X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Europa powinna skuteczniej reagować na kryzysy

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 15:00
Prezydent Donald Trump podczas zamkniętej sesji szczytu w Brukseli ponownie wezwał europejskich członków NATO do niezwłocznego wywiązania się z obowiązku przeznaczenia 2 procent PKB na obronność. Na ten temat mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wójtowicz, ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego. 
Audio
  • 12.07.2018 Szczyt NATO: Europa powinna skuteczniej reagować na kryzysy. Gość: Tomasz Wójtowicz
Amerykański prezydent Donald Trump i Sekretarz Stanu Mike Pompeo podczas spotkania z dziennikarzymi na szczycie NATO w Brukseli
Amerykański prezydent Donald Trump i Sekretarz Stanu Mike Pompeo podczas spotkania z dziennikarzymi na szczycie NATO w BrukseliFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

- Tłumacząc takie wydarzenia jak szczyt NATO, ale i wszystkie procesy geopolityczne do jakich dochodzi w obecnych latach trzeba mieć na uwadze to, że zmienia się układ sił. Procesy globalizacyjne nie służą już interesom amerykańskim w taki sposób w jaki służyły przez kilkadziesiąt ostatnich lat - ocenił Tomasz Wójtowicz.

Zdaniem eksperta Amerykanie starają się reagować na generalną zmianę systemu międzynarodowego. Finansowanie NATO jest jednym ze stałych kosztów ponoszonych przez rząd amerykański. - W Waszyngtonie już kilka lat temu zdano sobie sprawę, że najważniejszym regionem geopolitycznym na świecie już nie jest Europa Zachodnia ani Bliski Wschód, a region zachodniego Pacyfiku - podkreślił.

- Europa jest pewnym obszarem geopolitycznym, u bram którego dochodzi do licznych konfliktów czy kryzysów. Ostatnie interwencje Zachodu takie jak ta w Kosowie, czy w Libii, pokazują to, że Europejczycy i ich siły zbrojne nie są w stanie przeprowadzić operacji militarnej poza granicami swoich państw bez pomocy Stanów Zjednoczonych. Nakładając na ten fakt właśnie zmieniający się system międzynarodowy to zmiana finansowania NATO ma zmienić też pewne możliwości Europy. Ma przeznaczyć więcej pieniędzy na wojsko, ma mieć większe możliwości technologiczne czy logistyczne, aby skuteczniej reagować na pewne kryzysy, które mają miejsce u jej granic. Musi wziąć na siebie większą odpowiedzialność, a niekoniecznie czekać zawsze na to co zrobią Stany Zjednoczone - ocenił ekspert.

Jak podaje agencja Reutera powołująca się na dwa źródła, nie była ona jednak groźbą opuszczenia Sojuszu Północnoatlantyckiego przez Stany Zjednoczone. Natomiast agencja DPA powołując się na dyplomatów amerykańskich pisze na Twitterze, że amerykański przywódca miał ostrzegać, że w przypadku niewypełnienia zobowiązań przez sojuszników, Stany Zjednoczone "pójdą swoją drogą".

Sesja, podczas której Donald Trump poruszył kwestię wydatków na obronność, miała być - według agendy - poświęcona Ukrainie i Gruzji. 

Polskie Radio 24/rr/IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także