Wynajem mieszkań. Uwaga na oszustów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 21:11
Trwa sezon na wynajem mieszkań. O metodach oszustów mieszkaniowych, a także o tym, jak nie dać się oszukać i bezpiecznie wynająć mieszkanie – zarówno jako najemca, jak i jako wynajmujący – mówili w Pogotowiu Konsumenckim analityk mieszkaniowy Bartosz Turek i ekspert z serwisu Domiporta.pl Maciej Górka.
Audio
  • 5.10.17 Bartosz Turek i Maciej Górka o sezonie na wynajem mieszkań
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: flickr/raf88/CC-BY-ND

Jak podkreślił Bartosz Turek, osoby niedoświadczone mają kłopot, gdy przyjeżdżają do nowego miasta i spotykają się z nad wyraz atrakcyjnymi ofertami. – Często okazuje się, że mają do czynienia z agencją, która sprzedaje adresy z opłatą wstępną ok. 250 zł. Taki student po uiszczeniu opłaty dostaje listę i sam ma sobie znaleźć mieszkanie. Jest to niestety wyłudzenie i zwykle oszustwo – przestrzegał gość.

Zdaniem Macieja Górki, podstawową radą jest to, by nie płacić za kontakty do właścicieli, ale za efekt. - Jeżeli już wynajmujemy firmę, która ma nam pomóc w zawarciu umowy to płaćmy wtedy, gdy faktycznie do tej umowy dojdzie – zaznaczył.

Górka podkreślił, że umowa wynajmu jest kluczowa. - Powinny się w niej znaleźć kwestie związane z tym kto komu wynajmuje lokal, na jaki czas, za jaką kwotę. Powinno być też m.in. oznaczenie lokalu, obowiązki najemcy i wynajmującego. Ponadto nie powinno być tzw. klauzul niedozwolonych – tłumaczył.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Justyna Golonko.

Polskie Radio 24

Pogotowie Konsumenckie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 5.10.17

Godzina emisji: 20:35

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Szukanie mieszkania we wrześniu jest dość ryzykowne"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 10:13
Sierpień to czas, w którym studenci powinni szukać mieszkania. O tym, jak szukać by nie dać się oszukać, o czym należy pamiętać i na co zwrócić szczególną uwagę, mówił w Polskim Radiu 24 analityk rynku nieruchomości Jarosław Sadowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie do wynajęcia. To trzeba wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 16:00
Wrzesień to dla studentów ostatni dzwonek na znalezienie lokum przed rozpoczęciem roku akademickiego. Wynajmując mieszkanie czy pokój, warto pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego najmu, które pozwolą im uniknąć konfliktów z wynajmującym. Gościem Polskiego Radia 24 był Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości.
rozwiń zwiń