Mazowsze w Koronie. Muzyka Wojciecha Kilara w Radomiu

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 16:49
Mazowsze w Koronie to cykl muzycznych wieczorów w zabytkach architektury mazowieckiej, realizowany od 2001 roku. – Muzyka poważna wkroczyła do sal we wsiach, małych miasteczkach i miastach całego regionu Mazowsza – mówiła w audycji Weekend Kulturalny pomysłodawczyni i koordynatorka projektu Małgorzata Kalicińska z Mazowieckiego Instytutu Kultury.
Audio
  • 25.08.2017 Małgorzata Kalicińska: „Nie ma nic piękniejszego niż wysłuchania repertuaru mistrzów europejskich w przepięknych wnętrzach mazowieckich kościołów, dworów i pałaców”.
Wojciech Kilar
Wojciech KilarFoto: Wikipedia.com/Cezary Piwowarski

Jak podkreślała Małgorzata Kalicińska, od 2001 roku w ramach cyklu odbyło się 147 koncertów. – W tym roku odbywa się 14. edycja tego projektu, w tej chwili jesteśmy po trzech wydarzeniach. Przed nami koncerty we wrześniu, które będą kulminacją festiwalu. To wędrujący cykl. Nie ma nic piękniejszego niż wysłuchania repertuaru mistrzów europejskich w przepięknych wnętrzach mazowieckich kościołów, dworów i pałaców – mówiła rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Mazowiecki Instytut Kultury przygotował wraz z partnerami z Sokołowa Podlaskiego wieczór poświęcony muzyce pielgrzymów pt. "Pieśni pielgrzymów". Przygotowano ciekawy program wspólnie z Ars Nova, prezentujący muzykę pielgrzymów od czasów średniowiecza. – Program stworzył Krzysztof Owczynnik, który zaprosił do współpracy młodych chórzystów z Mazowsza. Z tą muzyką przewędrujemy po sanktuariach w Polsce, a następnie wyruszymy się w podróż do Hiszpanii – powiedziała Kalicińska.

Z kolei 14 września w historycznym wnętrzu galerii Łaźnia w Radomiu i 15 września w radomskiej katedrze odbędą się koncerty muzyki Wojciecha Kilara. To będzie jubileuszowy 150 wieczór muzyczny festiwalu. W opinii autorki projektu to kulminacja cyklu.

– 14 września muzycy zaprezentują kameralne formy kompozytora, które są rzadko wykonywane, ponieważ Kilar jest znany z wielkich form. Wysłuchamy m.in. słynnej wokalizy z filmu "Dziewiąte wrota" Romana Polańskiego. Z kolei 15 września w katedrze będą wykonane trzy wielkie dzieła Kilara - "Angelus", "Exodus" i "Victoria". Wykonawcami koncertów będą Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej, którzy są też organizatorami koncertu, razem z nami, miastem Radom i parafią – informowała Małgorzata Kalicińska.

Premiery teatralne i festiwalowe nowości przedstawiła Paulina Kozion.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji była Maja Kluczyńska

Polskie Radio 24/kk

Weekend kulturalny w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

______________________

Data emisji: 25.08.2017

Godzina emisji: 15:36

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także