X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rozpoczął się VIII Kongres Polska Wielki Projekt

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 10:41
Rozpoczął się VIII Kongres "Polska Wielki Projekt" poświęcony strategicznym wyzwaniom rozwojowym stojącym przed Polską w najbliższych dekadach. – Chcemy budować nową elitę – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem premier Mateusz Morawiecki. Dr hab. Marek Rymsza, socjolog, doradca prezydenta RP, a także jeden z prelegentów kongresu, mówił z kolei w PR24, że "inicjatywa to myślenie o tym, jaka Polska może być w przyszłości". O kongresie mówili też w PR24 marszałek Senatu Stanisław Karczewski członek rady programowej kongresu Tomasz Matynia.
Audio
  • 17.05.18 Rozpoczyna się Kongres Polska Wielki Projekt. Rozmowa z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim
  • 17.05.18 Tomasz Matynia o Kongresie Polska Wielki Projekt
  • 17.05.18 Mateusz Morawiecki o Kongresie Polska Wielki Projekt w rozmowie z Markiem Mądrzejewskim
  • 17.05.18 Rozpoczyna się Kongres Polska Wielki Projekt. Rozmowa z drem hab. Markiem Rymszą
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas uroczystości otwarcia kongresu. W Warszawie rozpoczął się VIII Kongres Polska Wielki Projekt
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas uroczystości otwarcia kongresu. W Warszawie rozpoczął się VIII Kongres Polska Wielki Projekt Foto: PAP/Marcin Obara

Kongres "Polska Wielki Projekt" odbywa się w dniach 17-20 maja 2018 r. w Warszawie. Tegoroczna edycja jest ósmą z kolei. Ideą kongresu jest "debata nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi, stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach".

Premier Morawiecki w radiowej Jedynce podkreślił, że organizatorzy kongresu zapraszają różnych ludzi, z różnych stron politycznych. – My chcemy budować nową elitę  mówił premier. Zaznaczył przy tym, że "chcemy czerpać z tego, co w ramach III RP było akceptowalne, było rozwojem pozytywnym i chcemy przebudowywać polską myśl polityczną, społeczną w taki sposób, aby jak najlepiej rozpoznawać trendy przyszłości, kierunki przyszłości".

– My chcemy dobrze zdefiniować możliwą rolę Polski we współczesnym świecie, ale też chcemy, posługując się językiem sportowym, boksować się trochę w wyższej wadze, bo uważamy że nasza tradycja, historia, nasze wielkie osiągnięcia z przeszłości, duma z Polski nas do tego ciągnie, nas do tego predestynuje  oceniał Mateusz Morawiecki.

Zdaniem Stanisława Karczewskiego kongres to czas na poglębioną debaty i wymianę poglądów. – Rozmawiamy o Polsce, stawiamy diagnozy i znajdujemy rozwiązania. To niezwykle ważne, by politycy spotykali się z profesorami i ekspertami, którzy mają inne spojrzenie. Istotne jest, by politycy wyłapywali z tych dyskusji ważne rzeczy dla Polski. Premier Viktor Orban powiedział ostatnio, że politycy dzielą się na tych, którzy się uczą i na tych, którzy się nie uczą. Ci drudzy powinni z polityki odejść – powiedział marszałek Senatu.

– Ta inicjatywa to myślenie o tym, jaka Polska może być w przyszłości – podkreślał na naszej antenie dr hab. Marek Rymsza. – Takim zwrotem, który już się dokonuje, na podstawowym poziomie świadomości społecznej, jest zwrot ku spójności społecznej. Istnieje poczucie, że indywidualizacja życia społecznego poszła za daleko – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Jak tłumaczył w PR24 ekspert, czasy transformacji mocno odbiły się na społeczeństwie, więziach międzyludzkich. – Patrząc na zmianę ustrojową, od komunizmu do demokracji, możemy mówić o trzech wymiarach: politycznym, gospodarczym i społecznym. Był pomysł na transformację w pierwszym i drugim wymiarze, na zmiany w kontekście trzeciego elementu pomysłu zabrakło – mówił dr hab. Marek Rymsza. – Aspekt polityczny został uzgodniony podczas Okrągłego Stołu, a pomysłem na gospodarkę było jak najszybsze wprowadzenie mechanizmów rynkowych. Społeczeństwo natomiast pozostawiono samo sobie – pointował socjolog.

Według Tomasza Matynii w czasie kongresu dyskutowane są idee ważne dla przyszłości Polski. - Kongres Polska Wielki Projekt było pierwszym miejscem, gdzie środowisko konserwatywne miało możliwość debatowania. Chcemy rozmawiać o Polsce, o której marzymy, o Polsce dla następnych pokoleń. Mamy teraz środowisko i grupę ludzi, która jest w stanie wyznaczać tak dalekosiężne cele. Są to ludzie ze świata polityki jak prof. Zdzisław Krasnodębski, wicepremier Piotr Gliński i prof. Ryszard Legutko, a także ludzie ze świata kultury i nauki, którzy myślą o Polsce jak o zadaniu, by nasz kraj nie zniknął i mógł się nadal rozwijać – powiedział gość Polskiego Radia 24.

W ocenie członka rady programowej kongresu tematyka poruszana na spotkaniach obejmuje wiele dziedzin życia. – Na początku nikt nie zakładał, że kongres będzie dotyczył tak wielu tematów. Wcześniej nikt nie zauważał w mediach, że przyjeżdżali tutaj światowej sławy filozofowie czy politycy europejskiego formatu. Nasz przekaz jest elitarny, ale wyzwaniem współczesnej Polski jest, by elitę przybliżyć do Polaków i myślę, że kongres spełnia to zadanie. Dyskusje będą też dotyczyć tematów praktycznych – jak np. sportu jako elementu kreowania wizerunku Polski czy działań Polonii na rzecz kraju – wskazywał Tomasz Matynia.

Kongres Polska Wielki Projekt potrwa do niedzieli. W ramach wydarzenia, oprócz debat z udziałem polityków, naukowców i specjalistów o wyzwaniach rozwojowych stojących przed Polską, wręczone zostaną nagrody – Medal Odwaga i Wiarygodność oraz Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/PAP/zz

____________________ 

Data emisji: 17.05.18

Godzina emisji: 7.10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Zdzisław Krasnodębski o 8. Kongresie Polska Wielki Projekt

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 18:15
W przyszłym tygodniu odbędzie się ósma edycja kongresu Polska Wielki Projekt. – Tym razem hasłem przewodnim kongresu są wartości – mówił w Polskim Radiu 24 wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Zdzisław Krasnodębski, jeden z pomysłodawców kongresu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

VIII Kongres Polska Wielki Projekt. „Ten kongres ma wpływ na rzeczywistość”

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 18:00
- Kongres Polska Wielki Projekt od początku służył wymianie informacji i wzajemnej edukacji. Środowiska konserwatywne, które organizują kongres nie miały dotąd takiego forum. Podczas tego kongresu rodzą się konkretne projekty, co w Polsce można zmieniać. To rodzaj laboratorium, w którym przeprowadza się eksperymenty ideowe, które potem oddziałują na co się dzieje wokół nas – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Szczerski, krytyk sztuki historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kongres Polska Wielki Projekt. Cele i zadania

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 18:00
Od 17 do 20 maja odbędzie się w Warszawie Kongres Polska Wielki Projekt. O wydarzeniu mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Pałka z TVP1.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kongres Polska Wielki Projekt – hołd dla Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 19:25
– W 2010 roku spotkanie nie doszło do skutku, przez to, co się stało w kwietniu. Jednak rok później, ze względu na pamięć o prezydencie Lechu Kaczyńskim, wcieliliśmy ideę w życie – mówiła w rozmowie z Polskim Radiem 24 o Kongresie Polska Wielki Projekt Maryna Miklaszewska, dziennikarka, opozycjonistka w czasach PRL, a także wiceprezes Fundacji Polska Wielki Projekt.
rozwiń zwiń