X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Żaryn: paszport na konkretne nazwisko pozwalał opuścić kraj z całą najbliższą rodziną

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 10:50
Po blisko 75 latach Polska odzyskała tzw. Archiwum Eissa, jeden z największych zbiorów dokumentujących działania ratunkowe polskiej dyplomacji na rzecz zagrożonych Zagładą Żydów. Sprawę komentował na antenie Polskiego Radia 24 profesor Jan Żaryn, historyk, senator PiS.  
Audio
  • 06.08.18 Jan Żaryn o odzyskaniu Archiwum Chaima Eissa (Temat dnia/Gość PR 24)
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan ŻarynFoto: PJ

Archiwum dokumentuje akcję ratunkową prowadzoną w okresie II wojny światowej z Berna przez ówczesnego polskiego ambasadora Aleksandra Ładosia i jego dyplomatów oraz współpracujące z nimi organizacje żydowskie.

Profesor Jan Żaryn podkreślił, że funkcjonująca w ambasadzie Polski w Bernie komórka odpowiedzialna za przygotowywanie paszportów działała niezwykle sprawnie. - Bez wątpienia o misji wspierania Żydów i wystawiania fałszywych paszportów wiedział ambasador Aleksander Ładoś. Najprawdopodobniej poinformowany był też rząd polski na uchodźstwie i minister spraw zagranicznych. Natomiast w ogóle o sprawie nie wiedziała strona szwajcarska – zauważył historyk.

Gość PR24 przypomniał, że Szwajcarzy po odkryciu przedsięwzięcia mieli duże pretensje. Senator PiS wyjaśnił, że strona południowoamerykańska nie do końca znała przyczyny pozyskiwania przez polskich dyplomatów paszportów. - Konsul Konstanty Rokicki kupował te paszporty in blanco za pieniądze polskiej ambasady. Był to układ handlowy a nie pomocowy – podsumował gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/ras

_____________________ 

Data emisji: 06.08.2018

Godzina emisji: 10:16

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Polska odzyskała tzw. Archiwum Eissa, dokumentujące starania polskich dyplomatów na rzecz ratowania Żydów [ZDJĘCIA]

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 08:42
Po blisko 75 latach i ponad rocznych negocjacjach, Polska odzyskała tzw. Archiwum Eissa. To jeden z największych zbiorów dokumentujących działania ratunkowe polskiej dyplomacji na rzecz zagrożonych Zagładą Żydów. O pozyskaniu archiwum poinformowały Polskie Radio Ambasada RP w Bernie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. 
rozwiń zwiń