20. Festiwal Folkowy Polskiego Radia – Nowa Tradycja 2017

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 12:03
„Nowa Tradycja” co roku  odkrywa wielu nowych twórców folkowych. Dużym zainteresowaniem cieszy się festiwalowy konkurs, do którego zgłaszają się przede wszystkim młodzi twórcy. O festiwalu w audycji Rozmowa Kulturalna mówił Piotr Kędziorek z Radiowego Centrum Kultury Ludowej.
Audio
  • 10.05.2017 Piotr Kędziorek z Radiowego Centrum Kultury Ludowej o „Nowej Tradycji”.
20. Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja
20. Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja”Foto: Materiał promocyjny

Jak podkreślał gość, przez lata wiele się zmieniło, ale organizatorzy wierni są wielu tradycjom. W tym roku do konkursu festiwalowego wpłynęły 53 zgłoszenia. – W większości są to zupełnie odkrycia. Po to właśnie jest nasz festiwal. Są też powroty, nowe pomysły, bo chcemy śledzić i wspierać kariery dawnych laureatów – wyjaśniał.

Piotr Kędziorek zaznaczył, że od lat 90. Polskie Radio było kluczowym mecenasem artystów ze sceny muzyki folkowej. – Głównie realizował się przez festiwal, a potem nagrania w studiach nagraniowych. To dla niektórych debiutantów było pierwsze zetknięcie z profesjonalną produkcją, dzięki temu wydawali płyty, one zaistniały nie tylko w Polsce – mówił.

Gość wskazywał, że obecnie muzyka tradycyjna jest domeną młodych ludzi. – Odeszło pokolenie, które pamięta świat muzyki tradycyjnej tak po prostu, jako naturalny. Została pokochana dzięki działalności różnych środowisk przez pokolenie młodej, wielkomiejskiej inteligencji – przekonywał.

Jubileuszowa odsłona festiwalu potrwa od 11 do 14 maja.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Maja Kluczyńska.

Polskie Radio 24/ip

____________________

Rozmowa Kulturalna w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 10.05.2017

Godzina emisji: 11:45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Folkowe rytmy w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 19:44
Program II Polskiego Radia zaprasza na XVI edycję festiwalu "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa tradycja - najlepszy festiwal folkowy

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 16:38
Po transformacji ustrojowej zainteresowanie naszą tradycją i folklorem znacznie zmalało. Dziś młodzi ludzie chętnie wspominają i wracają do tego, co w jakimś stopniu ich ukształtowało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczny powrót do ludowych korzeni

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 20:57
Muzyka ludowa, etniczna, folkowa. Polscy wykonawcy coraz chętniej sięgają do „źródeł”. We współczesnych brzmieniach wielu zespołów coraz łatwiej można odnaleźć nawiązania do rodzimych utworów. Widać to również po liczbie koncertów, na których rozbrzmiewają folkowe dźwięki. Jednym z najważniejszych festiwali jest „Nowa Tradycja”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Nowa Tradycja w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 14:51
W Warszawie trwa 18. odsłona Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. O szczegółach wydarzenia, a także polskiej muzyce folkowej opowiadał w Polskim Radiu 24 Piotr Kędziorek z radiowej Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Folkowy Fonogram Roku na Nowa Tradycja 2016 

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 13:45
Podczas XIX Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, który odbędzie się w dniach 11-15 maja 2016 roku poznamy laureatów konkursu Folkowy Fonogram Roku 2015. Szczegóły wydarzenia przybliżył w Polskim Radiu 24 Piotr Kędziorek z radiowej „Dwójki”.
rozwiń zwiń