X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Żaryn: chcemy, by prawda o Polsce docierała na Zachód

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 16:37
– Jako politycy "dobrej zmiany" w kontekście polityki historycznej nie boimy się prawdy. Chcemy jednak, by tylko i wyłącznie prawda o Polsce docierała do świata zachodniego – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, senator Prawa i Sprawiedliwości. 77 lat temu, 10 lipca 1941 roku, w Jedwabnem doszło do pogromu ludności żydowskiej.
Audio
  • 10.07.18 Prof. Żaryn: chcemy, by prawda o Polsce docierała na Zachód
Prof. Jan Żaryn, senator PiS
Prof. Jan Żaryn, senator PiSFoto: PR24/MR

Według ekspertów Instytutu Pamięci Narodowej, to hitlerowcy mieli podżegać mieszkańców Jedwabnego do zbrodni. Z kolei Jan Tomasz Gross w książce "Sąsiedzi" obarczył winą Polaków. Prof. Jan Żaryn w rozmowie z "Tygodnikiem Solidarność" stwierdził, że "z powodów historycznych, i polityczno-wizerunkowych, także z punktu widzenia polskiej polityki historycznej, którą dziś prowadzimy, polska racja stanu polega na tym, by wznowić ekshumacje [w Jedwabnem], przy czym wynik oczywiście nie musi być dla nas, dla polskiej narracji, pozytywny i z tym się też trzeba liczyć".

– Jako politycy "dobrej zmiany" w kontekście polityki historycznej nie boimy się prawdy. Chcemy jednak, by tylko i wyłącznie prawda o Polsce docierała do świata zachodniego – mówił na naszej antenie prof. Żaryn. – Ze szczególną troską należy pochylić się nad czasami II wojny światowej. Jak się okazuje, jest to przestrzeń tematyczna, która oddziałuje bardzo mocno na wizerunek poszczególnych państw i narodów. My jesteśmy w tym kontekście na pozycji pokrzywdzonego. Polska historia lat II wojny światowej jest pokazywana wybiórczo, bez kontekstu, w sposób niepełny. To m.in. pokazuje przykład Jedwabnego, a całość ma zupełnie inny wymiar. W tej zbrodni zginęło kilkuset Żydów. Tymczasem, ta sprawa służy jako ilustracja całego przebiegu wojny na ziemiach polskich, rzekomego udziału Polaków w Holokauście – wskazywał gość PR24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR/zz

------------------------------------

Data emisji: 10.07.18

Godzina emisji: 15.45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Rocznica mordu w Jedwabnem. Należy wznowić ekshumacje?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 10:40
10 lipca 1941 roku w Jedwabnem doszło do pogromu ludności żydowskiej. Zdaniem ekspertów Instytutu Pamięci Narodowej, to hitlerowcy mieli podżegać mieszkańców miasta do zbrodni. Z drugiej strony, Jan Tomasz Gross w książce "Sąsiedzi" obarczył winą Polaków. W Debacie Poranka m.in. o tym, czy kwestia mordu w Jedwabnem wymaga kolejnych wyjaśnień, rozmawiali Tomasz Żółciak z "Dziennika Gazety Prawnej", Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie" i Mirosław Skowron z "Super Expressu".
rozwiń zwiń