"Wrzód na zdrowej tkance europejskiej". Bloger o obwodzie kaliningradzkim

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 11:55
- Problem polega na tym, że "Krym 2", jak mówią na obwód kaliningradzki rosyjscy żołnierze i wojskowi, kolokwialnie mówiąc, jest jak wrzód na zdrowej tkance europejskiej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 bloger "wczoraj żołnierz, dzisiaj tata". 
Według wywiadu USA rosyjskie Iskandery mają wabiki, które utrudniają ich strącenie
Według wywiadu USA rosyjskie Iskandery mają wabiki, które utrudniają ich strącenieFoto: ID1974/ Shutterstock

Rosjanie mieszkający w Kaliningradzie już odczuwają zachodnie sankcje i międzynarodową izolację. Po inwazji Moskwy na Ukrainę państwa Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone i inne kraje wycofały swoje firmy z Rosji i nałożyły embargo na handel, transport oraz rosyjski system bankowy. W czwartym miesiącu wojny w rosyjskich sklepach przerzedził się asortyment towarów, spadła też jakość produktów, głównie zawierających elementy nowoczesnej elektroniki.

Bloger "wczoraj żołnierz, dzisiaj tata" mówił w Polskim Radiu 24 o obwodzie kaliningradzkim. - Problem polega na tym, że "Krym 2", jak nazywają go rosyjscy żołnierze i wojskowi, kolokwialnie mówiąc, jest jak wrzód na zdrowej tkance europejskiej - ocenił.

Kaliningrad rosyjskim bastionem 

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że ta rosyjska eksklawa w Europie Środkowej zajmuje powierzchnię mniej więcej taką jak województwo małopolskie. - Są tam rozlokowane potężne siły uderzeniowe, które zmieniają ten obwód w bastion Federacji Rosyjskiej, którego zasięg operacyjny obejmuje nie tylko Flotę Bałtycką, ale również niebo nad Litwą, Łotwą i całą północną Polską - zwrócił uwagę.

- Wszystko dzięki systemom rakietowym, takim jak S-200 (radziecki przeciwlotniczy system rakietowy dalekiego zasięgu) czy S-400 (rosyjski system rakietowy czwartej generacji typu ziemia-powietrze), które posiadają do 500 km zasięgu skutecznego. Stacjonują tam też Iskandery - rakiety posiadające skuteczny zasięg od 500 km do nawet 700 km. Kolejne rakiety to 9K720 Iskander (lądowy pocisk balistyczny krótkiego zasięgu na mobilnej platformie samochodowej z wyrzutnią typu TEL) - wymieniał bloger.

Posłuchaj
15:40 bloger tata.mp3 Bloger "wczoraj żołnierz, dzisiaj tata" o rosyjskim bastionie w Kaliningradzie (Temat dnia/Gość PR24) 

Ponadto Litwa poinformowała Rosję, że zablokowała przewóz dużej części dóbr do i z Kaliningradu w związku z zachodnimi sankcjami nałożonymi na Moskwę za agresję na Ukrainę. Litewskie koleje poinformowały o zaprzestaniu tranzytu dużej części towarów pomiędzy rosyjskimi regionami a obwodem kaliningradzkim.

"Uduszenie regionu"

Gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow powiedział, że ograniczenie wpłynie na od 40 do 50 procent przesyłu towarów. Sytuację nazwał "uduszeniem regionu". Anton Alichanow ocenił, że stanowi to najpoważniejsze naruszenie prawa do swobodnego tranzytu. Zapowiedział podjęcie zabiegów zmierzających do zniesienia ograniczeń. Jeśli szybko nie dojdzie do tego, region ma podjąć dyskusję o zwiększeniu liczby statków, którymi mógłby transportować towary między okręgiem a Rosją.

W ciągu czterech miesięcy z Rosji wycofało się ponad 1000 zachodnich firm, w tym sieci handlowe, koncerny samochodowe i lotnicze oraz informatyczne. W związku z zachodnimi sankcjami stopniowo ograniczają współpracę z Rosją także państwa utrzymujące dobre stosunki z reżimem Władimira Putina.

Czytaj więcej:

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: bloger "wczoraj żołnierz, dzisiaj tata"

Data emisji: 20.06.2022

Godzina emisji: 10.33

IAR/nt

Czytaj także

Rosyjskie media: w obwodzie kaliningradzkim zakończono formowanie dywizji zmechanizowanej

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 13:05
"W obwodzie kaliningradzkim kończy się formowanie dywizji zmechanizowanej; jesienią br. będzie ona w pełnej gotowości bojowej" - podał w czwartek dziennik "Izwiestija". W skład tej dywizji wejdą trzy pułki zmechanizowane i jeden pancerny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyspy Kurylskie, Karelia oraz Królewiec nie należą do Federacji Rosyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 12:41
Ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy przypomina o terytoriach sąsiednich państw, które Rosyjska Federacja okupuje od wielu lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

58 rosyjskich żołnierzy z Kaliningradu miało odmówić wykonania rozkazów

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2022 11:00
Według mediów 58 żołnierzy z Obwodu Kaliningradzkiego odmówiło wykonania rozkazów, obawiając się wysłania ich na wojnę przeciwko Ukrainie - odnotował we wtorek na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kaliningrad: upada główny pracodawca w regionie. Zwolnionym zaproponowano... zbieranie truskawek

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 19:47
Konsekwencje rozpętania wojny na Ukrainie uderzają w Rosjan, w tym mieszkańców Kaliningradu. Europejskie sankcje spowodowały przerwanie produkcji w tamtejszej fabryce samochodów Awtotor. Inżynierowie stracili pracę. W zamian rosyjscy urzędnicy zaproponowali im zatrudnienie przy zbieraniu owoców.
rozwiń zwiń