Polscy Żydzi zlekceważeni przez Donalda Trumpa? Komentarz

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 14:05
Polscy Żydzi ubolewają, że prezydent USA Donald Trump zrezygnował z wizyty pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Zamiast prezydenta kwiaty przed pomnikiem złożyła jego córka - Ivanka. W opublikowanym stanowisku, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie podkreśliła, że gest ten oznaczałby uznanie, solidarność i nadzieję Stanów Zjednoczonych dla odbudowy w Polsce społeczności żydowskiej. O reakcji środowiska mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Gabriel Kayzer.
Audio
  • 07.07.2017 Publicysta Gabriel Kayzer o reakcji polskich Żydów na nieobecność Donalda Trumpa pod Pomnikiem Bohaterów Getta
Fragment płaskorzeźby na Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie.
Fragment płaskorzeźby na Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie.Foto: Juan Antonio Segal / flickr / CC BY 2.0

Podpis pod dokumentem złożyl między innymi Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski. "Wszyscy prezydenci Stanów Zjednoczonych, którzy po upadku komunizmu w 1989 r. odwiedzili Warszawę, składali hołd pod Pomnikiem Bohaterów Getta" - przypominają autorzy stanowiska. I ubolewają, że prezydent Donald Trump nie będzie kontynuował tej tradycji, mimo że Plac Krasińskich, na którym publicznie przemówi do świata, jest oddalony od pomnika o zaledwie "jedną milę".

Autorzy dokumentu zwrócili uwagę, że naród amerykański odegrał kluczową rolę w pokonaniu faszyzmu i przyczynił się do powszechnego upamiętnienia ofiar Zagłady.  "Ufamy, że ten przejaw lekceważenia nie wyraża postaw i uczuć narodu amerykańskiego" - czytamy w dokumencie.

Jak podkreślał gość, forma tego oświadczenia spowodowała odzew ze strony innych Żydów. Johnny Daniels, prezes fundacji From the Depths ocenił, że kompletnie nie rozumie takiej reakcji. Wskazywał, że świadczy ona o braku umiaru w tym, czego społeczność żydowska wymaga od prezydenta USA.

Gabriel Kayzer przywołał także słowa Pawła Jędrzejewskiego z Forum Żydów Polskich, który uznał, że oświadczenie "podtrzymuje stereotypy na temat organizacji, reprezentujących społeczność żydowską, jako przewrażliwionych, egocentrycznych, zacietrzewionych narcyzów".

Gość przypomniał, że gdy Barack Obama obiecał podczas wizyty w Polsce, że będzie obecny na otwarciu Muzeum POLIN i nie dotrzymał słowa, nie przypuszczono na niego takiego ataku i nie było mowy o lekceważeniu. – Widać, że doszły do głosu podziały nie tylko społeczności żydowskiej, ale też na linii prawica-lewica – wskazywał.

Gabriel Kayzer mówił, że w czwartek na Twitterze rozgorzał „festiwal antypolskiego hejtu”. – Odświeżane były artykuły, dotyczące Polaków i ich zachowania w czasie holocaustu. Negatywne teksty zakłamane w swoich tezach. Takie ataki, w których krytykuje się polską politykę historyczną, pokazuje, że próbujemy przepisywać historię, wybielać się, musi budzić podejrzenia i musimy stawiać pytania, do czego to służy – podsumował.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Filip Memches.  

Polskie Radio 24/IAR/ip

____________________ 

Data emisji: 07.07.2017

Godzina emisji: 13:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata Poranka: Komentatorzy po wizycie Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 10:45
Gośćmi Debaty Poranka byli Tomasz Sakiewicz z „Gazety Polskiej Codziennie”, Stanisław Janecki z tygodnia „wSieci” i Jan Śpiewak, przedstawiciel stowarzyszenia „Wolne Miasto Warszawa”. Komentatorzy w Polskim Radiu 24 odnieśli się m.in. do wizyty Donalda Trumpa w Polsce i jego przemówienia, które wygłosił na stołecznym pl. Krasińskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borys Budka (PO): USA kochają Polskę, ale wybiórczo

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 08:21
– Ameryka uwielbia Polskę, Ameryka kocha Polaków – mówił na wstępie swojego przemówienia na pl. Krasińskich w Warszawie Donald Trump. – Stany Zjednoczone kochają nasz kraj, ale wybiórczo – w ten sposób słowa prezydenta USA w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka komentował Borys Budka, poseł Platformy Obywatelskiej, były minister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po wizycie Donalda Trumpa. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 13:55
Donald Trump w Warszawie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, spotkał się z przywódcami państw Trójmorza, a także wygłosił pierwsze w Europie, publiczne przemówienie. W Polskim Radiu 24 o wizycie prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce mówili Bożena Nowicka-McLees z Uniwersytetu Loyola w Chicago, Łukasz Polinceusz z Fundacji Pułaskiego, Karol Gac z „Do Rzeczy” oraz dr Marcin Grabowski - Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po wizycie prezydenta USA. „Wygrała Polska”

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 13:03
Nawiązanie do polskiej historii, apel o obronę cywilizacji i krytyka Rosji - to główne wątki przemówienia Donalda Trumpa w Warszawie. Wystąpienie amerykańskiego prezydenta na placu Krasińskich przy pomniku Powstania Warszawskiego było ostatnim punktem jego wizyty w Polsce. W Polskim Radiu 24 komentowali je Zbigniew Lazar (ekspert ds. reputacji) i Andrzej Pomarański (politolog, ekspert ds. wizerunku).
rozwiń zwiń