, ówczesnych władz resortów transportu, spraw wewnętrznych i finansów, a także szefa Komisji Nadzoru Finansowego.

Świadek przyznał w wysłanej notatce, że służby prowadzą działalność rozpoznawczą grupy Amber Gold, także pod kątem rozwoju linii lotniczych OLT Express.

– Nie myślałem, że kiedyś się zgodzę z Tomaszem Arabskim. Jednak w 2013 roku zeznał on, że to, co było w notatce, każdy mógł sobie przeczytać w mediach. To jest sedno całej sprawy. To była podkładka, pokazanie, że „ja zrobiłem wszystko, wszystkich poinformowałem, mam czyste ręce” – komentował działania Bondaryka w Polskim Radiu 24 Wojciech Biedroń.

– Moim zdaniem służby specjalne, zwłaszcza ABW, prowadziły podwójną grę względem Amber Gold. Z jednej strony to było „nicnierobienie”, a z drugiej tworzenie „pustych teczek” pod wątek lotniczy. Małgorzata Wasserman słusznie zauważyła, że to wyglądało na próbę przygotowania się na sytuację, gdyby ktoś kiedyś w Polsce o tę sprawę zapytał – oceniał publicysta.

Spółka Amber Gold powstała w 2009 roku i miała inwestować pieniądze klientów w złoto oraz inne kruszce, oferując oprocentowanie wyższe od lokat bankowych. W 2011 roku przejęła trzy linie lotnicze i na ich podstawie stworzyła przewoźnika OLT Express. Firma założona przez Marcina P. okazała się jednak piramidą finansową.

W sierpniu 2012 roku spółka ogłosiła upadłość. Oszukała niemal 19 tysięcy klientów na kwotę ponad 850 milionów złotych.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Małgorzata Łopińska.  

Polskie Radio 24/IAR/zz

___________________

Data emisji: 16.05.18

Godzina emisji: 13.46


 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Wojciech Biedroń o pracach komisji śledczej ds. Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 16:55
Przed sejmową komisją śledczą zeznania składał w czwartek funkcjonariusz ABW, który zajmował się sprawą Amber Gold. Jak mówił w Gorącym Temacie Wojciech Biedroń z portalu Wpolityce.pl, przy okazji jego przesłuchania wyszło, że „Marcin P. już w grudniu 2011 wiedział o wszystkich działaniach operacyjnych, jakie ABW prowadziła względem niego i spółki OLT”. – To wybrzmiało bardzo mocno – podkreślał publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Funkcjonariusz ABW: prokuratura narzucała nam sposób działania ws. Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 14:10
Wnioskowaliśmy do prokuratury, by wystąpiła do Urząd Kontroli Skarbowej o przeprowadzenie kontroli we wszystkich spółkach z grupy Amber Gold i OLT Express; inspektorzy zgłaszali się do nas po dokumenty, ale tylko dotyczące firm pośrednich - zeznał w środę przed komisją śledczą funkcjonariusz ABW. Posiedzenie komisji relacjonowaliśmy w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świadek przed komisją ds. Amber Gold: gdańska ABW nie miała wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 16:30
„Nadzór nad sprawą Amber Gold prowadziłem od września 2012 roku; delegatura prowadziła czynności praktycznie samotnie, generalnie nie mieliśmy wsparcia z zewnątrz, czyli z centrali Agencji” - zeznał we wtorek funkcjonariusz gdańskiej delegatury ABW przed sejmową komisją śledczą. O zeznaniach świadków przed komisją śledczą ds. Amber Gold mówili w audycji Rozmowa PR24 Elżbieta Zielińska (Kukiz’15), Jarosław Krajewski (członek komisji ds. Amber Gold, PiS) i Piotr Misiło (Nowoczesna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Funkcjonariusz ABW: nie miałem żadnych informacji dotyczących Amber Gold i OLT Express

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 17:15
Jako oddelegowany do resortu finansów oficer ABW w czasie tej pracy nie miałem żadnych informacji dotyczących Amber Gold i OLT Express - mówił w poniedziałek przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold b. funkcjonariusz ABW. Polskie Radio 24 transmitowało poniedziałkowe przesłuchania funkcjonariuszy ABW. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja ds. Amber Gold. Łuczak: ws. Amber Gold funkcjonariusze ABW wykonywali wszystko, co w ich mocy

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 17:30
Funkcjonariusze ABW ws. Amber Gold wykonywali wszystko, co było w ich mocy; Marcin P. był "słupem", ale do tej pory nie udało się tego wykazać w materiale dowodowym; prokuratura wyłączyła ABW z badania wątku Michała Tuska - zeznał przed sejmową komisją śledczą b. szef ABW gen. Dariusz Łuczak. We wtorek przesłuchiwany był także były dyrektor Departamentu Postepowań Karnych ABW Jan Bilkiewicz. Posiedzenie komisji transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były szef ABW: najbardziej przełomowe ws. Amber Gold było ustalenie, że nie ma złota

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 12:10
Sejmowa Komisja Śledcza ds. Amber Gold zakończyła przesłuchanie byłego szefa ABW generała Krzysztofa Bondaryka. Świadek powiedział m.in., że kluczowe dla sprawy było ustalenie, że spółka nie posiada złota. W jego ocenie przy badaniu firmy Marcina P. zawiodła wymiana informacji wewnątrz ABW oraz między innymi służbami. Polskie Radio 24 transmitowało jego przesłuchanie.
rozwiń zwiń